#WrestleBucharest

Two-Time Olympic Champ Vlasov Leads Three Russians Into Day Six Finals

By Eric Olanowski

BUCHAREST, Romania (April 11) – The Russian Federation’s Greco-Roman train is on track to defend their European team title from last year after opening up the Greco-Roman share of the competition by inserting three wrestlers into the Day 6 finals. 

The loaded five-man day-five squad featured reigning world champions Stepan MARYANYAN and Sergey SEMENOV, two-Olympic champions Davit CHAKVETADZE and Roman VLASOV, and U23 world runner-up Vitalii KABALOEV. 

Stepan MARYANYAN (RUS) will wrestle for his first European title since 2015. (Photo: Gabor Martin) 

Both reigning world champions Maryanyan and Semenov were undefeated on the day heading into the semifinals, but only Maryanyan came out on top of his semifinals match and will wrestle for gold on Saturday night.

Maryanyan, the reigning world champion at 67kg, picked up shutout wins over Michal Jacek TRACZ (POL) and Justas PETRAVICIUS (LTU), then scored an 11-3 win over last year’s European eighth-place finisher, Levani KAVJARADZE (GEO) to lock up his spot in tomorrow’s finals. 

Maryanyan, who will be looking for his first continental top finishes since 2015, will wrestle Rio Olympic bronze medalist Stig-Andre BERGE (NOR) in the 67kg finals match. 

Berge grabbed a 5-2 win in the semifinals over Taleh MAMMADOV (AZE) and will wrestle in his second consecutive European title match. He fell short in last year’s finals to Mihai MIHUT (ROU). 

Russia’s second reigning world champion who was looking to make the finals was Sergey Semenov. Semenov fell to Georgia’s Iakobi KAJAIA (GEO), 3-2, in the semifinals, ending his run to a continental title. 

The Georgian big man will see eight-time European champion Riza KAYAALP (TUR) in the finals. In Kayaalp’s semifinals match, he avenged his opening round world championship loss to Heiki NABI (EST), 4-0. If the Turkish superstar is able to win tomorrow night, he’ll surpass Kamza YERLIKAYA (TUR) Turkish record of eight European titles. 

Meanwhile, the story was the same for the Russian Olympic champions as one came out on top and one fell short of his goal of winning a European title. 

London and Rio Olympic gold-medal winner Roman Vlasov scored four wins on Friday and made it to the 77kg finals. But, Rio Olympic champion Davit Chakvetadze wasn’t so lucky and dropped a one-point match to Azerbaijan’s Islam ABBASOV in the quarterfinals. Abbasov ended up making it to the finals where he’ll square off against Ukraine’s Rio runner-up Zhan BELENIUK. 

Vlasov, the defending 77kg European champion, completed his run to the finals with wins over tenth-ranked Bozo STARCEVIC (CRO), Ukraine’s Mykola DARAGAN, 2017 world champion Viktor NEMES (SRB), and U23 world bronze medalist Fatih CENGIZ (TUR). 

Vlasov will wrestle Germany’s Roland SCHWARZ in tomorrow night’s gold-medal match. Schwarz barreled past Bulgaria’s Daniel ALEKSANDROV, 10-2, to make the finals. 

Vitalii KABALOEV was one of three Russian's who made the Day 6 finals. (Photo: Gabor Martin)

The final Russian who was in action on Day 5 was Vitalii Kabaloev. In his European debut, the U23 world runner-up scored perhaps one of the most shocking upsets of the tournament, knocking off defending world champion Eldaniz AZIZLI (AZE), 7-5. 

Kabaloev will go toe-to-toe with Romania’s Florin TITA (ROU), who used the home crowd to help push him to the 5-4 victory over Anders ROENNINGEN (NOR). 

The Day 6 finals behind at 18:00 local time, and can be followed on www.unitedworldwrestling.org.

RESULTS 
55kg
GOLD - Vitalii KABALOEV (RUS) vs. Florin TITA (ROU)
SEMIFINAL - Vitalii KABALOEV (RUS) df. Eldaniz AZIZLI (AZE), 7-5 
SEMIFINAL - Florin TITA (ROU) df. Anders ROENNINGEN (NOR), 5-4 

63kg
GOLD - Stepan MARYANYAN (RUS) vs. Stig-Andre BERGE (NOR)
SEMIFINAL - Stig-Andre BERGE (NOR) df. Taleh MAMMADOV (AZE), 4-2 
SEMIFINAL - Stepan MARYANYAN (RUS) df. Levani KAVJARADZE (GEO), 11-3 

77kg
GOLD - Roman VLASOV (RUS) vs Roland SCHWARZ (GER) 
SEMIFINAL - Roland SCHWARZ (GER) df. Daniel ALEKSANDROV (BUL), 10-2 
SEMIFINAL - Roman VLASOV (RUS) df. Fatih CENGIZ (TUR), 3-1 

87kg
GOLD - Islam ABBASOV (AZE) vs. Zhan BELENIUK (UKR)
SEMIFINAL - Islam ABBASOV (AZE) df. Mikalai STADUB (BLR), 4-0 
SEMIFINAL - Zhan BELENIUK (UKR) df. Eividas STANKEVICIUS (LTU), 5-1 

130kg 
GOLD - Riza KAYAALP (TUR) vs. Iakobi KAJAIA (GEO)
SEMIFINAL - Riza KAYAALP (TUR) df. Heiki NABI (EST), 4-0 
SEMIFINAL - Iakobi KAJAIA (GEO) df. Sergey SEMENOV (RUS) 3-2

#WrestleUlaanbaatar

قهرمانی ایران و مغولستان در اولین دوره مسابقات زیر 23 سال آسیا

By Ali Feiz

اولان باتار، مغولستان (24 مارس) – مغولستان میزبان اولین دوره مسابقات کشتی زیر 23 سال آسیا موفق شد در بخش زنان به عنوان قهرمانی برسد و تیم ایران نیز با قهرمانی در هر دو بخش آزاد و فرنگی درخشید.

در روز پایانی رقابتها در مغولستان، ایران صاحب سه مدال طلا و یک نقره در چهار وزن پایانی شد و با 200 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان کشتی آزاد شد. مغولستان با 177 امتیاز (3 طلا، یک نقره و 4 برنز) نایب قهرمان شد و قزاقستان با 146 امتیاز (1 طلا، یک نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

عباس فروتن قهرمان سال 2018 جوانان جهان و احمد بذری دارنده دو مدال جوانان جهان ستاره های تیم ایران بودند که به ترتیب در اوزان 97 و 86 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند. بذری و فروتن سه کشتی از چهار مسابقه خود را با ضربه فنی به سود خود تمام کردند.

اما هیجان انگیز ترین مسابقه در کشتی آزاد، فینال وزن 70 کیلوگرم بود، جایی که انختویا تمولن از مغولستان موفق شد فرهاد نوری از ایران را 11 بر 11 و به دلیل داشتن امتیاز درشت تر شکست دهد و در آخرین مسابقه از تورنمنت، هواداران میزبان را خوشحال کند.

.

TSOGT OCHIR Namuuntsetseg (MGL) helped the host nation win the team title with her 50kg gold-medal performance. (Photo: Sachiko Hotaka) 

در کشتی زنان، مغولستان میزبان و هند هر کدام صاحب چهار مدال طلا شدند ضمن اینکه دو طلای دیگر به قزاقستان و چین تایپه رسید.

مغولستان که در تمامی اوزان صاحب مدال شد، با 200 امتیاز ( 4 طلا، 2 نقره و 4 برنز)‌به عنوان قهرمانی رسید و هند با 190 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) دوم شد. ضمن اینکه قزاقستان با 162 امتیاز (یک طلا، 4 نقره و 3 برنز) در مکان سوم قرار گرفت.

تسوگت توشیر نامونتستسگ از مغولستان که موفق شد هر سه رقیب خود را با ضربه فنی پشت سر بگذارد، به طلای 50 کیلوگرم رسید و ستاره تیمش بود.

Reigning junior world champion Amin KAVIYANINEJAD (IRI) won the 72kg title outscoring his opponents 35-1. (Photo: Max Rose-Fyne) 

در کشتی فرنگی، ایران و قرقیزستان نبرد نزدیکی برای عنوان تیمی داشتند. هر دو کشور 4 طلا و 2 برنز بدست آوردند اما ایران یک مدال نقره بیشتر داشت تا با 202 امتیاز (4 طلا، 3 نقره و 2 برنز) قهرمان شود. قرقیزستان نیز با 182 امتیاز (4 طلا، 2 نقره و 2 برنز)‌نایب قهرمان شد و قزاقستان با 176 امتیاز (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) بر سکوی سوم ایستاد.

اما امین کاویانی نژاد از ایران و رومن کیم از قرقیزستان ستاره رقابتهای فرنگی بودند.

کاویانی نژاد که قهرمان 2018 جوانان جهان است، مدال طلای 72 کیلوگرم را در حالی به چنگ آورد که مقابل هر چهار حریفش با ضربه فنی به پیروزی رسید و 35 امتیاز گرفت و تنها یک امتیاز از دست داد.

در همین حال، رومن کیم کشتی گیر سنگین وزن قرقیزستان در دو مسابقه مقابل ایران و هند با ضربه فنی پیروز شد. او همچنین مسابقه با مغولستان و قزاقستان را با ضربه فنی حاصل از کسب امتیاز عالی پیروز شد و به مدال طلای 130 کیلوگرم رسید.

.

نتایج مسابقات به ترتیب زیر است:

Greco-Roman
(The competition of all weight categories of Greco-Roman was held in Nordic System and all wrestlers in each weight competed with each other in one group.)

Team Standings:
1- Iran 202 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Kyrgyzstan 182 pts (4 gold, 2 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 167 pts (2 gold, 2 silver, 3 bronze)
4- India 128 pts (1 silver, 2 bronze)
5- Mongolia 120 pts (1 silver, 1 bronze)
6- Tajikistan 20 pts (1 silver)

55kg 
GOLD - Sardarbek KONUSHBAEV (KGZ)
SILVER - Poya DAD MARZ (IRI)
BRONZE - MUNKH ERDENE Davaabandi (MGL)

60kg
GOLD - Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
SILVER - Dastan ZARLYKHANOV (KAZ)
BRONZE - Mehdi MOHSEN NEJAD (IRI)

63kg
GOLD- Meysam DALKHANI (IRI)
SILVER- Elmar TALANBEK UULU (KGZ)
BRONZE- Vijay VIJAY (IND)

67kg
GOLD- Nurbek KYZYROV (KAZ)
SILVER- Khanburged GANKHUYAG (MGL)
BRONZE- Amantur ISMAILOV (KGZ)

72kg
GOLD- Amin KAVIYANINEJAD (IRI)
SILVER- Daler REZAZADE (TJK)
BRONZE- Bek KONURBAEV (KGZ)

77kg
GOLD- Renat ILIAZ UULU (KGZ)
SILVER- Mohammadreza GERAEI (IRI)
BRONZE- Kaharman KISSYMETOV (KAZ)

82kg
GOLD- Mahdi EBRAHIMI (IRI)
SILVER- Kuanyshbek DOSZHANOV (KAZ)
BRONZE- Sanjeet SANJEET (IND)

87kg
GOLD- Mohammad Hadi SARVI (IRI)
SILVER- Kalidin ASYKEEV (KGZ)
BRONZE- Meirbek KORDABAY (KAZ)

97kg
GOLD- Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
SILVER- Ravi RAVI (IND)
BRONZE- Hassan ARYANEZHAD (IRI)

130kg
GOLD- Roman KIM (KGZ)
SILVER- Aliakbar YOUSOFI (IRI)
BRONZE- Sarkis PSHENICHNIKOV (KAZ)

Freestyle Results

Team Standings:
1- Iran 200 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
2- Mongolia 177 pts (3 gold, 1 silver, 4 bronze)
3- Kazakhstan 146 pts (1 gold, 1 silver, 3 bronze)
4- India 140 pts (1 gold, 2 silver, 1 bronze)
5- Kyrgyzstan 114 pts (1 gold, 1 silver, 1 bronze)
6- Turkmenistan 75 pts (2 silver)
7- China 29 pts
8- Singapore 10 pts
9- Yemen 8 pts

57kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Rahul RAHUL (IND)
SILVER- Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
BRONZE- Chinzorig TSERMAA (MGL)

61kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) df. Sonba Tanaji GONGANE (IND, 13 – 2
BRONZE- Mohammad NAMJOU MOTLAGH (IRI) df. Assyl AITAKYN (KAZ), 3 - 0

65kg
GOLD- Tulga TUMUR OCHIR (MGL) df. Amirmohammad YAZDANICHERATI (IRI) by FALL
BRONZE- Parveen PARVEEN (IND) df. Weilesu WEILESU (CHN), 6 – 3
BRONZE- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Zi Xyan LIM (SGP), 10 – 0

70kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Temuulen ENKHTUYA (MGL) df. Farhad Jafar NOURI KHORJESTAN (IRI), 11 - 11
BRONZE- Aidyn TAZHIGALI (KAZ) df. Islambek OROZBEKOV (KGZ), 12 – 2

74kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Otgonbayar BATSUURI (MGL) df. Navid Morad ZANGANEH (IRI) by FALL
BRONZE- Darkhan YESSENGALI (KAZ) df. Bekzhan DZHAMBULOV (KGZ), 5 – 2

79kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ali SAVADKOUHI (IRI)
SILVER- Veer Dev GULIA (IND)
BRONZE- Atai IZABEKOV (KGZ)

86kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Ahmad BAZRI (IRI)
SILVER- Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
BRONZE- Gankhuyag GANBAATAR (MGL)

92kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Arashk MOHEBI (IRI)
SILVER- Azat GAJYYEV (TKM)
BRONZE- Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)

97kg (The competition of this weight was held in Nordic System in one group)
GOLD- Abbas FOROUTAN (IRI)
SILVER- Zhassulan YERMENBET (KAZ)
BRONZE- Mungunshagai TUMURBAT (MGL)

125kg (The competition of this weight was held in Nordic System in two groups)
GOLD- Yusup BATIRMURZAEV (KAZ) df. Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL) by FALL
BRONZE- Mohammad MORADI (IRI) df. Muzafar ZHAPPUEV (KGZ), 11 – 9

Women’s Wrestling Results

Team Standings:
1- Mongolia 200 pts (4 gold, 2 silver, 4 bronze)
2- India 190 pts (4 gold, 3 silver, 2 bronze)
3- Kazakhstan 162 pts (1 gold, 4 silver, 3 bronze)
4- Chinese Taipei 37 pts (1 gold)
5- Kyrgyzstan 32 pts (1 silver)


50kg
GOLD- Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
SILVER- Svetlana ANKICHEVA (KAZ)
BRONZE-Jyoti JYOTI (IND)

53kg
GOLD- Khaliunaa BAYARAA (MGL)
SILVER- Reena REENA (IND)
BRONZE- Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)

55kg
GOLD- Marina SEDNEVA (KAZ)
SILVER- Anju ANJU (IND)
BRONZE- Bolortuya BAT OCHIR (MGL)

57kg
GOLD- Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
SILVER-Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
BRONZE- Yekaterina FIRSTOVA (KAZ)

59kg
GOLD- Kumari MANJU (IND)
SILVER-Madina BAKBERGENOVA (KAZ)
BRONZE- Otgonbayar PUREV (MGL)

62kg
GOLD- Purevsuren ULZIISAIKHAN (MGL)
SILVER- Irina KUZNETSOVA (KAZ)
BRONZE- Radhika RADHIKA (IND)

65kg
GOLD- Tina TINA (IND)
SILVER- Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Tina TINA (IND) df. Bolortuya KHURELKHUU (MGL), 13 – 2

68kg
GOLD- Divya KAKRAN (IND)
SILVER-Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
BRONZE- Valeriya GONCHAROVA (KAZ)

72kg
GOLD- Naina NAINA (IND)
SILVER- Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
BRONZE- Tsogzolmaa DORJSUREN (MGL)

76kg
GOLD- Hui Tsz CHANG (TPE)
SILVER- Pooja POOJA (IND)
BRONZE- Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)