#Zagreb2019

Starcevic Stuns Olympic Champion Kim, Makes Fifth Zagreb Open Finals Appearance

By Eric Olanowski

ZAGREB, Croatia (February 9) -  Bozo STARCEVIC, the Zagreb, Croatia native, stunned Olympic champion KIM Hyeonwoo (KOR), 8-2 in the quarterfinals and ultimately moved into the Zagreb Open finals for the fifth consecutive year. 

On Saturday, Starcevic avenged his 6-4 2016 Olympic bronze-medal bout loss to Kim, where the Korean wrestler claimed his second overall Olympic medal.

In their quarterfinals meeting on Saturday, Starcevic built a commanding 6-0 lead before Kim used an arm-spin to pick up his lone takedown, closing the deficit to 6-2. Starcevic somehow came away from Kim's arm-spin attempt with an exposure of his own and ultimately moved into the semifinals win an 8-2 victory.

In the semifinals, the hometown wrestler defeated Russia's Rafael IUNUSOV, 5-1 and locked up his fifth consecutive trip to the Zagreb Open finals. He's walked away victorious in each of his previous four trips to the Zagreb Open finals. 

Starcevic will wrestle Yunus BASAR (TUR) in tomorrow's 77kg gold-medal bout. Basar is one of four Turkish wrestlers who made it to Sunday night's Zagreb Open finals. Ekrem OZTURK, Kerem KAMAL, and Emrah KUS round out the other Turkish finalists. 

Ozturk went undefeated in the round-robin competition and will wrestle Iran's 2017 junior world champion Poya Soulat DAD MARZ for the 55kg gold medal. Both wrestlers were 2-0 on the day. 


Turkey's two-time junior world champion Kerem KAMAL made his first senior finals. He'll wrestle Iran's Milad Ali REZANEZHAD in the 60kg finals. (Photo: Kadir Caliskan) 

Turkey's two-time junior world champion Kerem Kamal outscored his three opponents 26-3 and made it to his first career senior finals. His best finish prior to making Sunday's Zagreb Open finals came at the 2018 Dan Kolov - Nikola Petrov Tournament when he finished with a bronze medal.

Kamal will wrestle Iran's Milad Ali REZANEZHAD in the 60kg finals. Sunday's gold-medal bout will be Rezanezhad's first senior finals appearance. 

Emrah Kus, the reigning 2018 world runner-up, rounds out the four Turkish finalists. Kus bulldozed his three opponents on the opening day of competition in Zagreb and snagged three straight technical superiority victories, outscoring his trio of opponents 25-0. 

He'll lace up against Bulgari's three-time European bronze medalist Daniel ALEKSANDROV for the 82kg gold medal. 


Reigning world runner-up Elmurat TASMURADOV (UZB) will wrestle defending Zagreb Open champion Mihai MIHUT (ROU)  in the 67kg finals. (Photo: Kadir Caliskan ) 

Meanwhile, Uzbekistan tallied the second most finalists with three.

They're led by reigning world runner-up and Rio Olympic bronze medalists Elmurat TASMURADOV (UZB). Tasmuradov will take on one of the sports brightest rising stars and defending Zagreb Open champion Mihai MIHUT (ROU) in the 67kg gold-medal bout.

Though he didn't place at last year's world championships, Mihut did win last year's U23 and senior European championships, and also claimed titles at the Thor Masters, the Kristjan Palusalu Memorial, and the Ion Corneanu & Ladislau Simon Memorial. 

Islomjon BAKHRAMOV and Muminjon ABDULLAEV are Uzbekistan's remaining pair of finalists. 

Bakhramon will see America's Xavier JOHNSON (USA) in the 63kg finals. 

At 130kg, Abdullaev scored huge back-to-back wins, giving Uzbekistan their third finalist. In the quarterfinals, Abdullaev scored a match-winning takedown with one minute left and knocked off 2017 world bronze medalist Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI), 2-2. He followed his quarterfinals win up by blasting U23 world silver medalist Osman YILDIRIM (TUR), 9-0 in the semifinals, setting up a finals date with Norway's Oskar MARVIK. 


Viktor LORINCZ (HUN) was one of two Hungarian finalists. He'll wrestle Sweden's Kristoffer BERG in tomorrow's 87kg finals. (Photo: Martin Gabor) 

Meanwhile, Hungary and Bulgaria each had two finalists. 

Bulgaria's pair of finalists were Daniel Aleksandrov (previously mentioned) and reigning world runner-up Kiril MILOV, who will take on Russia's lone finalist, Ilia BORISOV (RUS), for the 97kg gold medal. 

Hungary's pair of finalists were Robert FRITSCH (HUN) and Viktor LORINCZ (HUN). 

Fritsch picked up back-to-back wins over world bronze medalists to put himself in the Zagreb Open finals for the first time. In the quarterfinals, Fritsch edged reigning world bronze medalists Aik MNATSAKANIAN (BUL), 3-3 on criteria. Then, he beat U23 world bronze medalist Cengiz ARSLAN (TUR), 6-3 and locked up his spot in the 72kg finals with Ramaz ZOIDZE (GEO).

Hungary's second Zagreb finalist is Viktor Lorincz. Lorincz scored an extremely important 3-0 semifinals win over fellow Hungarian Erik SZILVASSY (HUN). Lorincz and Szilvassy, the 2017 U23 world champion, were in a tight battle for Hungary's 2019 Astana World Championship spot. Lorincz' semifinals win gives him a leg up on Szilvassy and some breathing room heading into the second Greco-Roman Ranking Series event, the Hungarian Grand Prix.  

Lorincz will meet Sweden's Kristoffer BERG in tomorrow's 87kg finals. 

The final day of wrestling at the Zagreb Open, United World Wrestling first Greco-Roman Ranking Series Event, beings on Sunday at 10:30, with the finals beginning at 17:30 (local time).

For news, interviews, highlights and behind-the-scenes clips, you can following United World Wrestling on Facebook, Instagram, Twitter, and Youtube. 

SCHEDULE

Sunday (February 10)

8:00 - 2nd-day weigh-in, all weight categories (No weight tolerance!) Sport Hall
10:30 - Repechage bouts and bronze medal matches (all categories)
17:30 - Opening ceremony and Final matches (all categories)

RESULTS

55kg (Round-Robin) 
GOLD -  Ekrem OZTURK (TUR) vs. Poya Soulat DAD MARZ (IRI) 

60kg 
GOLD - Kerem KAMAL (TUR) vs. Milad Ali REZANEZHAD (IRI) 

Semifinals - Kerem KAMAL (TUR) df. Ivan LIZATOVIC (CRO), 11-1 
Semifinals - Milad Ali REZANEZHAD (IRI) df. Erik TORBA (HUN)  , 6-3 

63kg 
GOLD - Islomjon BAKHRAMOV (UZB) vs. Xavier Tramain JOHNSON (USA) 

Semifinals - Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. Firuz TUKHTAEV (UZB) , 5-0
Semifinals -  Xavier JOHNSON (USA) df. Dawid ERSETIC (POL), 9-0

67kg
GOLD - 
 Mihai Radu MIHUT (ROU) vs. Elmurat TASMURADOV (UZB) 

Semifinals  -  Mihai Radu MIHUT (ROU) df. Danijel JANECIC (CRO)  , 5-1
Semifinals -  Elmurat TASMURADOV (UZB) df. Enes BASAR (TUR), 13-1 

72kg
GOLD - 
Ramaz ZOIDZE (GEO) vs. Robert Attila FRITSCH (HUN) 

Semifinals - Ramaz ZOIDZE (GEO) df. Mateusz BERNATEK (POL), 11-2 
Semifinals - Robert Attila FRITSCH (HUN) df. Cengiz ARSLAN (TUR), 6-3 

77kg
GOLD -  Bozo STARCEVIC (CRO) vs. Yunus BASAR (TUR) 

Semifinals -  Yunus Emre BASAR (TUR) df. Mohammad NAGHOUSI (IRI) , 10-0  
Semifinals -  Bozo STARCEVIC (CRO) df. Rafael IUNUSOV (RUS), 5-1  

82kg
GOLD - Daniel ALEKSANDROV (BUL) vs. Emrah KUS (TUR) 

Semifinals - Emrah KUS (TUR) df. Burhan AKBUDAK (TUR), 8-0 
Semifinals -  Daniel Tihomirov ALEKSANDROV (BUL) df. Aivengo RIKADZE (GEO), via injury default 

87kg
GOLD -  Viktor LORINCZ (HUN) vs. Kristoffer Zakarias BERG (SWE) 

Semifinals - Kristoffer Zakarias BERG (SWE) df. Yoan Danielov DIMITROV (BUL), 6-3 
Semifinals -  Viktor LORINCZ (HUN) df. Erik SZILVASSY (HUN), 3-0 

97kg
GOLD - Ilia BORISOV (RUS) vs. Kiril Milenov MILOV (BUL) 

Semifinals - Ilia BORISOV (RUS) df. Tracy Gangelo HANCOCK (USA), 3-1 
Semifinals - Kiril Milenov MILOV (BUL) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-1  

130kg 
GOLD -  Oskar MARVIK (NOR) vs. Muminjon ABDULLAEV (UZB) 

Semifinals -  Oskar MARVIK (NOR) df. Marko KOSCEVIC (CRO), 4-1 
Semifinals - Muminjon ABDULLAEV (UZB) df. Osman YILDIRIM (TUR), 9-0  

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)