#Zagreb2019

Starcevic Soars to Fifth Consecutive Zagreb Open Title

By Eric Olanowski

ZAGREB, Croatia (February 10) – Bozo STARCEVIC remained patient in his hometown of Zagreb and waited until the last bout of the tournament, but the Croatian wrestler capped off his impressive run to a fifth consecutive Zagreb Open title with a tactical 2-1 victory over Turkey’s Yunus BASAR in the 77kg finals. 

Starcevic, the hometown wrestler, grabbed the 1-0 lead after receiving a passivity point but found himself fighting back in the second period after Basar gained the 1-1 lead on criteria with a passivity point of his own. 

With just over a minute left, the Croatian wrestler continued to push the pace and broke the 1-1 tie after he was awarded a second passivity point. Starcevic remained composed in the final 30 seconds and closed out the match with the 2-1 victory, locking up his fifth consecutive Zagreb Open title. 

Starcevic's run to his fifth title also included a 6-1 quarterfinals win over Olympic champion KIM Hyeonwoo (KOR). 


Bulgaria’s Daniel ALEKSANDROV erased a 7-0 deficit to defeat reigning world silver medalist Emrah KUS (TUR) in the 82kg gold-medal bout. (Photo Kadir Caliskan) 

Two World Silver Medalists Go Down

Bulgaria’s Daniel ALEKSANDROV and Russia’s Ilia BORISOV knocked off reigning world runner-up’s Emrah KUS (TUR) and Kiril MILOV (BUL) respectively to with their first Zagreb Open titles. 

Daniel Aleksandrov erased a 7-0 opening-period deficit and scored eight unanswered points in the final period to upend returning world runner-up Emrah KUS (TUR), 8-7, in the 82kg Zagreb Open gold-medal bout. 

Aleksandrov trailed 7-0 after the first two minutes of action. He was dinged for passivity and thrown in par terre position, where Kus grabbed four-points from a reverse lift to control the 5-0 advantage. Aleksandrov found himself down 7-0 after Kus grabbed another two for exposure, but got on the board with a step out point and trailed 7-1 heading into the second period. 

The Bulgarian exploded for seven points in the closing three minutes and hung on to the 8-7 lead to knock off the clearly deflated returning world runner-up, 8-7.

In the 97kg finals, Ilia Borisov also knocked off a returning Budapest world runner-up to win his Zagreb Open title. Borisov, the lone Russian finalist, tossed around returning world runner-up Kiril MILOV (BUL) with ease and scored the 9-0 technical superiority victory in the opening period. 

Borisov grabbed the 1-0 lead after Milov was hit for passivity. The Russian went to work in par terre, throwing Milov for four points,  then used a pair of gut wrenches to close out the 97kg gold-medal match with a 9-0 technical superiority victory. 

Uzbekistan and Hungary Win Pair of Golds 

Islomjon BAKHRAMOV and Elmurat TASMURADOV handed Uzbekistan a pair of gold medals, while Robert Attila FRITSCH (HUN) and Viktor LORINCZ (HUN) won Hungary's two Zagreb Open titles. 

In the 63kg finals, Islomjon Bakhramov struck first with a four-point throw, but Xavier JOHNSON (USA) quickly scored a two-point exposure and cut the Uzbek's leads to 4-2. Bakhramov stayed offensive and scored a pair of takedowns and a gut wrench, ending the 63kg gold-medal match early with a 10-2 technical superiority victory. 

Elmurat Tasmuradov gave Uzbekistan their second gold medal of the day. Tasmuradov came out on fire in the opening seconds of 67kg finals and threw a huge headlock to secure the 4-0 lead over U23 and senior-level European champion Mihai MIHUT (ROU). Tasmuradov surrendered a step out point to the Romanian wrestler, but his first-period four-point throw was enough to give him the 4-1 victory. 

Robert Fritsch won Hungary's first gold medal of the night after Georgia's Ramaz ZOIDZE injury defaulted out of the 72kg finals. 

At 87kg, Viktor Lorincz grabbed a passivity point and a low-level gut and took the 3-0 lead over Kristoffer Zakarias BERG (SWE) into the second period. Lorincz gave up a passivity point but didn’t get turned and held on to the 3-1 decision over Berg, giving Hungary their second gold medal of the night. 

Kamal and Marvik Win Remaining Two Gold Medals 

There wasn't a 55kg gold-medal bout because it was a round-robin competition, so the final two gold medals went to Turkey's Kerem KAMAL  and Norway's Oskar MARVIK (NOR). 

In the 60kg gold-medal bout, two-time junior world champion Kerem Kamal handled Iran’s Milad REZANEZHAD from whistle-to-whistle and scored his first senior-level gold medal with the 9-3 victory, while Oskar Marvik used a first-period passivity point to defeat Muminjon ABDULLAEV (UZB), 1-0, in the 130kg finals.  

Results

Team Scores
GOLD - Turkey (132 points) 
SILVER - Uzbekistan (101 points) 
BRONZE - Croatia (91 points) 
Fourth - Bulgaria (85 points) 
Fifth - Hungary (83 points) 

55kg (Round-Robin) 
GOLD -   Poya Soulat DAD MARZ (IRI) 
SILVER - Ekrem OZTURK (TUR) 
BRONZE - Alexandru Vasile BOTEZ (ROU)

60kg 
GOLD - Kerem KAMAL (TUR) df. Milad Ali REZANEZHAD (IRI), 9-3

BRONZE - Erik TORBA (HUN) df. Virgil MUNTEANU (ROU), 3-3 
BRONZE -  Ivan LIZATOVIC (CRO) df. Seunghak KIM (KOR), 4-3 

63kg 
GOLD - Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. Xavier JOHNSON (USA), 10-2 

BRONZE -  Dawid Andrzej ERSETIC (POL) df. Irakli DZIMISTARISHVILI (GEO), 12-0 
BRONZE -  Firuz TUKHTAEV (UZB) df. Travis Michael RICE (USA), 9-0 

67kg
GOLD -  Elmurat TASMURADOV (UZB) df. Mihai Radu MIHUT (ROU), 4-1 

BRONZE - Enes BASAR (TUR) df. Morten THORESEN (NOR), 9-0
BRONZE - Ignazio SANFILIPPO (ITA) df. Danijel JANECIC (CRO), via injury default 

72kg
GOLD - Robert Attila FRITSCH (HUN)  df. Ramaz ZOIDZE (GEO), via injury default

BRONZE - Aik MNATSAKANIAN (BUL) df. Cengiz ARSLAN (TUR), 3-1 
BRONZE - Mateusz Lucjan BERNATEK (POL) df. Mate NEMES (SRB), 3-1 

77kg
GOLD - Bozo STARCEVIC (CRO) df. Yunus BASAR (TUR), 2-1 

BRONZE - Mohammad Aziz NAGHOUSI (IRI) df. Ilie COJOCARI (ROU), 7-4 
BRONZE - Hyeonwoo KIM (KOR) df. Rafael IUNUSOV (RUS), 10-0 

82kg
GOLD - Daniel ALEKSANDROV (BUL) df. Emrah KUS (TUR), 8-7

BRONZE - Burhan AKBUDAK (TUR) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB), 2-1 
BRONZE - Karlo KODRIC (CRO) df. Aivengo RIKADZE (GEO), via injury default 

87kg
GOLD - Viktor LORINCZ (HUN) df. Kristoffer Zakarias BERG (SWE), 3-1 

BRONZE - Tadeusz MICHALIK (POL) df. Yoan Danielov DIMITROV (BUL), 6-3 
BRONZE - Arkadiusz Marcin KULYNYCZ (POL) df. Erik SZILVASSY (HUN), 4-3 

97kg
GOLD - Ilia BORISOV (RUS) df.  Kiril Milenov MILOV (BUL), 9-0 

BRONZE - Jahongir TURDIEV (UZB) df. Zsolt TOEROEK (HUN), 11-0
BRONZE - Tracy Gangelo HANCOCK (USA) df. Adam VARGA (HUN), 4-0 

130kg 
GOLD - Oskar MARVIK (NOR) df. Muminjon ABDULLAEV (UZB) , 1-0 

BRONZE - Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI) df. Osman YILDIRIM (TUR), 5-1 
BRONZE - Miloslav Yuriev METODIEV (BUL) df. Marko KOSCEVIC (CRO), 5-1 

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)