#BeachWrestlingWorldSeries

Mat Medalists Come to Rio for Beach Wrestling's Second Stop

By Tim Foley

RIO DE JANEIRO (May 10) -- With the shadow of Caricoa 2 looming over the beach wrestling circle at Olympic Park in Barra de Tijuca, world silver medalist Aline DA SILVA FERREIRA (BRA) and 2012 Olympic bronze medalist Dato MARSAGISHVILI (GEO) are preparing to compete in the second stop of United World Wrestling's Beach Wrestling World Series (BWWS).

Silva, a local hero since parlaying her 2014 silver medal in freestyle wrestling into a number of charitable acts in her home country, comes into the tournament hopeful she can earn enough points to qualify for the 2019 ANOC World Beach Games in San Diego this October.


'I want to represent my country. well," said Silva. 'This is going to be a lot of fun!"

For Marsagishvili the aim seems to be even simpler: to have fun wrestling. One of the world's best 86kg wrestlers, Marsagishvili travels to Rio on the heels of winning the BWWS first top in Chaves, Portugal. The quick-smiling Georgian not only took home the 1000 CHF prize for winning his weight category, but another 1000 CHF for winning the event's Move of the Tournament.

"The environment is so enjoyable at beach wrestling," Marsagishvili said at the time. "I look forward to these competitions and wrestling my best."

Marsagishvili will have a tougher tournament in Rio than he did in Chaves, facing off against two-time defending beach wrestling world champion Muhammed INAM of Pakistan. Inam won last year's world championships in deciding fashion and is looking to make it a three-peat later this year in Zagreb, Croatia at the world championships. 

Also joining the field is Reece Humphrey, a celebrated former member of the USA National Team in freestyle. His upperbody techniques and high-energy are sure to play well with tomorrow's crowds.

Wrestling action start at 2pm local time with coverage on United World Wrestling and FloWrestling.org.

Entry Lists

Men's Beach Wrestling 

70kg
Panah ILYASLI (AZE)
Jerome Kamel HOYTE (BAR)
Joilson DE BRITO RAMOS JUNIOR (BRA)
Joao Victor DOS SANTOS SILVA (BRA)
Levan KELEKHSASHVILI (GEO)
Niko AROUZMANIDIS (GRE)
Inayat ULLAH (PAK)
Hugo Miguel DA SILVA PASSOS (POR)
Mehmet Emin OGUT (TUR)
Semen RADULOV (UKR)
Reece HUMPHREY (USA)

80kg
Ibrahim YUSUBOV (AZE)
Angelo Rafael MARQUES MOREIRA (BRA)
Marcelo Antonio CASTRO CUMSILLE (CHI)
Davit KHUTSISHVILI (GEO)
Georgios KOULOUCHIDIS (GRE)
Edmilson BRITO GOMES (POR)
Efe Sami UNAL (TUR)

90kg
Kanan ALIYEV (AZE)
Wanderson Messias DA SILVA LIMA (BRA)
Pedro Henrique DE OLIVEIRA E SILVA ROCHA (BRA)
Andre Luiz RAMOS PINTO (BRA)
Dato MARSAGISHVILI (GEO
Grigorios KRIARIDIS (GRE)
Christos SAMARTSIDIS (GRE)
Muhammad INAM (PAK)
Adao Rafael ANDRADE DA SILVA (POR)
Murat OZKAN (TUR)

+90kg
Oyan NAZARIANI (AZE)
Davi Jose ALBINO (BRA)
Guilherme EVANGELISTA DIAS (BRA)
Christopher HIPOLITO DE ALMEIDA (BRA)
Mamuka KORDZAIA (GEO)
Ioannis KARGIOTAKIS (GRE)

Women's Beach Wrestling

50kg
Claudia Soledad CABRERA (ARG)
Fernanda ASCENCIO PERES (BRA)
Kamila BARBOSA VITO DA SILVA (BRA)
Susana Paula DE ALMEIDA DOS SANTOS (BRA)
Carmen Nireida GOMES TEIXEIRA VIEIRA (POR)

60kg
Crystal Shanika HOLDER (BAR)
Camila FAMA TRISTAO (BRA)
Ana Luiza PEREIRA FRANCA (BRA)
Isabel Cristina RODRIGUES (POR)
Mehlika OZTURK (TUR)

70kg
Brenda AGUIAR DOS SANTOS (BRA)
Nikeli FERREIRA DE OLIVEIRA (BRA)
Sonia Marina PEREIRA BRAZIO (POR)

+70kg
Aline DA SILVA FERREIRA (BRA)
Dailane GOMES DOS REIS (BRA)
Aysegul OZBEGE (TUR)

#WrestleSofia

ایران با دو مدال طلا در روز پایانی قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان جهان شد

By Taylor Miller

صوفیه، بلغارستان- یکشنبه شب مسابقات 2019 کشتی نوجوانان جهان با برگزاری مسابقات فینال در پنج وزن در صوفیه بلغارستان به پایان رسید.

رضا ساکی برنده مدال نقره 2019 آسیا از ایران موفق شد استپان استارودوبتسف نایب قهرمان المپیک 2018 جوانان از روسیه را شکست دهد و قهرمان وزن 71 کیلوگرم شود.

استارودوبتسف وقت نخست را 1-0 برد اما ساکی در شروع تایم دوم با یک کول انداز 4 امتیاز گرفت. او در ادامه برتری خود را حفظ کرد و با پیروزی 4-1 به مدال طلا رسید.

برای عنوان قهرمانی وزن 51 کیلوگرم نیز سعید اسماعیلی از ایران با خاک کردن در تایم نخست، در نهایت به برتری 2 بر یک مقابل المیر علی یف از آذربایجان رسید. این اولین حضور هر دو کشتی گیر در مسابقات جهانی بود.

در وزن 92 کیلوگرم، لاچین والیف  دارنده مدال نقره 2019 و برنز 2018 اروپا در مصاف با محمد اولوئف برنده مدال نقره 2017 نوجوانان جهان به برتری رسید تا صاحب عنوان قهرمانی شود.

پس از اینکه تایم اول بدون امتیاز به پایان رسید، والیف با خاک کردن به امتیاز رسید. اولوئف تنها با بیرون بردن حریف 2 بار امیتاز گرفت اما در نهایت این والیف بود که به خاطر داشتن امتیاز درشت، به برتری 2-2 رسید و قهرمان شد.

در مسابقه برای کسب عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم نیز ماکسیم اسکوراتوف قهرمان 2019 نوجوانان اروپا از روسیه با المیر علی یف دارنده دو مدال نوجوانان اروپا از آذربایجان رو در رو شد و در واقع تکرار فینال اروپایی بود. دفعه قبل که این دو با هم رودررو شدند، اسکوراتوف به برتری 11 بر صفر  رسید. این بار علی یف مبارزه جویانه تر مسابقه داد اما کافی نبود و اسکراتوف با پیروزی 5-0 قهرمان نوجوانان جهان شد.

پیش از این در آغاز مسابقات شب پایانی نیز، ساماتبک ایزیمگالی از قزاقستان تنها در 59 ثانیه به مدال طلای وزن 45 کیلوگرم رسید و اسدبک بهراموف از ازبکستان را با ضربه فنی شکست داد.

با دو مدال طلا در روز یکشنبه، ایران با 148 امتیاز به عنوان قهرمانی در بخش تیمی رسید و آذربایجان با 123 امتیاز دوم شد. روسیه هم با 99 امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

.

نتایج دیدارهای فینال:
45 kg
GOLD - Samatbek IZIMGALI (KAZ) df. Asadbek BAKHRAMAOV (UZB), fall 1:00
BRONZE - Tamazi GLONTI (GEO) df. Vladyslav KURKURIN (UKR), 4-0
BRONZE - Farid SADIKHLI (AZE) df. Mahdi Kioumars AHADI ZENAB (IRI), 8-1

51 kg
GOLD - Saeid ESMAEILI LEIVESI (IRI) dec. Elmir ALIYEV (AZE), 2-1
BRONZE - Volodymyr VOITOVYCH (UKR) df. Denis MIHAI (ROU), 12-9
BRONZE - Edmond Armen NAZARYAN (BUL) df. Arshad ARSHAD (IND), fall 2:56

60 kg
GOLD - Maksim SKURATOV (RUS) df. Mert ILBARS (TUR), 5-0
BRONZE - Arman VARDANYAN (ARM) df. Zhanbolot TURATBEKOV (KGZ), 6-0
BRONZE - Nika BROLADZE (GEO) df. Seyed Danial Seyed Shamsollah SOHRABI (IRI), 8-6

71 kg
GOLD - Reza SAKI (IRI) df. Stepan STARODUBTSEV (RUS), 4-1
BRONZE - Furkan TAS (TUR) df. Aliaksei PIAKHOTA (BLR), 7-0
BRONZE - Alexandrin GUTU (MDA) df. Rauf Abdulla ALIYEV (AZE), 6-0

92 kg                           
GOLD - Lachin VALIYEV (AZE) dec. Muhammed EVLOEV (RUS), 2-2
BRONZE - Oktay DEMIR (TUR) df. Maik HAIMOV (ISR), 8-0
BRONZE - Richard KARELSON (EST) df. Laszlo Csaba VARSANYI (HUN), 3-0

رده بندی تیمی
1. Iran – 148
2. Azerbaijan – 123
3. Russia – 99
4. Kazakhstan – 73
5. Armenia – 73
6. Turkey – 70
7. India – 63
8. Georgia – 63
9. Ukraine – 62
10. Uzbekistan – 49