#Yariguin2019

Russia Captures Five of Seven Golds on Day Two of Ivan Yariguin

By Eric Olanowski

KRASNOYARSK, Russia (January 25) - Russia, riding on the coattail of their two-time world champion Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV, claimed a combined five gold medals across freestyle and women’s wrestling on the second day of competition at the 30th Annual Ivan Yariguin. 

Magomedrasul Gazimagomedov stuck two-time world bronze medalist GANZORIG Mandakhnaran (MGL) in the 70kg finals to claim his first Yariguin title. Gazimagomedov scored three takedowns and then caught Ganzorig on his back during a failed Mongolian roll-through attempt, which was meant to stop the Russian from grabbing his fourth takedown. Either way, Gazimagomedov picked up the fall after leading 10-0. 

Muslim SADULAEV (RUS) scored four points on a first-period feet-to-back double leg and outlasted Abasgadzhi MAGOMEDOV (RUS), 4-4 in the 57kg gold medal bout. 

Magomedrasul IDRISOV (RUS) gave the Russian Federation their third freestyle gold medal of the day when he made easy work of Romania’s Nikolai OKHLOPKOV, shutting him out, 7-0, in the 61kg gold-medal bout. 

Viktoriia VAULINA and Mariia KUZNETSOVA stopped Japan from sweeping the Day 2 women’s wrestling finals and provided the host nation with their final two gold medals of the day. 

Vaulina stuck Nao TANIYAMA (JPN) in the 55kg finals after commanding a lead 7-0 lead, and Kuznetsova rode a nine-point first period to grab the 9-4 win over Misuzu ENOMOTO (JPN) in the 65kg gold-medal bout. 

Kika KAGATA and Yuzuka INAGAKI handed Japan the pair of remaining women’s wrestling gold medals. 

Kagata controlled the 50kg gold-medal bout from the first whistle and capped off her Yariguin rookie trip with a 10-0 victory over Anzhelika VETOSHKINA (RUS). 

The game plan for Kagata, the four-time age-level world champion, was apparent and worked like a charm. The Japanese plan was to overemphasize the fake to the left leg and come back to the right with a high crotch. Kagata scored a pair of early first period takedowns with her heavy fake, then tacked on an exposure and commanded for the 6-0 lead before ending the match with a defensive stop that transitioned to a leg lace, giving her the 10-0 technical superiority victory. 

Yuzuka Inagaki survived a scare and narrowly edged Svetlana LIPATOVA (RUS), 4-3, to win the 59kg gold medal. 

Inagaki, the 2017 cadet world champion, scored the first takedown of the match, using an overhook to a high crotch and ended the opening period with a two-point advantage. 

In the final period, Inagaki went back to what worked in the first period and scored her second takedown of the match with an overhook to a high crotch,  extending her lead to 4-0. 

Things got interesting from this point of the match. 

A Lipatova exposure and reversal cut Inagaki’s lead to 4-3. With under 10 seconds remaining in the match, the Russian went for and was awarded the match-winning takedown as the clock hit zero. Lipatova gained the 5-4 advantage as time expired, but a successful Japanese challenge that lasted nearly four minutes reversed the call and helped Inagaki narrowly escape with the 4-3 victory. 

Day three action from the Ivan Yariguin resumes tomorrow morning at 11:00 a.m. local time. 

RESULTS

Freestyle 

57kg 
GOLD - Muslim SADULAEV (RUS) vs. Abasgadzhi MAGOMEDOV (RUS)
BRONZE - NARMANDAKH Lkhangarmaa (MGL) df. ZOU Wanhao (CHN),  4-4 
BRONZE -  Thomas Patrick GILMAN (USA) df. Bekhbayar ERDENEBAT (MGL), 14-8

61kg 
GOLD - Magomedrasul IDRISOV (RUS) df. Nikolai OKHLOPKOV (ROU), 7-0 
BRONZE - Ramazan FERZALIEV (RUS) df. Otgonbaatar GANSUKH (MGL), 10-0 
BRONZE - Eduard GRIGORIEV (RUS) df. TSERMAA Chinzorig (MGL), 4-0 

70kg
GOLD - Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. Mandakhnaran GANZORIG (MGL), via fall
BRONZE -  ENKHBAYAR Byambadorj (MGL) df. Askhat SLYAMKHANOV (KAZ), 8-0 
BRONZE - Razambek ZHAMALOV (RUS) df. David BAEV (RUS), 8-4

Women’s Wrestling 

50kg 
GOLD - Kika KAGATA (JPN) df. Anzhelika VETOSHKINA (RUS), 10-0 
BRONZE - Dauletbike YAKHSHIMURATOVA (UZB) df. Anudari NANDINTSETSEG (MGL), 3-2
BRONZE - Victoria Lacey ANTHONY (USA) df. Elena VOSTRIKOVA (RUS), 6-1

55kg
GOLD - Viktoriia VAULINA (RUS) df. Nao TANIYAMA (JPN), via fall. 
BRONZE - BAT OCHIR Bolortuya (MGL) df. Ekaterina VERBINA (RUS), 7-5

59kg 
GOLD - Yuzuka INAGAKI (JPN) df. Svetlana LIPATOVA (RUS), 4-3 
BRONZE - ALTANTSETSEG Battsetseg (MGL) df. Zelfira SADRADDINOVA  (RUS), 7-4 

65kg
GOLD - Mariia KUZNETSOVA (RUS) df.  Misuzu ENOMOTO (JPN), 9-4 
BRONZE - Bolortungalag ZORIGT (MGL) df. SALIKHOVA Dinara (RUS), via fall 
BRONZE - Yulia PRONTSEVITCH (RUS) df. Forrest Ann MOLINARI (USA), 4-1 

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)