#Yariguin2019

Khizriev Upsets Akgul, Russia Wins Four Golds on Day Three

By Eric Olanowski

KRASNOYARSK, Russia (January 26) - Akhmed CHAKAEV (RUS), Anzhela FOMENKO (RUS), Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS), and Anzor KHIZRIEV (RUS) won gold medals on the third day of competition at the Ivan Yariguin, bringing Russia’s freestyle and women’s wrestling gold medal total to nine.

Akhmed Chakaev, the two-time world bronze medalist, held off Nachyn KUULAR (RUS), 2-1, in a relatively slow-paced 65kg gold-medal bout,  handing Russia their first freestyle gold medal of the day.

Chakaev significantly slowed the pace of the match down with his underhook and paid the price for doing so, getting dinged for an inactivity point in the opening period to trail 1-0. But it was Chakaev who carried the 2-1 lead into the closing period after scoring on a hip lift from Kuular’s high crotch attempt. 

The second period remained scoreless until Kuular snuck behind Chakaev and threw him for four-points shortly after the clock hit zero. The points were award to Kuular and he led 5-2, but Chakaev and his corner were adamant that the time had expired before Kuular scored the four points. After a referees review, it was obvious that Chakaev’s right foot was in bounds as time expired, giving world-class Chechen the 2-1 victory and his second Yariguin title in the past three years. 

Akhmed Gadzhimagomedov won the 79kg round-robin tournament, avenging his first round loss to Magomed RAMAZANOV (RUS). 

Gadzhimagomedov dumped Ramazanov to his back for four-points and extended his lead to 6-1 with a first period high crotch. Gadzhimagomedov ultimately defeated Ramazanov 6-2 to reach the top of the Yariguin podium for the fourth time.

Anzor Khizriev, Russia’s third freestyle champion of the day, scored a pair of crotch lifts in the second period and knocked off two-time world and Rio Olympic champion Taha AKGUL (TUR), 7-3, in the 125kg gold-medal match.

Anzhela Fomenko won the fourth and final Russian gold medal of the day, picking up an injury default win over Anna SHCHERBAKOVA (RUS) in the 68kg women's wrestling gold-medal match.  

Mongolia, led by 2015 world champion SORONZONBOLD Battsetseg, won a pair of gold medals on the third day of action in Krasnoyarsk.

Soronzonbold only needed 31 seconds to grab the fall over fellow Mongolian Davaanasan ENKH AMAR (MGL) in the 68kg title bout, landing the world champion her second overall Yariguin gold medal, and first since 2015. 

SUKHEE Tserenchimed (MGL) was the second Mongolian wrestler who won a gold medal on the third day of competition. Sukhee capped off her path to a Yariguin title with a 10-5 win over Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS). In addition to her finals wins over Khoroshavtseva, Sukee also scored wins against U23 world champion Grece BULLEN (NOR) and 2017 world bronze medalist Becka LEATHERS (USA). 

The United States’ Sarah HILDEBRANDT (USA) claimed the final women’s wrestling gold medal to close out the third day of wrestling when she scored a 6-4 come-from-behind win over Natalia MALYSHEVA (RUS) in the 53kg finals.

Hildebrandt, the 2018 world runner-up, fired off a shot on the sound of the opening whistle and locked up the 2-0 advantage.

The American carried the 2-0 lead into the final frame, but her Russian opponent stole the 2-2 criteria advantage with an early second period takedown. The Russian extended her lead to 4-2, shucking-by the American and scoring her second takedown of the period. 

In the closing minute, Hildebrandt tied the match at four-all and grabbed the lead on criteria after she stopped a gut wrench attempt and planted Malysheva on her back. The Russian fought off her back and the Hildebrandt scored two additional exposures points before time expired to become the seventh American female to win a Yariguin title.

The Ivan Yariguin wraps up tomorrow morning with the four freestyle and two women’s wrestling finals. 

RESULTS

Freestyle 

65kg
GOLD - Akhmed CHAKAEV (RUS) df. Nachyn KUULAR (RUS), 2-1 
BRONZE - Gadzhimurad RASHIDOV (RUS) df. Cristian Damian SOLENZAL LOPEZ (CUB), 2-1 
BRONZE - Batmagnai BATCHULUUN (MGL) df. Tulga TUMUR OCHIR (MGL), 4-2 

79kg
GOLD - Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) df. Magomed RAMAZANOV (RUS), 6-2
BRONZE - Alexander David DIERINGER (USA) df. Alan ZASEEV (RUS), via inj. def. 

125kg 
GOLD - Anzor KHIZRIEV (RUS) df. Taha AKGUL (TUR), 7-4 
BRONZE -  Zelimkhan KHIZRIEV (RUS) df. Zhiwei DENG (CHN), 9-7 

Women’s Wrestling 

53kg 
GOLD - Sarah Ann HILDEBRANDT (USA) df. Natalia MALYSHEVA (RUS), 6-4 
BRONZE - Leila KARYMOVA (RUS) df. Haley Ruth AUGELLO (USA), via inj. def.
BRONZE - Sumiya ERDENECHIMEG (MGL) df. Ekaterina POLESHCHUK (RUS), 11-6 

57kg
GOLD - Tserenchimed SUKHEE (MGL) df. Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS), 
BRONZE - Bilyana Zhivkova DUDOVA (BUL) df. Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL), 13-9
BRONZE - Grace Jacob BULLEN (NOR) df. Becka Anne LEATHERS (USA), via inj. def. 

62kg 
GOLD - Anzhela FOMENKO (RUS) df. Anna SHCHERBAKOVA (RUS), via inj. def. 
BRONZE - Uliana TUKURENOVA (RUS) df. Yaquelin ESTORNELL ELIZASTIGUE (CUB), 7-0 

68kg 
GOLD - SORONZONBOLD Battsetseg (MGL) df. ENKH AMAR Davaanasan (MGL), via fall. 
BRONZE - Khanum VELIEVA (RUS) df. Iuliia MAKSIMOVA BARTNOVSKAIA (RUS), 9-0 
BRONZE - Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)df.  Rio WATARI (JPN), 4-3 

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)