#WrestleBucharest

Bulgaria Bags Three Women’s Wrestling Finals Spots

By Eric Olanowski

BUCHAREST, Romania (April 10) - The first set of women’s wrestling gold-medal matches were settled on the third day of wrestling at Bucharest’s Polyvalent Hall. Bulgaria, led by 2018 world runner-up Bilyana DUDOVA (BUL), led the way with three semifinal winners. The other two Bulgarian women who reach the finals were Miglena SELISHKA and Evelina NIKOLOVA. 

Reigning 57kg world finalist Bilyana Dudova was the first Bulgarian women’s wrestler who celebrated her finals birth after she defended fellow Budapest world runner-up Elif YESILIRMAK (TUR).

Dudova picked up the matches only two points, which came from a takedown in the first 10 seconds of the match. 

Dudova will take on Russia’s Svetlana LIPATOVA for the 59kg gold on Thursday night. Lipatova, last year’s European bronze medalist, got back to the finals for the first time since 2013 with a 6-5 win over Ukraine’s Anhelina LYSAK. 

Bulgaria's second finalist, three-time junior European champion Miglena Selishka, handled Kseniya STANKEVICH (BLR), 11-2, and made the 50kg finals. She’ll wrestle Ukraine’s 2018 world bronze medalist Oksana LIVACH in the finals.

Livach, who shed tears of joy as she departed the mat, was awarded a pair of inactivity points and defeated 2017 U23 world champion Evin DEMIRHAN (TUR).

Livach’s win on Wednesday night made it two straight European Championship wins over the 24-year-old Turkish wrestler. Livach fell to Demirhan in Kaspiisk last year, but stopped Demirhan, 10-9, at last year’s U23 European Championships. 

The final Bulgarian woman competing on Thursday night will be Evelina Nikolova, who capped off her finals run by blanking Andreea ANA (ROU), 3-0. Nikolova will wrestle Ukraine’s Iryna HUSYAK for the 53kg gold medal. Husyak upset reigning world runner-up Zalina SIDAKOVA (BLR), 8-4, and earned her first continental medal since her 2013 bronze-medal finish.

 

Meanwhile, at 68kg, reigning world champion Alla CHERKASOVA (UKR) put five points on the board in the opening period, then tacked on another six points in the second period, and upended 2018 world bronze medalist Iryna NETREBA (AZE), 11-0.  

Her finals opponent will be Adela HANZLICKOVA (CZE). Hanzlickova cruised to a 7-2 victory against Budapest world bronze medalist and last year’s European runner-up Anastasija GRIGORJEVA (LAT). 

 

The last gold-medal match will be at 76kg where Yasemin ADAR (TUR) will meet Martina KUENZ (AUT). 

In a battle of world champions, 2017 world champion Yasemin Adar scored a convincing 5-2 victory over  2014 world champion Aline ROTTER FOCKEN (GER). The Turkish wrestler scored an inactivity point, and a takedown, and commanded the 3-0 lead into the final period. In the final three minutes, Adar surrendered a takedown but scored two exposure and brought the score to 5-2. 

With her win over Focken on Wednesday night, Adar has won two of the pair's last three matches. Focken won their Yasar Dogu finals meeting, But Adar got her revenge, sticking the German wrestler at the Dan Kolov earlier this year, then picked up her second straight win on Wednesday night. 

Adar will wrestle 2018 world bronze medalist and 72kg Martina Kuenz, who closed out her semifinals match against 2017 European runner-up Zsanett NEMETH (HUN) with a massive four-point throw. Kuenz ultimately won her semifinals match, 9-3. 

Thursday night’s women’s wrestling finals begin at 18:00 (local time) and can be followed on www.unitedworldwrestling.org

SCHEDULE
Thursday (April 11) 
9:30 - Weigh-in WW – 50-55-59-68-76kg
9:45 - Medical examination & Weigh-in WW – 53-57-62-65-72kg 
11:30 - Qualification rounds WW – 53-57-62-65-72kg page4image2914979424 page4image2914979968
14:00 - Repechage WW – 50-55-59-68-76kg 
14:00 - Draw GR – 55-63-77-87-130kg 
17:15 - Semi Final WW – 53-57-62-65-72kg 
18:00 - Finals WW – 50-55-59-68-76kg / Award ceremonies 

Friday (April 12) 
9:30 - Weigh-in WW – 53-57-62-65-72kg
9:45 - Medical examination & Weigh-in GR – 55-63-77-87-130kg 
11:30 - Qualification rounds GR – 55-63-77-87-130kg 
11:30 - Repechage WW – 53-57-62-65-72kg 
15:40 - Draw GR – 60-67-72-82-97kg
17:15 - Semi Final GR – 55-63-77-87-130kg 
18:00 - Finals WW – 53-57-62-65-72kg / Award ceremonies

Saturday (April 13) 
9:30 - Weigh-in GR – 55-63-77-87-130kg
9:45 - Medical examination & Weigh-in GR – 60-67-72-82-97kg 
11:30 - Qualification rounds GR – 60-67-72-82-97kg 
11:30 - Repechage GR – 55-63-77-87-130kg 
17:15 - Semi Final GR – 60-67-72-82-97kg 
18:00 - Finals GR – 55-63-77-87-130kg / Award ceremonies

Sunday (April 14) 
9:30 - Weigh-in GR – 60-67-72-82-97kg 
16:00 - Repechage GR – 60-67-72-82-97kg 
18:00 - Finals GR – 60-67-72-82-97kg / Award ceremonies

RESULTS
50kg 
GOLD - Oksana LIVACH (UKR) vs. Miglena Georgieva SELISHKA (BUL)
SEMIFINAL - Oksana LIVACH (UKR) df. Evin DEMIRHAN (TUR), 2-0
SEMIFINAL - Miglena Georgieva SELISHKA (BUL) df. Kseniya STANKEVICH (BLR), 11-2 

55kg
GOLD - Evelina Georgieva NIKOLOVA (BUL) vs. Iryna HUSYAK (UKR)
SEMIFINAL - Evelina Georgieva NIKOLOVA (BUL) df. Andreea Beatrice ANA (ROU), 3-0 
SEMIFINAL - Iryna HUSYAK (UKR) df. Zalina SIDAKOVA (BLR), 8-4  

59kg
GOLD - Bilyana DUDOVA (BUL) vs. Svetlana LIPATOVA (RUS)
SEMIFINAL - Bilyana Zhivkova DUDOVA (BUL) df. Elif Jale YESILIRMAK (TUR), 2-0 
SEMIFINAL - Svetlana LIPATOVA (RUS) df. Anhelina LYSAK (UKR), 6-5 

68kg
GOLD - Alla CHERKASOVA (UKR) vs. Adela HANZLICKOVA (CZE)
SEMIFINAL - Alla CHERKASOVA (UKR) df. Iryna Petrovna NETREBA (AZE), 11-0 
SEMIFINAL - Adela HANZLICKOVA (CZE) vs. Anastasija GRIGORJEVA (LAT), 7-2

76kg
GOLD - Yasemin ADAR (TUR) vs. Martina KUENZ (AUT)
SEMIFINAL - Yasemin ADAR (TUR) df. Aline ROTTER FOCKEN (GER), 5-2 
SEMIFINAL - Martina KUENZ (AUT) df. Zsanett NEMETH (HUN), 9-3

Junior Asian Championships

عملکرد فوق العاده ایران با 4 طلای دیگر در کشتی فرنگی جوانان آسیا

By United World Wrestling Press

چونبوری تایلند (10 جولای)- روز چهارشنبه و در ادامه مسابقات جوانان آسیا، تیم ایران در مسابقات کشتی فرنگی جوانان عملکرد فوق العاده ای را به نمایش گذاشت و با تصاحب 4 مدال طلای دیگر، در مجموع صاحب هفت عنوان قهرمانی در رقابتهای فرنگی شد.

ایران مسابقات را با 218 امتیاز به پایان رساند که برای قهرمانی کافی بود و 72 امتیاز با تیم دوم یعنی قزاقستان ایجاد کرد. هند هم با یک امتیاز اختلاف نسبت به هند، بر سکوی سوم ایستاد.

بهرام معروف خانی در 67 کیلوگرم، محمدرضا رستمی در 72، حسین فروزنده در 82 و حامد عبدولی در 97 کیلوگرم در روز پایانی مسابقات فرنگی در تایلند، ایران را صاحب 4 مدال طلا کردند.

معروف خانی که نایب قهرمان جام تختی است، با شکست 6-0 نورژیگیت کنشبک اولو از قرقیزستان در فینال 67 کیلوگرم، به دومین مدال طلای متوالی اش در جوانان آسیا رسید. این کشتی گیر ایرانی در 35 ثانیه نخست با یک خاک و بارانداز 4 امتیاز گرفت و در فاصله 10 ثانیه تا پایان وقت نخست یک خاک دیگر کرد.

رستمی دارنده چندین مدال نوجوانان آسیا نیز اعداد جالبی را بر روی اسکور بورد ثبت کرد و در فینال مقابل علیجون حسینوف از ازبکستان در تایم اول 12 امتیاز گرفت تا در نهایت مسابقه فینال 72 کیلوگرم را 13 بر 5 برنده شود. زمانی که رستمی 6-0 پیش بود و قصد داشت با یک بارانداز کار را تمام کند، کشتی گیر ازبکی رو کرد و نتیجه در نهایت 8-5 بسود کشتی گیر ایرانی شد. رستمی در ادامه کشتی را در کنترل خود داشت و با 5 امتیازی که بخاطر بیرون بردن پیاپی حریف از تشک بدست آورد به پیروزی با ضربه فنی رسید.

فروزنده نیز مانند معروف خانی به دومین مدال طلایش در قهرمانی آسیا رسید و با پیروزی ضربه فنی 10 بر صفر مقابل تشین هیگوچی از ژاپن قدرتنمایی کرد. فروزنده پس از اینکه با بیرون بردن حریف از تشک و یک فن پرتابی 6-0 جلو افتاد، در اواخر وقت نخست حریف را از بالا به پل زد و به برتری 10 بر صفر رسید و قهرمان 82 کیلوگرم شد.

در فینال وزن 97 کیلوگرم نیز عبدولی به برتری 4-2 مقابل جئونگ یول کون از کره جنوبی رسید و به مدال طلا دست یافت. کشتی گیر ایرانی با بارانداز دو امتیاز در تایم نخست گرفت و  در اوایل تایم دوم هم با خاک کردن دو امتیاز دیگر بدست آورد. کون در اواخر وقت دوم دو امتیاز گرفت اما عبدولی کشتی را کنترل کرد تا برنده شود.

در وزن 60 کیلوگرم، محمدکودیر یوسف اف از ازبکستان با پیروزی 3-2 مقابل ساچین رانا از هند مدال طلا را تصاحب کرد.  یوسف اف هر سه امتیازش را در وقت اول و اجرای بارانداز بدست آورد. رانا در لحظات پایانی با بیرون بردن حریف به امتیاز دوم رسید اما دیگر دیر شده بود.

 

رده بندی تیمی کشتی فرنگی 2019 جوانان آسیا

طلا – ایران با 218 امتیاز

نقره قزاقستان با 146 امتیاز

برنز- هند با 145 امتیاز

چهارم – ازبکستان با 137 امتیاز

پنجم- ژاپن با 101 امتیاز

 

60kg
GOLD - Mukhammadkodir YUSUPOV (UZB) df. Sachin RANA (IND), 3-2
BRONZE - Olzhas SULTAN (KAZ) df. Alamusi ALAMUSI (CHN), 11-0
BRONZE - Milad Ali REZANEZHAD (IRI) df. Yun Bin SHIN (KOR), 11-2

67kg
GOLD - Bahram MAROUFKHANI IMCHEH (IRI) df. Nurzhigit KENESHBEK UULU (KGZ), 6-0
BRONZE - Saurabh SAURABH (IND) df. Guotao ZHANG (CHN), 2-1
BRONZE - Umidjon AKHROROV (UZB) df. Minseong PARK (KOR), 8-0

72kg
GOLD - Mohammadreza ROSTAMI (IRI) df. Alijon KHUSEYNOV (UZB), 13-5
BRONZE - Rahul RAHUL (IND) df. Xin HUANG (CHN), 7-7
BRONZE - Daler REZA ZADE (TJK) df. Almazbek BEGALIEV (KGZ), 5-0

82kg
GOLD - Hosein FOROUZANDEH GHOJEHBEIGLOU (IRI) df. Tesshin HIGUCHI (JPN), 10-0
BRONZE - Eli MAGOMADOV (KAZ) df. Sanjeet SANJEET (IND), 8-0
BRONZE - Toyly ORAZOV (TKM) df. Danuson ARRICHUAI (THA), 8-0

97kg
GOLD - Hamed ABDOVALI (IRI) df. Jeongyul KWON (KOR), 4-2
BRONZE - Deepanshu DEEPANSHU (IND) df. Houzhi HAO (CHN), 5-4
BRONZE - Aday KURMANSEITOV (KAZ) df. Daniiar SHERIMBEKOV (KGZ), 3-0