#WrestlePontevedra

Russia Edges Ukraine by 10 Points, Wins Women's Wrestling Team Title

By Eric Olanowski

PONTEVEDRA, Spain (June 7) – Mariia TIUMEREKOVA (RUS) and Mariia LACHUGINA (RUS) joined teammates Daria KHVOSTOVA (RUS) and Ekaterina VERBINA (RUS) as European champions and helped Russia (154 points) edge Ukraine (145 points) in the women’s team race by 10 points. 

In the 53kg finals, Mariia Tiumerekova, one of the most decorated age-level wrestlers competing at this year’s European Championships, outscored defending U23 and junior champion European Zeynep YETGIL (TUR), 4-1 in the second period to win the gold medal. 

Tiumerekova, the four-time age-level world medalist, trailed 1-0 after she gave up an inactivity point. Then, the Russian stopped a headlock attempt and picked up a point from a failed Turkish challenge to control the 3-1 lead late into the second period. She tacked on a step out point before the ending whistle and captured her second career European title and first since winning the 2017 cadet European title at 49kg. 

Mariia LACHUGINA (RUS) trailed 6-2 but pancaked Irina RINGACI (MDA) to her back for the fall and the 62kg title. (Photo: Gabor Martin) 

In the 62kg finals, Mariia Lachugina scored the bout’s first takedown, but Irina RINGACI (MDA) quickly exploded to her feet and scored a takedown of her own to gain the 2-2 lead on criteria. In the second period, Lachugina got bulldozed over and surrendered a four-point double leg. Planted on her back, the Russian was able to sneak out of bounds and get a fresh start. When the action resumed, Lachugina returned the favor and pancaked Ringaci to her back, and picked up the fall, giving Russia their second gold medal of the day. 

This was Lachugina’s second time wrestling in the continental finals, but an improvement on her runner-up finish from back in 2015. 


Alina AKOBIIA (UKR) captured the 57kg title after sticking Maryia HULIDA (BLR). (Photo: Gabor Martin)

Second place Ukraine, who finished with seven medalists, finally got their champion on Day 6 when Alina AKOBIIA (UKR) captured the 57kg title. 

In the finals, 2017 U23 world bronze medalist Alina Akobiia quickly dismantled Maryia HULIDA (BLR), picking up the fall after leading 8-0. Akobiia dominated the match with her front headlock, picking up a pair of takedowns against her Belarusian opponent. She also scored a four-point throw with a cross ankle pick which resulted in her picking up the fall with 45 seconds left in the first period. 

This was Akobiia’s fourth appearance in the European finals but got back to her winning ways after dropping two consecutive continental gold-medal matches. 

Anastasiya ZIMIANKOVA (BLR) ended Maria NITU’s (ROU) magical European run with a convincing 7-1 victory in the 72kg finals, locking up Belarus’ third place team finish. Belarus also had a champion in Krystsina SAZYKINA (BLR), and two other medalists and finished with 126 points. 

Freestyle takes over tomorrow morning. Wrestling begins at 11:00 (local time) with the Day 6 finals starting at 18:00. All the action can be followed live on www.unitedworldwrestling.org

RESULTS 

GOLD – Russia (154 points)
SILVER – Ukraine (144 points)
BRONZE – Belarus (126 points)
Fourth – Hungary (105 points) 
Fifth – Poland (94 points) 

53kg 
GOLD - Mariia TIUMEREKOVA (RUS) df. Zeynep YETGIL (TUR), 4-2
BRONZE - Emma Jonna Denise MALMGREN (SWE) df. Tetiana PROFATILOVA (UKR), via fall 
BRONZE - Andreea ANA (ROU) df. Emma Solange Irène LUTTENAUER (FRA), 6-0 

57kg 
GOLD - Alina AKOBIIA (UKR) df. Maryia HULIDA (BLR), via fall
BRONZE - Tamara DOLLAK (HUN) df. Anastasiia SIDELNIKOVA (RUS), via fall 
BRONZE - Maria Victoria BAEZ DILONE (ESP) df. Gaëlle Paquita Maravilla RUIZ (FRA), 7-2 

62kg 
GOLD - Mariia LACHUGINA (RUS) df. Irina RINGACI (MDA), via fall 
BRONZE - Kateryna ZELENYKH (UKR) df. Zhala ALIYEVA (AZE), 9-6
BRONZE - Ameline DOUARRE (FRA) df. Ramina MAMEDOVA (LAT), via fall 

65kg 
GOLD - Wiktoria CHOLUJ (POL) df. Anastasiia LAVRENCHUK (UKR), 5-3 
BRONZE - Amina Roxana CAPEZAN (ROU) df. Viktoria VESSO (EST), 8-8 
BRONZE - Noémi SZABADOS (HUN) df. Elena ESPOSITO (ITA), 3-2 

72kg 
GOLD - Anastasiya ZIMIANKOVA (BLR) df. Maria NITU (ROU), 7-1
BRONZE - Evgeniia ZAKHARCHENKO (RUS)  df. Ariadna IBORRA QUINONES (ESP), 10-0 
BRONZE - Kamila Czeslawa KULWICKA (POL) df. Anastasiya ALPYEYEVA (UKR), 11-0 

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)