Turkmenistan Dominates in Traditional, Belt Wrestling at Asian Indoor Games

The Traditional, Pahlavani and Belt Wrestling competitions of the fifth Asian Indoor Games & Martial Arts finished in Turkmenistan, Ashgabat, and the host country won most of the gold medals. 

In the traditional wrestling style (Turkmen Goresh), Turkmenistan captured 23 of 26 possible gold medals. Uzbekistan (2 golds) and Mongolia (1 gold) were other countries who introduced champions in Turkmen Goresh.

The Pahlavani wrestling style was held in three weight categories and all gold medals went to Iranians wrestlers.

In Belt Wrestling, Alysh and Kazakh Kurasi, the host country, achieved 39 gold medals as Kirgizstan (5 golds), Uzbekistan (4 golds), Kazakhstan (4 golds), Mongolia (2 golds) and Iran (1 gold) gained other remaining titles.

Zahra YAZDANI (IRI)

Zahra YAZDANI won the only gold medal in Belt Wrestling for Iran. The Yazdani family in Iran wrestling has introduced some Olympic and world champions, including Reza YAZDANI Hassan YAZDANI. The third champion of this family is 18-year-old Zahra YAZDANI, who won one gold in Classic Alysh at 55kg and a silver in Freestyle Belt Wrestling.

Turkmenistan earned 62 gold medals in Traditional & Belt Wrestling, helping the host country to stand at top of medal tables among 65 Asian and Pacific countries.

The Olympic wrestling styles of Greco-Roman, freestyle and women's wrestling will be held during the games.

Below are the medal winners of Traditional, Pahlavani and Belt Wrestling styles of Asian Indoor Games.

Traditional Wrestling (Turkmen Goresh- Men’s Freestyle)

57kg
GOLD- Allanur GOÇOW (TKM)
SILVER-Yakupnazar YAKUBOW (TKM)
BRONZE- Alvin LOBREGUITO (PHI)
BRONZE- Faridun QURBONOV (TJK)

62kg
GOLD- Nowruz EYEBERDIYEW (TKM)
SILVER- Jawid Ahmad AMIRI (AFG)
BRONZE- Fayzulla UMMATOV (UZB)
BRONZE- Abdurasul KHABIBULLAEV (UZB)

68kg
GOLD- Dowletgeld BERDIYEW (TKM)
SILVER- Toylymyrat DURDYMYRADOW (TKM)
BRONZE- Shakhobiddin SANGILOV (UZB)
BRONZE- Esmaeil AMIRI (IRI)

75kg
GOLD- Ilkhomjon MASHRABOV (UZB)
SILVER- Orazmammet WELMAMMEDOW (TKM)
BRONZE- Derya ABDYYEW (TKM)
BRONZE- Ghasem DAZI (IRI)

82kg
GOLD- Silapberdi NURYYEW (TKM)
SILVER- Begmyrat BAYDURDYYEW (TKM)
BRONZE- Eldor NEMATOV (UZB)
BRONZE- Habibollah TORABI (IRI)

90kg
GOLD- Obidali MAVLONOV (UZB)
SILVER- Berdiyew OWEZGELDI (TKM)
BRONZE- Arslan YBRAYYMGULYYEW (TKM)
BRONZE- Anushervon NAVRUZZODA (TJK)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Basim AYAZOW (TKM)
BRONZE- Abdurahmon MAMATQULOV (TJK)
BRONZE- Islomjon KULDASHEV (UZB)

100kg
GOLD- Rejepaly ORAZALYEW (TKM)
SILVER- Annamyrat MYRADOW (TKM)
BRONZE- Purevbaatar GONGOR (MGL)
BRONZE- Samandar ERNAZAROV (TJK)

Traditional Wrestling (Turkmen Goresh- Women’s Freestyle)

52kg
GOLD- Lacyn BADAGLYEWA (TKM)
SILVER- Shakhzoda ERGASHEVA (UZB)
BRONZE- Jumayewa GULFIYA (TKM)
BRONZE- Manzuraoy MUYDINOVA (UZB)

58kg
GOLD- Zuhra MADRAIMOWA (TKM)
SILVER- Gulkhumoroy DADABOEVA (UZB)
BRONZE- Ambreen MASIH (PAK)
BRONZE- Lkhagvakhuu OCHIRPUREV (MGL)

63kg
GOLD- Gulnar HAYYTBAYEWA (TKM)
SILVER- Dinara HALLYYEWA (TKM)
BRONZE- Dilafruz MAMADJONOVA (UZB)
BRONZE- Khavaskhon JURAKUZIEVA (UZB)

70kg
GOLD- Nasiba SURKIYEWA (TKM)
SILVER- Gulmira ISMATOVA (UZB)
BRONZE- Anita Dwi NENGRUM (INA)
BRONZE- Rano UZAKOWA (TKM)

70kg
GOLD- Munkhtsetseg OTGON (MGL)
SILVER- Sarangoo GANBOLD (MGL)
BRONZE- Jahan MUHAMMEDOWA (TKM)
BRONZE- Maksuda EGEMBERDIYEWA (TKM)

Men’s Pahlavani Wrestling

70kg
GOLD- Mohammad NADERI (IRI)
SILVER- Suleyman OMAROW (TKM)
BRONZE- Boldkoy SUKHBAT (MGL)
BRONZE- Aidarbek AITIEV (KGZ)

90kg
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Muhammad ADNAN (PAK)
BRONZE- Masrur MERALISHOEV (TJK)
BRONZE- yakup MEREDOW (TKM)

90kg
GOLD-Ahmad MIRZAPOUR (IRI)
SILVER- Farkhod ANAKULOV (TJK)
BRONZE- Altangerel CHINBAT (MGL)
BRONZE- Wadim PETROSYAN (TKM)

Traditional Wrestling (Turkmen Goresh- Men’s Classic)

57kg
GOLD- Allanur GOCOW (TKM)
SILVER- Satlyk MYRADOW (TKM)
BRONZE- Muhammad Saeed ANWAR (PAK)
BRONZE- Khusan NOSIROV (UZB)

62kg
GOLD- Ismayyl ORAZOW (TKM)
SILVER- Isgender ASYROW (TKM)
BRONZE- Fayzulla UMMATOV (UZB)
BRONZE- Enkhbold ENKHTAIVAN (MGL)

68kg
GOLD- Dowletgeld BERDIYEW (TKM)
SILVER- Arslan HOJAMBERDIYEW (TKM)
BRONZE- Shakhobiddin SANGILOV (UZB)
BRONZE- Elbek SOTVOLDIEV (UZB)

75kg
GOLD- Rejepgeldi GYLYCNYAZOW (TKM)
SILVER- Basim ORAZOW (TKM)
BRONZE- Ilkhomjon MASHRABOV (UZB)
BRONZE- Kenenbek SHAMSHIDIN UULU (KGZ)

82kg
GOLD- Hanmuhammet PATDYYEW (TKM)
SILVER- Esenbek KUDAIBERDIEV (KGZ)
BRONZE- Hasan YORIEV (TJK)
BRONZE- Sayed Gul MEHRABAN (AFG)

90kg
GOLD- Murgapgeldi ATDAYEW (TKM)
SILVER- Hamed MIRZAPOUR (IRI)
BRONZE- Obidali MAVLONOV (UZB
BRONZE- Jawid Ahmad AHMADI (AFG)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Lerim REJEPOW (TKM)
BRONZE- Abdurahmon MAMATQULOV (TJK)
BRONZE- Islomjon KULDASHEV (UZB)

100kg
GOLD-Rejepaly ORAZALYYEW (TKM)
SILVER- Jepbar ATAMAMMEDOW (TKM)
BRONZE- Mahmad MIROV (TJK)
BRONZE- Samandar ERNAZAROV (TJK)

Traditional Wrestling (Turkmen Goresh- Women’s Classic)

52kg
GOLD- Lacyn BADAGLYEWA (TKM)
SILVER- Botagoz DYUSSEMBAYEVA (KAZ)
BRONZE- Manzuraoy MUYDINOVA (UZB)
BRONZE- Leila SIYAHVASHI (IRI)

58kg
GOLD- Zuhra MADRAIMOWA (TKM)
SILVER- Nazira MARSBEK KYZY (KGZ)
BRONZE- Reyhaneh SHEIKHIAN (IRI)
BRONZE- Zarina ABDYRAHMANOWA (TKM)

63kg
GOLD- Gulnar HAYYBAYEWA (TKM)
SILVER- Dilafruz MAMADJONOVA (UZB)
BRONZE- Khavaskhon JURAKUZIEWA (UZB)
BRONZE- Uulkan ALIBAI (KGZ)

70kg
GOLD- Nasiba SURKIYEWA (TKM)
SILVER- Meerim ZHUMANAZAROVA (KGZ)
BRONZE- Rano UZAKOWA (TKM)
BRONZE- Gulmira ISMATOVA (UZB)

70kg
GOLD- Jahan MUHAMMEDOWA (TKM)
SILVER- Nyamtuya NYAMKHUU (MGL)
BRONZE- Nazira ARZYBEKOVA (KGZ)
BRONZE- Maksuda EGEMBERDIYEWA (TKM)

Belt Wrestling (Men’s Freestyle)

55kg
GOLD- Tagantac GUYCMAMMEDOW (TKM)
SILVER- Malik ANNABAYEW (TKM)
BRONZE- Didar SATBAYEV (KAZ)
BRONZE- Oyatullo KHOJAEV (TJK)

60kg
GOLD- Arslan ASYRGELDIYEW (TKM)
SILVER- Agageldi TAGANDURDYYEW (TKM)
BRONZE- Ibodullo ALIBERDIZODA (TJK)
BRONZE- Abdurasul KHABIBULLAEV (UZB)

65kg
GOLD- Begenc YAGMYROW (TKM)
SILVER- Tirkisgeldi AYAZOW (TKM)
BRONZE- Erkinbek ABDUNABIEV (TJK)

70kg
GOLD- Yagsymyrat ANNAMYRADOW (TKM)
SILVER- Husinidin RUZIEV (UZB)
BRONZE- DHARMENDER (IND)
BRONZE- Rozymyrat MEDOW (TKM)

80kg
GOLD- Silapberdi NURYYEW (TKM)
SILVER- Ruslan TAVALDIEV (KGZ)
BRONZE- Eldor NEMATOV (UZB)
BRONZE- Yaser MOHAMMADI ROSTAM (IRI)

90kg
GOLD- Arslan YBRAYYMGULYEW (TKM)
SILVER- Yersultan MUZAPPAROV (KAZ)
BRONZE- Gylyc JUMAYEW (TKM)
BRONZE- Davood AVAZ ZADEH (IRI)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Hosgeldi HANAYEW (TKM)
BRONZE- Kadyr KELSINBEKOV (KGZ)
BRONZE- Nazir Ahmad HOSSAINI (AFG) 

100kg
GOLD- Myrat JUMAYEW (TKM)
SILVER- Sherzodjon RAKHIMOV (UZB)
BRONZE- Muhammad BASIT (PAK)
BRONZE- Illias NISHANOV (KGZ)

Belt Wrestling (women’s Freestyle)

50kg
GOLD- Lacyn BADAGLYYEWA (TKM)
SILVER- Shakhzoda ERGASHEVA (UZB)
BRONZE- MARYAM (PAK)
BRONZE- Manzuraoy MUYDINOVA (UZB)

55kg
GOLD-  Zarina ABDYRAHMANOWA (TKM)
SILVER- Zahra YAZDANI CHERATI (IRI)
BRONZE- Anara RYSKULOVA (KGZ)
BRONZE- Gulkhumoroy DADABOEVA (UZB)

60kg
GOLD- Zuhra MADRAIMOWA (TKM)
SILVER- Roza TASPULATOWA (TKM)
BRONZE- Zahra MAHMOUDI (IRI)
 
65kg
GOLD- Dinara HALLYYEWA (TKM)
SILVER- Gulnar HAYYTBAYEWA (TKM)
BRONZE- Uulkan ALIBAIKYZY (KGZ)
BRONZE- Dilafruz MAMADJONOVA (UZB)

70kg
GOLD- Nasiba SURKIYEWA (TKM)
SILVER- Perizat ZHAKYPBEKOVA (KAZ)
BRONZE- Beenish KHAN (PAK)
BRONZE- Zahra MAJDI (IRI)

70kg
GOLD- Munkhtseteg OTGON (MGL)
SILVER- Altynai MAMARASUL KYZY (KGZ)
BRONZE- Nazira ARZYBEKOVA (KGZ)
BRONZE- Saeideh RAHIMI (IRI)

Belt Wrestling (Men’s Classic)

55kg
GOLD- Bekzat TYNCHTYBEK UULU (KGZ)
SILVER- Sapa JUMAYEW (TKM)
BRONZE- Khusan NOSIROV (UZB)
BRONZE- Myrathan AZADOW (TKM)

60kg
GOLD- Medet HALLYGURBANOW (TKM)
SILVER- Erlanbek MURZABEKOV (KGZ)
BRONZE- Agajan TACMUHAMMEDOV (TKM)
BRONZE- Fayzulla UMMATOV (UZB)

65kg
GOLD- Agamyrat ORAZSAHEDOW (TKM)
SILVER-Rustemgeldi AGAGELDIYEW (TKM)
BRONZE- Khudoyor RAJABZODA (TJK)
BRONZE- Muhammad SAFDAR (PAK)

70kg
GOLD- Husnidin RUZIEV (UZB)
SILVER- Hangeldi ALLAKOW (TKM)
BRONZE- Madaminbek SHARSHENALY (KGZ)
BRONZE- Orazmyrat ORAZMYRADOW (TKM)

80kg
GOLD- Aidos KULMANBETOV (KAZ)
SILVER- Eldor NEMATOV (UZB)
BRONZE- Yaser MOHAMMADI ROSTAM (IRI)
BRONZE- Jefferson MANATAD (PHI)

90kg
GOLD- Obidali MAVLONOV (UZB)
SILVER- Owezgeldi BERDIYEW (TKM)
BRONZE- Dostonbek POCHOEV (TJK)
BRONZE- Yersultan MUZAPPAROV (KAZ)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Islomjon KULDASHEV(UZB)
BRONZE- Orozbek ASHIROV (KGZ)
BRONZE- Bekbol NURLANULY (KAZ)

100kg
GOLD- Sherzodjon RAKHIMOV (UZB)
SILVER- Ahal BALLAROW (TKM)
BRONZE- Mahmad MIROV (TJK)
BRONZE- Odiljon SUYUNOV (UZB)

Belt Wrestling (Women’s Classic)

50kg
GOLD- Lacyn BADAGLYYEWA (TKM)
SILVER- Shakhzoda ERGASHEVA (UZB)
BRONZE- Leila SIYAHVASHI (IRI)
BRONZE- Humaira ASHIQ (PAK)

55kg 
GOLD-Zarina ABDYRAHMANOWA (TKM)
SILVER- Meerim MIIZAMIDIN KYZY (KGZ)
BRONZE- Ambreen MASIH (PAK)
BRONZE- Gulfiya JUMAYEWA (TKM)

60kg
GOLD- Zuhra MADRAIMOWA (TKM)
SILVER- Meerim MOMUNOVA (KGZ)
BRONZE- Roza TASPULATOWA (TKM)

65kg
GOLD- Gulnar HAYYTBAYEWA (TKM)
SILVER- Dilafruz MAMADJONOVA (UZB)
BRONZE- Khavaskhon JURAKUZIEWA (UZB)
BRONZE- Dinara HALLYYEWA (TKM)

70kg
GOLD- Nasiba SURKIYEWA (TKM)
SILVER- Perizat ZHAKYPBEKOVA (KAZ)
BRONZE- Beenish KHAN (PAK)
BRONZE- Nurzat BAKTYIAR KYZY (KGZ)

70kg
GOLD- Maksuda EGEMBERDIYEWA (TKM)
SILVER- Jahan MUHAMMEDOWA (TKM)
BRONZE- Sarangoo GANBOLD (MGL)
BRONZE- Asiyeh SHOJAEI (IRI)

Alysh Wrestling (Men’s Freestyle)

60kg
GOLD- Tirkisgeldi AYAZOW (TKM)
SILVER- Ibodullo ALIBERDIZODA (TJK)
BRONZE- Mehrzod SUFIEV(TJK)
BRONZE- Abdurasul KHABIBULLAEV (UZB)

70kg
GOLD- Hangeldi ALLAKOW (TKM)
SILVER- Behruz GULIMAHMADZODA (TJK)
BRONZE- Madaminbek SHARSHENALY UULU (KGZ)
BRONZE- Jangeldi MEDOW (TKM)

80kg
GOLD- Garmammet SAMAMMEDOW (TKM)
SILVER- Giyosiddin RAJABZODA (TJK)
BRONZE- Eldor NEMATOV (UZB)
BRONZE- Aly ALLABERDIYEW (TKM)

90kg
GOLD- Arslan YBRAYYMGULYYEW (TKM)
SILVER- Nurbek KOZHOBEKOV (KGZ)
BRONZE- Khurshed SHARIPOV (TJK)
BRONZE- Obidali MAVLONOV (UZB)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Batbold BAATAR (MGL)
BRONZE- Furqatjon QALANDAROV (TJK)
BRONZE- Abdollah EIRI (IRI)

100kg
GOLD- Wepa ORAZMURADOW (TKM)
SILVER- Mahmad MIROV (TJK)
BRONZE- Annamyrat MYRADOW (TKM)
BRONZE- Sherzodjon RAKHIMOV (UZB)

Alysh Wrestling (Women’s Freestyle)

55kg
GOLD- Manzuraoy MUYDINOVA (UZB)
SILVER- Merjen INATYLLAYEWA (TKM)
BRONZE- Anara RYSKULOVA (KGZ)
BRONZE- Dian Putri RAHMANIAH (INA)

60kg
GOLD- Meerim MOMUNOVA (KGZ)
SILVER- Zarina ABDYRAHMANOWA (TKM)
BRONZE- Ambreen MASIH (PAK)
BRONZE- Ulzhan DYUSSEMBAYEVA (KAZ)

65kg
GOLD- Gulnar HAYYTBAYEWA (TKM)
SILVER- Dinara HALLYYEWA (TKM)
BRONZE- Leila SALARVAND (IRI)

70kg
GOLD- Perizat ZHAKYPBEKOVA (KAZ)
SILVER-Rano UZAKOWA (TKM)
BRONZE-Saodat ISMURADOWA (TKM)
BRONZE- Gulmira ISMATOVA (UZB)

75kg
GOLD- Nasiba SURKIYEWA (TKM)
SILVER- Jahan MUHAMMEDOWA (TKM)
BRONZE- Maryam AHMADI (IRI)
BRONZE- Wahdaniyati Ridha RIDWAN (INA)

75kg
GOLD- Munktsetseg OTGON (MGL)
SILVER- Maksada EGEMBERDIYEWA (TKM)
BRONZE- Saeideh RAHIMI (IRI)
BRONZE- Sakhobat SHERALIEVA (UZB)

Men’s Kazakh Kurasi

70kg
GOLD- Kassymkhan TULENBAY (KAZ)
SILVER-Isanmyrat ATAYEW (TKM)
BRONZE- Mirlan ERALIEV (KGZ)
BRONZE- Ylyas MOMUNOW (TKM)

90kg
GOLD- Tejen TEJENOW (TKM)
SILVER- Emomnazar KARIMZODA (TJK)
BRONZE- Keduovilie ZUMU (IND)
BRONZE- Adilzhan ISTIBAYEV (KAZ)

90kg
GOLD- Aibek NUGYMAROV (KAZ)
SILVER- Tilek KUVALOV (KGZ)
BRONZE- Purevbaatar GONGOR (MGL)
BRONZE- Kuwwat NURYYEW (TKM)

Alysh Wrestling (Men’s Classic)

60kg
GOLD- Medet HALLYGURBANOW (TKM)
SILVER- Erlanbek MURZABEKOV (KGZ)
BRONZE- Fayzulla UMMATOV (UZB)
BRONZE- Seyitmyrat ATAYEW (TKM)

70kg
GOLD- Mekangeldi BERDIYEW (TKM)
SILVER- Ilkhomjon MASHRABOV (UZB)
BRONZE- Mohammad GHOLAMI (IRI)
BRONZE- Auyezkhan KURBANKULOV (KAZ)

80kg
GOLD- Esenbek KUDAIBERDIEV (KGZ)
SILVER- Guwanc YAGMUROW (TKM)
BRONZE- Ruslan TAVALDIEV (KGZ)
BRONZE- Ruziboi SAFAROV (TJK)

90kg
GOLD- Gylyc JUMAYEW (TKM)
SILVER- Hanmuhammet PATDYYEW (TKM)
BRONZE- Abdukakhkor EGAMOV (UZB)
BRONZE- Khurshed SHARIPOV (TJK)

100kg
GOLD- Seydi BATYROW (TKM)
SILVER- Islomjon KULDASHEV (UZB)
BRONZE- Mahmoud PARVANEH (IRI)
BRONZE- Kerim GURBANOW (TKM)

100kg
GOLD- Jepbar ATAMAMMEDOW (TKM)
SILVER-Asylbek KHALMATOV (KGZ) 
BRONZE- Abdolvahed MOHAMMADI (IRI)
BRONZE- Mahmad MIROV (TJK)

Alysh Wrestling (Women’s Classic)

55kg
GOLD- Zahra YAZDANI CHERATI (IRI)
SILVER- Manzuraoy MUYDINOVA (UZB)
BRONZE- Hesel BEKIYEWA (TKM)
BRONZE- Lacyn BADAGLYYEWA (TKM)

60kg
GOLD- Zuhra MADRAIMOWA (TKM)
SILVER- Gulkhumoroy DADABOEVA (UZB)
BRONZE- Reyhaneh SHEIKHIAN (IRI)
BRONZE- Zarina ABDYRAHMANOWA (TKM)

65kg
GOLD- Dinara HALLYYEWA (TKM)
SILVER- Dilafruz MAMADJONOVA (UZB)
BRONZE- Sahar GHANIZADEHGHARA (IRI)

70kg
GOLD- Nurzat BAKTYIAR KYZY (KGZ)
SILVER- Rano UZAKOWA (TKM)
BRONZE- Divya Guruling SHILWANT (IND)
BRONZE- Bayartuul MUNKH-ERDENE (MGL)

75kg
GOLD- Altynai MAMARASUL KYZY (MGL)
SILVER- Elaheh REZAEI GHALEH (IRI)
BRONZE- Pratiksha Chandrakant PARHAR (IND)
BRONZE- Jahan MUHAMMEDOWA (TKM)

75kg
GOLD- Leyli DURNAZAROWA (TKM)
SILVER- Munkhtsetseg OTGON (MGL)
BRONZE- Asiyeh SHOJAEI (IRI)
BRONZE- Maksuda EGEMBERDIYEWA (TKM)