#Zagreb2019

Zagreb Open Rosters Released

By Eric Olanowski

ZAGREB, Croatia (February 4) - The Zagreb Open, United World Wrestlings first Greco-Roman Ranking Series event, starts this Saturday in Zagreb, Croatia. Nearly 40 age-group and senior-level world medalists, along with London Olympic champion KIM Hyeonwoo (KOR) and Rio Olympic bronze medalist Elmurat TASMURADOV (UZB) are set to compete for the all-important Ranking Series points.  

This will be the first Greco-Roman Ranking Series event where the revamped point structure will be used. This tournament is especially important because the seeding process at the 2019 Astana World Championships takes into account the number of points competitors accumulate from last year's World Championships, along with the Continental Championships and the Ranking Series events.  

The number of points awarded at a competition will also be impacted by the number of wrestlers entered in each bracket. For weight categories with 10 or fewer entries, an additional six (6) points will be added. For categories with 11-20 wrestlers entered an additional eight (8) points will be added. Ten (10) points will be added to any weight category with more than 20 entries.

The three remaining Greco-Roman Ranking Series events are the Hungarian Grand Prix (February 23)the Sassari (May 24), and the Oleg Karavaev (July 26). 

2019 Ranking Series Point Structure
GOLD - 8 points  
SILVER - 6 points 
BRONZE - 4 points
Fifth - 2 points 

*Please note that these are unofficial entries and are subject to change. Entry will not be official until 24 hours before the competition starts. This goes for every pre-entry list released by United World Wrestling. 

55kg 
Jozsef ANDRASI (HUN)
Poya Soulat DAD MARZ (IRI)
Alexandru Vasile BOTEZ (ROU)
Cihat Ahmet LIMAN (TUR)
Ekrem OZTURK (TUR)
Dogus AYAZCI (TUR)

60kg 
Avgustin Boyanov SPASOV (BUL)
Sandro FRANKOL (CRO)
Tony BRALA (CRO)
Ivan LIZATOVIC (CRO)
Mikkel LASSEN (DEN)
Daniel BOBILLO VIGIL (ESP)
Erik TORBA (HUN)
Milad Ali REZANEZHAD HOSSEINVAND (IRI)
LEE Jungbaik (KOR)
CHUNG Hanjae (KOR)
KIM Seunghak (KOR)
Ardit FAZLJIJA (SWE)
Kerem KAMAL (TUR)
Dalton James ROBERTS (USA)
Xavier Tramain JOHNSON (USA)
Ildar HAFIZOV (USA)
Javokhir MIRAKHMEDOV (UZB)
Islomjon BAKHRAMOV (UZB)
Ilkhom BAKHROMOV (UZB)

63kg 
Nikolay Ivanov VICHEV (BUL)
Luka PRIHISTAL (CRO)
Mohsen Fathollah MADHANI (IRI)
Michal Jacek TRACZ (POL)
Dawid Andrzej ERSETIC (POL)
Przemyslaw PIATEK (POL)
Virgil MUNTEANU (ROU)
Virgil Alexander BICA (SWE)
Rahman BILICI (TUR)
Abdullah TOPRAK (TUR)
Erhan KARAKUS (TUR)
Travis Michael RICE (USA)
Firuz TUKHTAEV (UZB)


Korea's two-time world champion RYU Hansu (KOR) will wrestle at 67kg. (Photo: Tony Rotundo)  

67kg 
Cristobal Alonso TORRES NUNEZ (CHI)
Danijel JANECIC (CRO)
Luka MALOBABIC (CRO)
Alejandro Ruslan CONCEPCION CASTILLO (ESP)
Otto LOSONCZI (HUN)
Mate KRASZNAI (HUN)
Krisztian Istvan VANCZA (HUN)
Mohammad Reza Hojatollah MOKHTARI (IRI)
RYU Hansu (KOR)
KIM Dohyeong (KOR)
Haavard JOERGENSEN (NOR)
Morten THORESEN (NOR)
Mihai Radu MIHUT (ROU)
Tamas NAD (SRB)
Danielo Giuseppe DI FEOLA (SWE)
Abdul Samet BASAR (TUR)
Enes BASAR (TUR)
Volkan CAKIL (TUR)
Elmurat TASMURADOV (UZB)
Mirzobek RAKHMATOV (UZB)

72kg 
Stoyan Stoychev KUBATOV (BUL)
Aik MNATSAKANIAN (BUL)
Dominik ETLINGER (CRO)
Pavel PUKLAVEC (CRO)
Fran SACIC (CRO)
Fredrik Holmquist BJERREHUUS (DEN)
Robert Attila FRITSCH (HUN)
Martin TOTH (HUN)
Yousef Hajiali HOSSEINVAND FATHI (IRI)
Vegard JOERGENSEN (NOR)
Gevorg SAHAKYAN (POL)
Dawid KARECINSKI (POL)
Mateusz Lucjan BERNATEK (POL)
Aleksandr PAIVIN (RUS)
Mate NEMES (SRB)
Oskar Simon ERLANDSSON (SWE)
Selcuk CAN (TUR)
Murat DAG (TUR)
Cengiz ARSLAN (TUR)
Aram VARDANYAN (UZB)


Serbia's 2017 world champion Viktor NEMES is registered to compete at 77kg. (Photo: Gabor Martin)

77kg
Bozo STARCEVIC (CRO)
Antonio KAMENJASEVIC (CRO)
Laszlo SZABO (HUN)
Martin SZABO (HUN)
Zotlan LEVAI (HUN)
Mohammad Aziz NAGHOUSI (IRI)
Igor PETRISHIN (ISR)
KIM Hyeonwoo (KOR)
Per Anders KURE (NOR)
Ilie COJOCARI (ROU)
Rafael IUNUSOV (RUS)
Viktor NEMES (SRB)
Khalid KERCHIYEV (SWE)
Alex Michel BJURBERG KESSIDIS (SWE)
Serkan AKKOYUN (TUR)
Furkan BAYRAK (TUR)
Yunus Emre BASAR (TUR)
Ravaughn Richard Ravelle PERKINS (USA)
Peyton Burke WALSH (USA)
Kamal Ameer BEY (USA)
Bilan NALGIEV (UZB)

82kg 
Daniel Tihomirov ALEKSANDROV (BUL)
Filip SACIC (CRO)
Filip SMETKO (CRO)
Karlo KODRIC (CRO)
Rajbek Alvievich BISULTANOV (DEN)
Daniel TOLLAR (HUN)
Hosein Jahanbakhsh FOROUZANDEH GHOJEHBEIGLOU (IRI)
Timotej TRBULIN (SLO)
Burhan AKBUDAK (TUR)
Emrah KUS (TUR)
John Walter STEFANOWICZ JR (USA)
Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB)

87kg 
Yoan Danielov DIMITROV (BUL)
Ivan HUKLEK (CRO)
Vjekoslav LUBURIC (CRO)
Ivan RATKOVIC (CRO)
Pedro Jacinto GARCIA PEREZ (ESP)
Viktor LORINCZ (HUN)
Erik SZILVASSY (HUN)
Bertalan PAPP (HUN)
Hasan Jahanbakhsh FOROUZANDEH GHOJEHBEIGLOU (IRI)
PARK Heageun (KOR)
KIM Junehyoung (KOR)
Tadeusz MICHALIK (POL)
Arkadiusz Marcin KULYNYCZ (POL)
Valentin CABI (SRB)
Vladimir STANKIC (SRB)
Nikolaj Georgiev DOBREV (SRB)
Aleksandar Georgije STJEPANETIC (SWE)
Kristoffer Zakarias BERG (SWE)
Ali CENGIZ (TUR)
Dogan GOKTAS (TUR)
Patrick Anthony MARTINEZ (USA)
Kevin Dewayne RADFORD JR (USA)
Muhammadali SHAMSIDDINOV (UZB)


Bulgaria's 2018 world runner-up Kiril MILOV (BUL) is expected to compete at 97kg. (Photo: Max Rose-Fyne) 

97kg
Kiril Milenov MILOV (BUL)
Adam VARGA (HUN)
Zsolt TOEROEK (HUN)
Robert ERSEK (HUN)
Abolfazl Naser SEYEDMAHDAVI (IRI)
LEE Seyeol (KOR) 
KIM Seungjun (KOR)
Ilia BORISOV (RUS)
Pontus Johan LUND (SWE)
Fatih BASKOY (TUR) 
Abdul Kadir CEBITUR)
Suleyman DEMIRCI (TUR)
Nicholas Allen BOYKIN (USA)
Daniel Collett MILLER (USA)
Tracy Gangelo HANCOCK (USA)
Jahongir TURDIEV (UZB)

130kg 
Miloslav Yuriev METODIEV (BUL)
Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI)
Marko KOSCEVIC (CRO)
Ante MILKOVIC (CRO)
Balint LAM (HUN)
Armin Mozes MAJOROS (HUN)
Aliakbar YOUSOFIAHMADCHALI (IRI)
KIM Minseok (KOR)
LEE Seungchan (KOR)
Oskar MARVIK (NOR)
Alin ALEXUC CIURARIU (ROU)
Osman YILDIRIM (TUR)
Muminjon ABDULLAEV (UZB)

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)