Iran League

قهرمانی بیمه در لیگ کشتی آزاد ایران به کمک گاژی ماگومدوف، کریمی و قربانعلی یف

By Ali Feiz

گرگان، ایران – تیم بیمه رازی با استفاده از ستارگان کشتی روسیه و ایران توانست به پیروزی 26-15 در مصاف با ستارگان ساری برسد و قهرمان لیگ کشتی آزاد ایران شود.

تیم ستارگان مسابقه فینال را با دو پیروزی پشت سر هم توسط نادر حاج آقانیا در 57 و مهران شیخی در 61 کیلوگرم بدست آورد. پس از پیروزی 5-3 حاج آقانیا در 57 کیلوگرم، شیخی توانست بهنام احسانپور قهرمان و نایب قهرمان سه دوره آسیا را با نتیجه 5-2 از پیش رو بردارد.

در ادامه، میثم نصیری قهرمان 2016 آسیا فرزاد عموزاد را 6-2 مغلوب کرد تا اولین برد نصیب تیم بیمه شود. ماگومد قربان علی یف قهرمان سال 2016 جهان که یکی از سه کشتی گیر روس تیم بیمه بود، به پیروزی با امتیاز عالی 15 -4 مقابل یگانه جعفری در 70 کیلوگرم رسید تا دومین برد را برای تیمش بدست آورد.

در مسابقه پنجم این حسین الیاسی بود که امیدهای تیم ساری را زنده نگه داشت و با پیروزی 6-4 مقابل رضا افضلی، تساوی 2-2 را به برتری 3-2 به سود تیم ساری تغییر داد.

اما در وزن 79 کیلوگرم احمد گاژی ماگومدوف ملی پوش روسیه و برنده مدال برنز 2018 جهان فریبرز بابایی را با شکست 10-0 بدرقه کرد تا دو تیم به تساوی در عدد 3 برسند.

علیرضا کریمی نیز که در مسابقات جهانی در وزن 92 کیلوگرم صاحب مدال برنز شد، در این مسابقات در وزن 86 کیلوگرم به روی تشک رفت که مقابل مسعود مددی به پیروزی با ضربه فنی رسید تا تیمش برای اولین بار در مسابقه فینال از لحاظ بردهای انفرادی پیش بیفتد.

محمد جواد ابراهیمی قهرمان سال 2018 آسیا نیز در مصاف با سینا غلامی در وزن 92 کیلوگرم کار آسانی داشت و او را 8-3 شکست داد. سپس ولادیسلاو بایتسائف قهرمان 2018 اروپا با پیروزی 6-0 مقابل امیر محمدی ملی پوش ایران در مسابقات جهانی 2017 پاریس، قهرمانی تیم بیمه در مسابقه فینال را تضمین کرد.

در سنگین وزن جابر صادق زاده قهرمان سابق جوانان جهان از تیم ساری برابر عباس فروتن به برتری 8-7 رسید اما این برد برای تیمش بی فایده بود و بیمه رازی با امتیاز مثبت 26-15 ستارگان ساری را مغلوب کرد تا صاحب جام قهرمانی لیگ کشتی آزاد ایران در سال 2018 شود.

همچنین تیم میزبان یعنی شهرداری گلستان توانست 26-6 پتروشیمی بهشهر را شکست دهد و به عنوان سوم برسد.

دیدار فینال: بیمه رازی بابل امتیاز مثبت ۲۶ و برد انفرادی ۶  -  پاس ستارگان ساری امتیاز مثبت ۱۵ و برد انفرادی ۴ (اسامی تیم ساری در ابتدا آمده است):

 

۵۷ کیلوگرم: نادر حاج آقا نیا، برنده – مهران رضا زاده (۵- ۳)

۶۱ کیلوگرم: مهران شیخی، برنده – بهنام احسان پور (۵- ۲)

۶۵ کیلوگرم: فرزاد عموزاد خلیلی – میثم نصیری، برنده (۲- ۶)

۷۰ کیلوگرم: مهدی یگانه جعفری – ماگومد قربان علی اف، برنده (۴- ۱۵)

۷۴ کیلوگرم: حسین الیاسی، برنده – رضا افضلی (۶- ۴)

۷۹ کیلوگرم: فریبرز بابایی – احمد گاژیماگمدوف (صفر- ۱۰)

۸۶ کیلوگرم: مسعود مددی – علیرضا کریمی، برنده (۱- ۹ ضربه فنی)

۹۲ کیلوگرم: سینا غلامی – محمدجواد ابراهیمی، برنده (۳- ۸)

۹۷ کیلوگرم: امیر محمدی – ولادیسلاو بایتسایف، برنده (صفر- ۶)

۱۲۵ کیلوگرم: جابر صادق زاده، برنده – عباس فروتن (۸- ۷)

 

دیدار رده بندی: راه و شهرسازی گلستان امتیاز مثبت ۲۶ و برد انفرادی ۶  - پتروشیمی بهشهر امتیاز مثبت ۱۵ و برد انفرادی ۴ (اسامی تیم گلستان در ابتدا آمده است):

 

۵۷ کیلوگرم:  پوریا ترکمان - علیرضا حاتمی، برنده (صفر- ۶)

۶۱ کیلوگرم: خیراله قهرمانی - محمد رمضان پور، برنده (۳- ۶)

۶۵ کیلوگرم: میلاد طهماسبی زاده - شایان حمزه، برنده (۱- ۵)

۷۰ کیلوگرم: حمیدرضا سرگو، برنده - مجتبی عموزاد (۲- ۱)

۷۴ کیلوگرم: مسعود کمروند، برنده - حامد رشیدی (۴- ۲)

۷۹ کیلوگرم: محمدجواد حمیدی، برنده - مهرشاد اکبری (۱۰- صفر)

۸۶ کیلوگرم: آرش نیرآبادی - احمد بذری، برنده (۱- ۵)

۹۲ کیلوگرم: اسماعیل محمودی، برنده - علی موجرلو (۲- ۴ ضربه فنی)

۹۷ کیلوگرم: حسین رمضانیان، برنده - حامد طالبی زرین کمر (کشتی نگرفت)

۱۲۵ کیلوگرم: سید احمد رسولی، برنده - اباذر اسلامی (۳- ۲)

 

دیدار نیمه‌نهایی: پاس ستارگان ساری امتیاز مثبت ۲۳ و برد انفرادی ۶  - راه و شهرسازی گلستان امتیاز مثبت ۱۸ و برد انفرادی ۴ (اسامی تیم گلستان در ابتدا آمده است):

 

۵۷ کیلوگرم: پوریا ترکمان – نادر حاج آقا نیا، برنده (ضربه فنی ۵-۵)

۶۱ کیلوگرم: مهدی عشقی – مهران شیخی، برنده (صفر- ۴)

۶۵ کیلوگرم: میلاد طهماسبی زاده – فرزاد عموزاده، برنده (۱- ۴)

۷۰ کیلوگرم: حمیدرضا سرگو، برنده – محمدمهدی یگانه جعفری (۳- ۱)

۷۴ کیلوگرم: مسعود کمروند- حسین الیاسی، برنده (۴- ۶)

۷۹ کیلوگرم: محمدجواد حمیدی، برنده – فریبرز بابایی (۳- ۲)

۸۶ کیلوگرم: سید علی موسوی – مسعود مددی، برنده (۴- ۵)

۹۲ کیلوگرم: اسماعیل محمودی، برنده – سینا غلامی (۸- ۲)

۹۷ کیلوگرم: حسین رمضانیان – امیر محمدی، برنده (۱- ۷)

۱۲۵ کیلوگرم: سید احمد رسولی، برنده – جابر صادق زاده (کشتی نگرفت)

 

دیدار نیمه نهایی: بیمه رازی امتیاز مثبت ۳۲ و برد انفرادی ۹  - پتروشیمی بهشهر امتیاز مثبت ۷ و برد انفرادی یک (اسامی تیم بهشهر در ابتدا آمده است):

 

۵۷ کیلوگرم: علیرضا حاتمی - مهران رضازاده، برنده (۵- ۸)

۶۱ کیلوگرم: محمد رمضان پور- بهنام احسان پور، برنده (صفر – ۹)

۶۵ کیلوگرم: میثم حیدری – میثم نصیری، برنده (صفر- ۷)

۷۰ کیلوگرم: مجتبی عموزاد - ماگومد قربان علی اف، برنده (صفر – ۱۰)

۷۴ کیلوگرم: حامد رشیدی – رضا افضلی، برنده (۳- ۴)

۷۹ کیلوگرم: محمد زارعی- احمد گاژیماگمدوف، برنده (صفر- ۱۱)

۸۶ کیلوگرم: احمد بذری- علیرضا کریمی، برنده (۵- ۶)

۹۲ کیلوگرم: علی موجرلو- محمدجواد ابراهیمی، برنده (۲- ۳)

۹۷ کیلوگرم: حامد طالبی زرین کمر، برنده – ولادیسلاوف بایتسایف (۴- ۳)

۱۲۵ کیلوگرم: امیررضا امیری- عباس فروتن (برنده ۴- ۸ ضربه فنی)

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)