#WrestleNoviSad

Russia Leads Georgia Heading into Final Day of Freestyle Competition

By Eric Olanowski

NOVI SAD, Serbia (March 9) – Razambek ZHAMALOV and Radik VALIEV claimed Day 6 freestyle gold medals and helped the Russian Federation carry a 25 points lead over Georgia into the final day of wrestling at the U23 European Championships. 

Zhamalov barreled past Poland’s Patryk OLENCZYN and scored the 13-0 technical superiority victory in the 70kg finals. The Russian pocketed his impressive 13 points from a five-point fireman’s carry, a four-point throw, and a pair of takedowns, and claimed his first-ever continental medal. 

Radik Valiev didn’t have much trouble with Turkey's Ramazan SARI in the 79kg finals, where he scored the 7-2 victory and won his second consecutive U23 European title.

Russia also collected 20 points from their pair of Day 6 silver medalists Amirkhan GUVAZHOKOV and Shamil MUSAEV. 

Guvazhokov fell short to Ukraine’s Andrii YATSENKO in the 57kg gold-medal bout. Yatsenko was behind in the closing minute but scored a takedown and a leg lace to gain the 8-8 lead on criteria with under a minute to go in the match. The Ukrainian wrestler tacked on an exposure and another point for a failed Russian challenge and won the 57kg title, 11-8.

Yatsenko’s win on Saturday night gave him his first European title since he won the 2013 Cadet European Championships. 

The second Russian who dropped his finals match was Shamil Musaev, who fell to Turkey’s Ibrahim CIFTCI, 7-4 in the 97kg finals. 

The fifth gold medal of the day came at the only weight that did not feature a Russian competitor, 65kg. Armenia’s Vazgen TEVANYAN scored a late downtown in the first period, which ultimately turned out to be the match-deciding scoring sequence, as he defeated Edemi BOLKVADZE (GEO), 2-1. 

RESULTS 
Team Scores 
GOLD - Russia (94 points)
SILVER – Georgia  (69 points)
BRONZE - Turkey (66 points)
Fourth – Ukraine  (52 points)
Fifth – Moldova (36 points)

57kg 
GOLD - Andrii YATSENKO (UKR) df. Amirkhan GUVAZHOKOV (RUS), 11-8 
BRONZE - Saban KIZILTAS (TUR) df. Razvan KOVACS (ROU), 7-5
BRONZE - Roberti DINGASHVILI (GEO) df. Mikyay Salim NAIM (BUL), 5-4

65kg 
GOLD - Vazgen TEVANYAN (ARM) df. Edemi BOLKVADZE (GEO), 2-1 
BRONZE - Ilman MUKHTAROV (FRA) df. Maxim SACULTAN (MDA), 3-1
BRONZE - Roman ASHARIN (HUN) df. Fati VEJSELI (MKD), 14-2

70kg
GOLD - Razambek ZHAMALOV (RUS) df. Patryk OLENCZYN (POL), 11-0 
BRONZE - Daud IBRAGIMOV (AZE) df. Vasile DIACON (MDA), 6-5 
BRONZE - Mihail Iliev GEORGIEV (BUL) df. Daniel CHOMANIC (SVK), 5-0

79kg 
GOLD - Radik VALIEV (RUS) df. Ramazan Ishak SARI (TUR), 7-2 
BRONZE - Tariel GAPHRINDASHVILI (GEO) df. Uladzislau YELISEYEU (BLR), 4-0 
BRONZE - Adlan BATAIEV (UKR) df. Simon Christian HARTMANN (AUT), 10-0 

97kg
GOLD -  Ibrahim CIFTCI (TUR) df. Shamil Alievitch MUSAEV (RUS), 7-4 
BRONZE - Dzianis KHRAMIANKOU (BLR) df. Simone IANNATTONI (ITA), 11-0 
BRONZE - Givi MATCHARASHVILI (GEO) df. Aleksandar PANTELIC (SRB), 10-0 

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)