#WrestleNoviSad

Russians Outscore Day 6 Semifinal Opponents 34-0

By Eric Olanowski

NOVI SAD, Serbia (March 9) – Abasgadzhi MAGOMEDOV, Nikita SUCHKOV, Arsen-Ali MUSALALIEV, and Batyrbek TCAKULOV shutout their semifinal opponents 36-0 and extended Russia’s overall U23 European finalist streak to 18. Coming into the Day 6 semifinals, Russia had qualified 14 wrestlers for the finals, and the quartet of Day 7 finalists increased that total by four. 

Magomedov gave Russia their first Day 7 finalist after closing out his 61kg semifinals match with a trapped arm gut to defeat Azerbaijan’s Asgar MAMMADALIYEV, 10-0. 

He’ll take on Greece’s Georgios PILIDIS (GRE) in Saturday’s gold-medal match. Pilidis’ semifinal match against Valentyn BLIASETSKYI (UKR) was short-lived after the Greek wrestler bulldozed the Ukrainian wrestler 10-0 in less than two minutes. 

At 74kg, Russia’s second Day 7 finalist Nikita Suchkov, who will take on Slovakia’s Akhsarbek GULAEV for Sunday's gold, shutout Khachatur PAPIKYAN (ARM), 10-0. His finals opponent Gulaev edged Giorgi SULAVA (GEO), 9-8 after commanding the 9-0 lead. 

Like his two fellow countrymen finalist, Arsen-Ali Musalaiev also cruised in his semifinals bout. Musalaliev scored an 8-0 shutout win over Johannes Martin DEML (GER) and will meet Arif OZEN (TUR) in the 86kg finals. 

Batyrbek TCAKULOV (RUS) was the fourth Russian to blank his semifinals opponent when he picked up the 6-0 win over Bendeguz TOTH (HUN). He’ll wrestle Ukraine’s Vasyl SOVA (UKR) in the finals. The Ukrainian wrestler beat Shamil ZUBAIROV (AZE), 6-2 to reach the finals. 


Vitali PIASNIAK (BLR) will wrestle Yurii IDZINSKYI (UKR) for the 125kg U23 European title. (Photo Sachiko Hotaka)

In the only weight that didn’t feature a Russian wrestler, 125kg, Belarus’ Vitali PIASNIAK and Yurii IDZINSKYI (UKR) picked up semifinal wins and will compete on Sunday night for the 125kg U23 European title.

The Day 7 finals begin on Sunday at 18:00 (local time).

RESULTS 
61kg 
GOLD - Georgios PILIDIS (GRE) vs. Abasgadzhi MAGOMEDOV (RUS)
SEMIFINAL - Georgios PILIDIS (GRE) df. Valentyn BLIASETSKYI (UKR), 10-0 
SEMIFINAL - Abasgadzhi MAGOMEDOV (RUS) df. Asgar MAMMADALIYEV (AZE), 10-0 

74kg 
GOLD - Nikita SUCHKOV (RUS) vs. Akhsarbek GULAEV (SVK)
SEMIFINAL - Nikita SUCHKOV (RUS) df. Khachatur PAPIKYAN (ARM), 10-0 
SEMIFINAL - Akhsarbek GULAEV (SVK) df. Giorgi SULAVA (GEO), 9-7

86kg 
GOLD - Arsen-Ali MUSALALIEV (RUS) vs. Arif OZEN (TUR)
SEMIFINAL - Arsen-Ali MUSALALIEV (RUS) df. Johannes Martin DEML (GER), 8-0 
SEMIFINAL - Arif OZEN (TUR) df.  Zaur BERADZE (GEO), 8-1

92kg 
GOLD - Vasyl SOVA (UKR) vs. Batyrbek TCAKULOV (RUS)
SEMIFINAL - Vasyl SOVA (UKR) df.  Shamil ZUBAIROV (AZE), 6-0
SEMIFINAL - Batyrbek TCAKULOV (RUS) df. Bendeguz TOTH (HUN), 6-0 

125kg
GOLD - Vitali PIASNIAK (BLR) vs. Yurii IDZINSKYI (UKR) 
SEMIFINAL - Vitali PIASNIAK (BLR) df. Samhan JABRAILOV (MDA), 3-1 
SEMIFINAL - Yurii IDZINSKYI (UKR) df. Georgii NOGAEV (SVK), 11-0 

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)