#Astana2019

Astana to Host 2019 Senior Wrestling World Championships

By United World Wrestling Press

CORSIER-SUR-VEVEY, Switzerland (September 24) – United World Wrestling has announced the city of Astana will host the 2019 Senior Wrestling World Championships September 14-22 at the Daulet Arena.

The Kazakhstan capital city has hosted several United World Wrestling events in recent years, including the 2014 Senior Asian Wrestling Championships, 2016 Asian Olympic Qualifier, and the 2018 Grappling World Championships.

“We were very pleased with the presentation put on by the Organizing Committee from the city of Astana,” said United World Wrestling president Nenad Lalovic.

"With our recent success at the championships last year in Paris, and the upcoming championships in Budapest, I have every confidence that Astana will deliver an excellent event for our athletes, coaches, and fans.”

Competition to host the championships was intense, as the 2019 world championships will serve as the first qualification event for the 2020 Olympic Games in Tokyo.

The top six finishers in each Olympic weight category in Astana will secure an Olympic qualification for their nation, with the remaining qualification spots earned at continental competitions and a “Last Chance Qualifier” during the 2020 competition calendar.

“The Wrestling World Championships are a major event and will help popularize wrestling in Kazakhstan and the region,” said Kazakhstan Wrestling Federation president Sauat Mynbayev.

“We are excited to host the championships in Astana and are confident they will be remembered to you as one of the best sporting events and will receive positive feedback from fans.”

Tickets for the 2019 World Championships are expected to go on sale in January.

#WrestleBuenosAires

World medalists Borrero Molina and Coon advance to finals at #WrestleBuenosAires

By Taylor Miller

BUENOS AIRES, Argentina – The finals for the first day of Greco-Roman action of the 2019 Pan American Championships have been set in Buenos Aires, Argentina. Featured in the finals is World and Olympic champion Ismael BORRERO MOLINA (CUB) and 2018 World silver medalist Adam COON (USA).

To get to the finals at 67 kg, Borrero Molina put together three wins, including a 7-4 win against two-time Junior Pan American champion Joilson DE BRITO RAMOS JUNIOR (BRA).

In the gold-medal final, he will face two-time Junior World bronze medalist and 2012 Olympian Ellis COLEMAN (USA).  

The other Senior-level World medalist, Coon, earned two pins at 130 kg to move on to the gold bout, where he will face Luciano DEL RIO (ARG).

Del Rio is the first finalist for his country since 2016 and looks to become the first Greco-Roman Pan Am champion for Argentina in the history of the event.

In the company of Coon and Coleman, several other USA wrestlers seek gold on Thursday night, including Max NOWRY at 55 kg, Ryan MANGO at 63 kg and G’Angelo HANCOCK at 97 kg.

The 55 kg and 63 kg weight classes will wrap up round-robin action tonight with Nowry and Mango as the frontrunners, respectively.

At 72 kg, RaVaughn PERKINS (USA) already won the gold medal, going 2-0 in a three-man bracket on Thursday morning. It is his second-straight Pan American title.

In addition to Borrero Molina, Cuba sent two others to the finals, Luis ORTA SANCHEZ and Gabriel ROSILLO KINDELAN.

Orta Sanchez will battle for gold at 60 kg against Samuel GURRIA VIGUERAS (MEX), while Rosillo Kindelan will face Hancock for the gold medal at 97 kg.

The finals are set for 5 p.m. local time (3 p.m. EST) live on unitedworldwrestling.org.

Finals pairings
55 kg – Round 3 matches
Joshua MEDINA (PUR) vs. Sargis KHACHATRYAN (BRA)
Marcelo TORRES (ARG) vs. Max NOWRY (USA)

60 kg
GOLD - Samuel GURRIA VIGUERAS (MEX) vs. Luis ORTA SANCHEZ (CUB)
BRONZE - Dalton ROBERTS (USA) vs. Anthony PALENCIA PUENTES (VEN)
BRONZE - Maikol JOSEFA (DOM) vs. Dicther TORO CASTANEDA (COL)

63 kg – Round 3 matches
Jose DAVILA CABELLO (PER) vs. Mauri VICENTE SILVERIO JUNIOR (BRA)
Ryan MANGO (USA) vs. Andres MONTANO ARROYO (ECU)

67 kg
GOLD -  Ismael BORRERO MOLINA (CUB) vs. Ellis COLEMAN (USA)
BRONZE -  Shalom VILLEGAS REQUENA (VEN) vs. Cristhian RIVAS CASTRO (ECU)
BRONZE - Manuel LOPEZ SALCERO (MEX) vs. Joilson DE BRITO RAMOS JUNIOR (BRA)

72 kg – Round 3 matches
Francisco BARRIO (ARG) vs. Kenedy MORAES PEDROSA (BRA)

97 kg
GOLD - Gabriel ROSILLO KINDELAN (CUB) vs. G’Angelo HANCOCK (USA)
BRONZE - Kevin MEJIA CASTILLO (HON) vs. Jose ARIAS PAREDES (DOM)
BRONZE - Oscar LOANGO SOLIS (COL) vs. Luillys PEREZ MORA (VEN)

130 kg
GOLD - Luciano DEL RIO (ARG) vs. Adam Jacob COON (USA)
BRONZE - Diego ALMENDRAS RODRIQUEZ (CHI) vs. Angel PACHECO ROMERO (CUB)
BRONZE - Charles THOMS (CAN) vs. Edgardo LOPEZ MORELL (PUR)