#WrestleBuenosAires

Cuba battling for fourth and fifth Greco-Roman gold medals at #WrestleBuenosAires

By Taylor Miller

BUENOS AIRES, Argentina – Cuba put two in tonight’s Greco-Roman finals, including Yosvanys PENA FLORES and Antonio DURAN ROBLES. The country is going for its fourth and fifth gold medals in Greco this week.

Pena Flores will face 2017 Junior World champion Kamal BEY (USA) in the 77 kg bracket, and Duran Robles will take on two-time Pan Am bronze medalist Luis AVENDANO ROJAS.

In position for gold at 82 kg is Cheney HAIGHT (USA) and Carlos ESPINOZA CASTRO (PER). Both won their first-round matches in round robin and will battle for the title tonight.

The first four weights of women’s freestyle was also contested, and USA has already won two gold medals, putting up winning-records in round-robin action.

At 55 kg, Alex HEDRICK began her tournament with a fall and followed it up with a decision, and wrestling at 65 kg, Julia SALATA registered two technical falls for the crown.

The gold medal at 59 kg will be decided between Karoline SILVA DE SANTANA (BRA) and Laurence BEAUREGARD (CAN), who are each 2-0 going into tonight.

A similar situation at 72 kg, the title will come down to Rachel WATTERS (USA) and Dejah SLATER (CAN) in a three-man brackets.

Action will begin at 5 p.m. local time (4 p.m. EST) live on unitedworldwrestling.org.

Finals pairings

Greco-Roman

77 kg
GOLD - Yosvanys PENA FLORES (CUB) vs. Kamal BEY (USA)
BRONZE - Juan ESCOBAR (MEX) vs. David CHOC HUOC (GUA)
BRONZE - Jair CUERO MUNOZ (COL) vs. Johan BATISTA (DOM)

82 kg – round three matches
Cheney HAIGHT (USA) vs. Carlos ESPINOZA CASTRO (PER)

87 kg
GOLD - Luis AVENDANO ROJAS (VEN) vs. Antonio DURAN ROBLES (CUB)
BRONZE - Carlos ADAMES PALMER (DOM) vs. Alfonso LEYVA YEPEZ (MEX)
BRONZE - Phillip BARREIRO (CAN) vs. Patrick MARTINEZ (USA)

Women’s freestyle

55 kg – round three matches
Elis AZERRAD PARODI (ARG) vs. Jayd DAVIS (CAN)

59 kg – round three matches
Karoline SILVA DE SANTANA (BRA) vs. Laurence BEAUREGARD (CAN)
Andribeth RIVERA BELLIARD (PUR) vs. Kelsey CAMPBELL (USA)

65 kg – round three matches
Jessica BROUILLETTE (CAN) vs. Grabriela PEDRO DA ROCHA (BRA)

72 kg – round three matches
Rachel WATTERS (USA) vs. Dejah SLATER (CAN)

#WrestleSofia

ایران با دو مدال طلا در روز پایانی قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان جهان شد

By Taylor Miller

صوفیه، بلغارستان- یکشنبه شب مسابقات 2019 کشتی نوجوانان جهان با برگزاری مسابقات فینال در پنج وزن در صوفیه بلغارستان به پایان رسید.

رضا ساکی برنده مدال نقره 2019 آسیا از ایران موفق شد استپان استارودوبتسف نایب قهرمان المپیک 2018 جوانان از روسیه را شکست دهد و قهرمان وزن 71 کیلوگرم شود.

استارودوبتسف وقت نخست را 1-0 برد اما ساکی در شروع تایم دوم با یک کول انداز 4 امتیاز گرفت. او در ادامه برتری خود را حفظ کرد و با پیروزی 4-1 به مدال طلا رسید.

برای عنوان قهرمانی وزن 51 کیلوگرم نیز سعید اسماعیلی از ایران با خاک کردن در تایم نخست، در نهایت به برتری 2 بر یک مقابل المیر علی یف از آذربایجان رسید. این اولین حضور هر دو کشتی گیر در مسابقات جهانی بود.

در وزن 92 کیلوگرم، لاچین والیف  دارنده مدال نقره 2019 و برنز 2018 اروپا در مصاف با محمد اولوئف برنده مدال نقره 2017 نوجوانان جهان به برتری رسید تا صاحب عنوان قهرمانی شود.

پس از اینکه تایم اول بدون امتیاز به پایان رسید، والیف با خاک کردن به امتیاز رسید. اولوئف تنها با بیرون بردن حریف 2 بار امیتاز گرفت اما در نهایت این والیف بود که به خاطر داشتن امتیاز درشت، به برتری 2-2 رسید و قهرمان شد.

در مسابقه برای کسب عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم نیز ماکسیم اسکوراتوف قهرمان 2019 نوجوانان اروپا از روسیه با المیر علی یف دارنده دو مدال نوجوانان اروپا از آذربایجان رو در رو شد و در واقع تکرار فینال اروپایی بود. دفعه قبل که این دو با هم رودررو شدند، اسکوراتوف به برتری 11 بر صفر  رسید. این بار علی یف مبارزه جویانه تر مسابقه داد اما کافی نبود و اسکراتوف با پیروزی 5-0 قهرمان نوجوانان جهان شد.

پیش از این در آغاز مسابقات شب پایانی نیز، ساماتبک ایزیمگالی از قزاقستان تنها در 59 ثانیه به مدال طلای وزن 45 کیلوگرم رسید و اسدبک بهراموف از ازبکستان را با ضربه فنی شکست داد.

با دو مدال طلا در روز یکشنبه، ایران با 148 امتیاز به عنوان قهرمانی در بخش تیمی رسید و آذربایجان با 123 امتیاز دوم شد. روسیه هم با 99 امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

.

نتایج دیدارهای فینال:
45 kg
GOLD - Samatbek IZIMGALI (KAZ) df. Asadbek BAKHRAMAOV (UZB), fall 1:00
BRONZE - Tamazi GLONTI (GEO) df. Vladyslav KURKURIN (UKR), 4-0
BRONZE - Farid SADIKHLI (AZE) df. Mahdi Kioumars AHADI ZENAB (IRI), 8-1

51 kg
GOLD - Saeid ESMAEILI LEIVESI (IRI) dec. Elmir ALIYEV (AZE), 2-1
BRONZE - Volodymyr VOITOVYCH (UKR) df. Denis MIHAI (ROU), 12-9
BRONZE - Edmond Armen NAZARYAN (BUL) df. Arshad ARSHAD (IND), fall 2:56

60 kg
GOLD - Maksim SKURATOV (RUS) df. Mert ILBARS (TUR), 5-0
BRONZE - Arman VARDANYAN (ARM) df. Zhanbolot TURATBEKOV (KGZ), 6-0
BRONZE - Nika BROLADZE (GEO) df. Seyed Danial Seyed Shamsollah SOHRABI (IRI), 8-6

71 kg
GOLD - Reza SAKI (IRI) df. Stepan STARODUBTSEV (RUS), 4-1
BRONZE - Furkan TAS (TUR) df. Aliaksei PIAKHOTA (BLR), 7-0
BRONZE - Alexandrin GUTU (MDA) df. Rauf Abdulla ALIYEV (AZE), 6-0

92 kg                           
GOLD - Lachin VALIYEV (AZE) dec. Muhammed EVLOEV (RUS), 2-2
BRONZE - Oktay DEMIR (TUR) df. Maik HAIMOV (ISR), 8-0
BRONZE - Richard KARELSON (EST) df. Laszlo Csaba VARSANYI (HUN), 3-0

رده بندی تیمی
1. Iran – 148
2. Azerbaijan – 123
3. Russia – 99
4. Kazakhstan – 73
5. Armenia – 73
6. Turkey – 70
7. India – 63
8. Georgia – 63
9. Ukraine – 62
10. Uzbekistan – 49