#Yariguin2019

Yariguin Final Pairings Set for Saturday Night

By Eric Olanowski

KRASNOYARSK, Russia (January 25) -  The Russian Federation inserted at least one wrestler into the finals in six of the seven weight classes that'll be up for the taking on Saturday night. 

In freestyle, Russia continued to plow through the competition and prove why they’re the most dominant freestyle nation in the world. They followed Friday's three gold medal performances by claiming five of Saturday’s six finals spots. 

Turkish big-man Taha AKGUL, a two-time world and Rio Olympic champion, is the only non-Russian freestyle wrestler that'll compete for a gold medal on Saturday night. He'll wrestle Anzor KHIZRIEV (RUS) in the 125kg gold-medal match. 

In women’s wrestling, Russia won a pair of gold medals on Friday night and has an opportunity to claim three additional golds on Saturday night when five wrestlers compete in the finals. 

The lone weight class where a non-Russian woman can claim a Yariguin gold medal is at 68kg. This weight class will feature the all-Mongolian battle between 2015 world champion SORONZONBOLD Battsetseg and ENKH AMAR Davaanasan. 

The finals are set to begin on Saturday at 18:00 (local time). 

Finals Matchups

Freestyle 

65kg - Akhmed CHAKAEV (RUS) vs. Nachyn KUULAR (RUS)
79kg - Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) vs. Magomed RAMAZANOV (RUS)
125kg - Taha AKGUL (TUR) vs. Anzor KHIZRIEV (RUS)

Women’s Wrestling 
53kg - Natalia MALYSHEVA (RUS) vs. Sarah Ann HILDEBRANDT (USA)
57kg - Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS) vs. Tserenchimed SUKHEE (MGL)
62kg - Anzhela FOMENKO (RUS) vs. Anna SHCHERBAKOVA (RUS)
68kg -  Battsetseg SORONZONBOLD (MGL) vs. ENKH AMAR Davaanasan (MGL)

#WrestleSofia

ایران با دو مدال طلا در روز پایانی قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان جهان شد

By Taylor Miller

صوفیه، بلغارستان- یکشنبه شب مسابقات 2019 کشتی نوجوانان جهان با برگزاری مسابقات فینال در پنج وزن در صوفیه بلغارستان به پایان رسید.

رضا ساکی برنده مدال نقره 2019 آسیا از ایران موفق شد استپان استارودوبتسف نایب قهرمان المپیک 2018 جوانان از روسیه را شکست دهد و قهرمان وزن 71 کیلوگرم شود.

استارودوبتسف وقت نخست را 1-0 برد اما ساکی در شروع تایم دوم با یک کول انداز 4 امتیاز گرفت. او در ادامه برتری خود را حفظ کرد و با پیروزی 4-1 به مدال طلا رسید.

برای عنوان قهرمانی وزن 51 کیلوگرم نیز سعید اسماعیلی از ایران با خاک کردن در تایم نخست، در نهایت به برتری 2 بر یک مقابل المیر علی یف از آذربایجان رسید. این اولین حضور هر دو کشتی گیر در مسابقات جهانی بود.

در وزن 92 کیلوگرم، لاچین والیف  دارنده مدال نقره 2019 و برنز 2018 اروپا در مصاف با محمد اولوئف برنده مدال نقره 2017 نوجوانان جهان به برتری رسید تا صاحب عنوان قهرمانی شود.

پس از اینکه تایم اول بدون امتیاز به پایان رسید، والیف با خاک کردن به امتیاز رسید. اولوئف تنها با بیرون بردن حریف 2 بار امیتاز گرفت اما در نهایت این والیف بود که به خاطر داشتن امتیاز درشت، به برتری 2-2 رسید و قهرمان شد.

در مسابقه برای کسب عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم نیز ماکسیم اسکوراتوف قهرمان 2019 نوجوانان اروپا از روسیه با المیر علی یف دارنده دو مدال نوجوانان اروپا از آذربایجان رو در رو شد و در واقع تکرار فینال اروپایی بود. دفعه قبل که این دو با هم رودررو شدند، اسکوراتوف به برتری 11 بر صفر  رسید. این بار علی یف مبارزه جویانه تر مسابقه داد اما کافی نبود و اسکراتوف با پیروزی 5-0 قهرمان نوجوانان جهان شد.

پیش از این در آغاز مسابقات شب پایانی نیز، ساماتبک ایزیمگالی از قزاقستان تنها در 59 ثانیه به مدال طلای وزن 45 کیلوگرم رسید و اسدبک بهراموف از ازبکستان را با ضربه فنی شکست داد.

با دو مدال طلا در روز یکشنبه، ایران با 148 امتیاز به عنوان قهرمانی در بخش تیمی رسید و آذربایجان با 123 امتیاز دوم شد. روسیه هم با 99 امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

.

نتایج دیدارهای فینال:
45 kg
GOLD - Samatbek IZIMGALI (KAZ) df. Asadbek BAKHRAMAOV (UZB), fall 1:00
BRONZE - Tamazi GLONTI (GEO) df. Vladyslav KURKURIN (UKR), 4-0
BRONZE - Farid SADIKHLI (AZE) df. Mahdi Kioumars AHADI ZENAB (IRI), 8-1

51 kg
GOLD - Saeid ESMAEILI LEIVESI (IRI) dec. Elmir ALIYEV (AZE), 2-1
BRONZE - Volodymyr VOITOVYCH (UKR) df. Denis MIHAI (ROU), 12-9
BRONZE - Edmond Armen NAZARYAN (BUL) df. Arshad ARSHAD (IND), fall 2:56

60 kg
GOLD - Maksim SKURATOV (RUS) df. Mert ILBARS (TUR), 5-0
BRONZE - Arman VARDANYAN (ARM) df. Zhanbolot TURATBEKOV (KGZ), 6-0
BRONZE - Nika BROLADZE (GEO) df. Seyed Danial Seyed Shamsollah SOHRABI (IRI), 8-6

71 kg
GOLD - Reza SAKI (IRI) df. Stepan STARODUBTSEV (RUS), 4-1
BRONZE - Furkan TAS (TUR) df. Aliaksei PIAKHOTA (BLR), 7-0
BRONZE - Alexandrin GUTU (MDA) df. Rauf Abdulla ALIYEV (AZE), 6-0

92 kg                           
GOLD - Lachin VALIYEV (AZE) dec. Muhammed EVLOEV (RUS), 2-2
BRONZE - Oktay DEMIR (TUR) df. Maik HAIMOV (ISR), 8-0
BRONZE - Richard KARELSON (EST) df. Laszlo Csaba VARSANYI (HUN), 3-0

رده بندی تیمی
1. Iran – 148
2. Azerbaijan – 123
3. Russia – 99
4. Kazakhstan – 73
5. Armenia – 73
6. Turkey – 70
7. India – 63
8. Georgia – 63
9. Ukraine – 62
10. Uzbekistan – 49