#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)