Three New No.1’s in GR Rankings for June; Lugo Cabrera Joins Golden Teammates on Top

CORSIER-SUR-VEVEY (June 7) – Artem SURKOV (RUS) cobbled together a technical fall over Rio 2016 gold medalist Davor STEFANEK (SRB) at the European championships to become one of three new No.1’s in United World Wrestling’s Greco-Roman rankings for June.

Surkov, winner of the Golden Grand Prix Final in November, leapfrogged five places from No.6 to the top spot at 66kg ahead of Stefanek as well as Asian championship finalists OH Sang-Hoon (KOR) and Almat KEBISPAYEV (KAZ).

In addition to Surkov at the top of the rankings, Viktor LORINCZ (HUN) took the European title at 85kg to emerge the new No.1 at middleweight while Rio 2016 silver medalist Yasmany LUGO CABRERA (CUB) assumed the top spot at 98kg to give Cuba its third wrestler atop the rankings.

Lorincz, who finished fifth in Rio de Janeiro, retooled his wrestling over the winter, winning titles in Zagreb and Szombathely before grabbing last month’s European crown with a win over Vehbi Emre winner Metehan BASAR (TUR). 

Early favorites at 85, Rio gold medalist David CHAKVETADZE (RUS) and last year’s European runner-up Robert KOBLIASHVILI (GEO) also fell in the preliminaries in Novi Sad, with formerly top-ranked Chakvetadze slid to No.4 in the rankings.

Lugo Cabrera, meanwhile, earned the No.1 ranking with his victory at the Pan American championships in Lauro de Freitas, Brazil and with a loss in Novi Sad by world and Olympic Games champion Artur ALEKSANYAN (ARM).

Lugo Cabrera joined Cuba’s Rio gold medal pair Ismael BORRERO MOLINA (59kg) and Mijain LOPEZ NUNEZ (130kg) at the top of the rankings. In all, Cuban wrestlers won four Pan American titles in Brazil with Oscar PINO HINDS (130kg) joining Lopez at No.12 on the super heavyweight poll.

Also, 2015 world champion Rasul CHUNAYEV (AZE), returning to 71kg from 66kg, appeared poised to regain the top spot after winning the Nikola Petrov title in April with a win over reigning world champ Balint KORPASI (HUN).

Korpasi, however, rebounded with a semifinal win over Poddubny titlist Abuyazid MANTSIGOV (RUS) on his way to his first European title to hold onto the No.1 ranking while Chunayev slipped to third place in the Islamic Solidarity Games.

Wrestlers in the rankings are listed by name, country code, most notable or most recent result over the last 12 months, and their position in the previous rankings.

59kg – Kristijan FRIS (SRB) defeated 2013 world champion Ivo ANGELOV (BUL) to become Serbia’s first European gold medalist in Greco-Roman, riding the triumph from 20th to No.4 in the rankings. Angelov, who tumbled out of the rankings in 2016, rejoins the rankings at No.5.

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – Rio OG No.1 (1)
2. Shinobu OTA (JPN) – Rio OG No.2 (2)
3. Kenichiro FUMITA (JPN) – Asia No.1 (4)
4. Kristijan FRIS (SRB) – Europe No.1 (20)
5. Ivo ANGELOV (BUL) – Europe No.2 (Not Ranked)
6. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Poddubny GP No.1 (5)
7. Ivan LIZATOVIC (CRO) – Europe No.3 (15)
8. Stig Andre BERGE (NOR) – Rio OG No.3 (3)
9. Murad MAMMADOV (AZE) – European U23 No.1 (12)
10. Hammet RUSTEM (TUR) – Nikola Petrov No.2 (nr)
11. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Vehbi Emre No.2 (7)
12. Dshambulat LOKYAEV (RUS) – Poddubny GP No.2 (12)
13. Arsen ERALIEV (KGZ) – Rio OG No.5 (8)
14. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – Rio OG No.5 (9)
15. Meirambek AINAGULOV (KAZ) – Asia No.2 (16)
16. Zhora ABOVIAN (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (16)b
17. Stepan MARYANYAN (RUS) – Poddubny GP No.3 (14)
18. Taleh MAMMADOV (AZE) – Nikola Petrov No.3 (nr)
19. Andres MONTANO ARROYO (ECU) – Pan America No.1 (nr)
20. Saman ABDVALI (IRI) – Asia No.3 (nr)

66kg – OH Sang-Hoon (KOR) edged Rio 2016 bronze medal winner Elmurat TASMURADOV (UZB), 4-3, in the quarterfinals of the Asian championships and then pipped 2015 world bronze medal winner Almat KEBISPAYEV (KAZ), 1-1, on criteria in the final to join the rankings at No.4.

1. Artem SURKOV (RUS) – Europe No.1 (6)
2. Davor STEFANEK (SRB) – Europe No.2 (1)
3. Soslan DAUROV (BLR) – Europe No.3 (19)
4. OH Sang-Hoon (KOR) – Asia No.1 (nr)
5. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – Asia No.2 ([email protected])
6. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – Rio OG No.3 (4)
7. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Rio OG No.2 (2)
8. Ali Reizollah ARSALAN (IRI) – Asia No.3 (nr)
9. Abdulsamet GUNAL (TUR) – Nikola Petrov No.2 (nr)
10. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Asia No.5 ([email protected])
11. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan American No.1 (12)
12. Aleksey KIYANKIN (RUS) – Poddubny GP No.1 (7)
13. Kamran MAMMADOV (AZE) – Nikola Petrov No.1 (nr)
14. Atakan YUKSEL (TUR) – Vehbi Emre No.1 (nr)
15. RYU Han-Soo (KOR) – Rio OG No.5 (5)
16. Frank STAEBLER (GER) – Rio OG No.7 (8)
17. Mateusz BERNATEK (POL) – Paris GP No.2 (15)
18. Danijel JANECIC (CRO) – Polyak Memorial No.1 (16)
19. Roman PACURKOWSKI (POL) – European U23 No.1 (17)
20. Aslan VISAITOV (RUS) – European U23 No.2 (18)

71kg – Takeshi IZUMI (JPN) completed his collection of tournament hardware for 2017 with the gold medal from the Asian championships for No.7 in the rankings. Izumi defeated former world bronze medalist and defending champion Afshin BYABANGARD (IRI) for the New Delhi crown.

1. Balint KORPASI (HUN) – World No.1 (1)
2. Rasul CHUNAYEV (AZE) – Dan Kolov No.1 ([email protected])
3. Aleksander MAKSIMOVIC (SRB) – Europe No.3 (5)
4. Abuyazid MANTSIGOV (RUS) – Poddubny No.1 (10)
5. Hasan ALIYEV (AZE) – World No.3 (3)
6. Ilie COJOCARI (ROU) – World No.3 (4)
7. Takeshi IZUMI (JPN) – Asia No.1 (14)
8. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.2 (11)
9. Ruslan TSAREV (KGZ) – Dan Kolov No.2 (nr)
10. Daniel CATARAGA (MDA) – World No.2 (2)
11. Pavel LIAKH (BLR) – Europe No.2 (15)
12. Yuri DENISOV (RUS) – Poddubny GP No.2 (8)
13. Mohammadali GERAEI (IRI) – World Cup No.1 (9)
14. Nurgazi ASANGULOV (KGZ) – Asia No.3 (nr)
15. Robert FRITSCH (HUN) – Paris GP No.1 (12)
16. Ramaz ZOIDZE (GEO) – European U23 No.2 (13)
17. Varsham BORANYAN (ARM) – Ukraine Int’l No.3 (7)
18. Murat DAG (TUR) – Vehbi Emre No.2 (nr)
19. Evrik NIKOGHOSYAN (FRA) – Europe No.5 (nr)
20. Patrick SMITH (USA) – Pan America No.1 (nr)

75kg – Egyptian import Tarek ABDELSALAM (BUL) debuted for Bulgaria with a silver medal in the Nikola Petrov tourney in April and won the European championships in May to join the rankings at No.5.

1. Roman VLASOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Mark MADSEN (DEN) – Rio OG No.2 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – Rio OG No.3 (3)
4. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
5. Tarek ABDELSALAM (BUL) – Europe No.1 (nr)
6. Tamas LORINCZ (HUN) – Europe No.3 (5)
7. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Europe No.2 (8)
8. Kilov KAZBEK (BLR) – Europe No.3 (nr)
9. Viktor NEMES (SRB) – Polyak Memorial No.3 (9)
10. Elvin MURSALIYEV (AZE) – World Cup No.1 (7)
11. YANG Bin (CHN) – Cerro Pelado Int’l No.1 (9)
12. Karapet CHALYAN (ARM) – Paris GP No.1 (11)
13. Aleksander CHEKHIRKIN (RUS) – Poddubny GP No.2 (12)
14. Zoltan LEVAI (HUN) – European U23 No.1 (13)
15. Antonio KAMENJASEVIC (CRO) – European U23 No.2 (14)
16. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Trophee Milone No.1 (16)
17. Yurisandi HERNANDEZ RIOS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
18. Maksat YEREZHEPOV (KAZ) – Asia No.1 (nr)
19. PARK Dae-Seung (KOR) – Asia No.2 (nr)
20. Furkan BAYRAK (TUR) – Nikola Petrov No.1 (nr)

80kg – Rio 2016 Olympians Peter BACSI (HUN) and Bozo STARCEVIC (CRO), both fifth-place finishers at 75kg, met in the only preliminary bout at 80kg in Novi Sad, with Starcevic winning, 1-1, on criteria.

1. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (3)
3. Peter BACSI (HUN) – Polyak Memorial No.1 (2)
4. Aslan ATEM (TUR) – Europe No.3 (4)
5. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Asia No.1 (6)
6. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.1 (7)
7. Adlan AKIEV (RUS) – Europe No.3 (18)
8. Radik KULIEV (BLR) – Europe No.2 (nr)
9. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Nikola Petrov No.1 (19)
10. Laszlo SZABO (HUN) – Nikola Petrov No.2 (8)
11. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 ([email protected])
12. Geordan SPEILLER (USA) – Polyak Memorial No.2 (9)
13. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – Polyak Memorial No.3 (10)
14. Alexandros KESSIDIS (SWE) – European U23 No.1 (13)
15. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.5 (14)
16. Nikolozi KELASOV (GEO) – Polyak Memorial No.5 (7)
17. Burhan AKBUDAK (TUR) – Vehbi Emre No.1 (16)
18. Cheney HAIGHT (USA) – Pan America No.1 (nr)
19. Harpreet SINGH (IND) – Asia No.3 (nr)
20. Yousef GHADERIAN (IRI) – World Cup No.1 (nr)

85kg – Rio 2016 gold medalist David CHAKVETADZE (RUS) and Robert KOBLIASHVILI (GEO), finalists at the prestigious Ivan Poddubny tourney in January, were toppled out of European championships in two preliminary bouts, slipping to No.4 and No.12 in the rankings.

1. Viktor LORINCZ (HUN) – Europe No.1 (3)
2. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – Europe No.3 (7)
3. Islam ABBASOV (AZE) – Vehbi Emre No.2 (6)
4. David CHAKVETADZE (RUS) – Poddubny GP No.1 (1)
5. Zhan BELENYUK (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (2)
6. Javid GAMZATOV (BLR) – Polyak Memorial [email protected] (5)
7. Denis KUDLA (GER) – European U23 No.3 (4)
8. Metehan BASAR (TUR) – Europe No.2 (15)
9. Eerik APS (EST) – Polyak Memorial No.3 (16)
10. Zakarias BERG (SWE) – European U23 No.1 (11)
11. Yuri SHKRIUBA (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (19)
12. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Poddubny GP No.2 (10)
13. Evgeni SALEEV (RUS) – Poddubny GP No.3 (9)
14. Ramsin AZIZSIR (GER) – Europe No.3 (nr)
15. Maksim MANUKYAN (ARM) – Paris GP No.1 (13)
16. Tadeusz MICHALIK (POL) – Paris GP No.3 (8)
17. Ruslan YUSUPOV (RUS) – European U23 No.2 (12)
18. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.3 ([email protected])
19. PENG Fei (CHN) – Asia No.3 (nr)
20. Hossein NOURI (IRI) – Asia No.1 (nr)

Yasmany LUGO CABRERA

98kg – After an early exit from the European U23s, Felix BALDAUF (NOR) edged Rio 2016 gold medalist Artur ALEKSANYAN (ARM) in the quarterfinals and rode the momentum to the European title to climb from 12th to No.6 in the rankings.

1. Yasmany LUGO CABRERA (CUB) – Pan America No.1 (2)
2. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Europe No.2 (5)
3. Artur ALEKSANYAN (ARM) – Europe No.3 (1)
4. Nikita MELNIKOV (RUS) – Poddubny GP No.1 (3)
5. Musa EVLOEV (RUS) – Poddubny GP No.2 (4)
6. Felix BALDAUF (NOR) – Europe No.1 (12)
7. Balasz KISS (HUN) – Europe No.3 (15)
8. Orkhan NURIEV (AZE) – European U23 No.1 (11)
9. Cenk ILDEM (TUR) – Rio OG No.3 (6)
10. Dmitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (16)
11. Ghasem REZAEI (IRI) – Rio OG No.3 (7)
12. Fredrik SCHOEN (SWE) – Rio OG No.5 (8)
13. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (9)
14. Islam MAGOMEDOV (RUS) – Rio OG No.8 (10)
15. Mikhail KAJAIA (SRB) – Zagreb GP No.1 (17)
16. Matti KUOSMANEN (FIN) – European U23 No.2 (13)
17. G’Angelo HANCOCK (USA) – Pan America No.3 (18)
18. Maksim SAFARYAN (RUS) – Poddubny GP No.3 (14)
19. Seyedmostafa SALEHIZADEH (IRI) – Asia No.1 (nr)
20. Rustam ASSAKALOV (UZB) – Asia No.3 (20/85)

130kg – Balint LAM (HUN) was steady through three wins to advance to the gold medal final with Riza KAYAALP (TUR) in Novi Sad where he helped pace Hungary to the team title with his silver medal effort.  Lam climbed from No.6 to fourth in the rankings while Hungary won the team title, 57-51 over Russia.

1. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – Rio OG No.1 (1)
2. Riza KAYAALP (TUR) – Europe No.1 (2)
3. Sergey SEMENOV (RUS) – Rio OG No.3 (3)
4. Balint LAM (HUN) – Europe No.2 (6)
5. Levan ARABULI (GEO) – Europe No.3 (nr)
6. Sabah SHARIATI (AZE) – Rio OG No.3 (4)
7. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – Zagreb GP No.3 (8)
8. Vitali SHCHUR (RUS) – Europe No.3 (nr)
9. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (5)
10. Muminjon ABDULLAEV (UZB) – Vehbi Emre No.2 (13)
11. Heiki NABI (EST) – Rio OG No.5 (7)
12. Oscar PINO HINDS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
13. Osman YILDIRIM (TUR) – European U23 No.1 (18)
14. Zviadi PATARIDZE (GEO) – Ukraine Int’l No.1 (14)
15. Eduard POPP (GER) – Rio OG No.5 (9)
16. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Turlykhanov Memorial No.2 (10)
17. Iakobi KAJAIA (GEO) – Rio OG No.7 (11)
18. Kiril GRISHCHENKO (BLR) – GGP Final No.2 (12)
19. Tuomas LAHTI (FIN) – Polyak Memorial No.2 (17)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – European U23 No.2 (nr)