#WrestlePontevedra

Russia Brings Freestyle Finalist Total to Seven

By Eric Olanowski

PONTEVEDRA, Spain (June 8) – Russia holds the team lead after the sixth day of freestyle competition and inserted three additional wrestlers into gold-medal matches -- bringing their overall finalist total to seven. 

Russia opened up the freestyle competition by winning 12 of 13 matches, went 11-3 on Saturday, and brought their freestyle win/loss total to 23-4. Their three Day 7 finalists who’ll wrestle for gold at 74kg, 92kg, 125kg, respectively, are Dmitrii KUPRIN, Aslanbek SOTIEV, Saipudin MAGOMEDOV. 

Of the three Russian finalists, Magomedov and Sotiev will have the toughest test in the finals.

Soltiev will wrestle Azerbaijan’s two-time age-level world bronze medalist Askhab HAMZATOV. 

Hamzatov, who had locked up his third European medal, will be wrestling in the junior finals for the second consecutive year. Last year, Hamzatov fell to Russia’s Azamat ZAKUEV in the 92kg finals and settled for a silver medal. 

Magomedov will take on Ukraine’s Yurii IDZINSKYI in the 125kg finals. This’ll be the third time that Idzinskyi has competed in the European finals, but the Ukrainian has fallen in each of his two previous attempts. Idzinskyi fell in the U23 European finals earlier this year, and also dropped last year’s junior European finals. 

The other finalist is Dmitrii Kuprin. He’ll wrestle Turkey’s Abdulvasi BALTA (TUR) in the 74kg finals. 

The Day 7 finals begin on Sunday at 18:00 and can be followed live on www.unitedworldwrestling.org.

RESULTS

61kg 
GOLD - Hrachya MARGARYAN (ARM) vs. Oleksandr YEVSIEIENKO (UKR)
SEMIFINAL - Hrachya MARGARYAN (ARM) df. Hamza ALACA (TUR), 5-2
SEMIFINAL - Oleksandr YEVSIEIENKO (UKR) df. Gamzatgadzhi KHALIDOV (HUN), 10-9 

74kg 
GOLD - Abdulvasi BALTA (TUR) vs. Dmitrii Alekseevitch KUPRIN (RUS)
SEMIFINAL - Abdulvasi BALTA (TUR) df. Valentin BORZIN (MDA), 8-3 
SEMIFINAL - Dmitrii KUPRIN (RUS) df. Goga MAMIAURI (GEO), 9-2

86kg 
GOLD - Miriani MAISURADZE (GEO) vs. Mher MARKOSYAN (ARM)
SEMIFINAL - Mher MARKOSYAN (ARM) df. Slavik NANIEV (RUS), 6-4
SEMIFINAL - Miriani MAISURADZE (GEO) df. Demid KARACHENKO (UKR), 11-3 

92kg 
GOLD - Askhab HAMZATOV (AZE) vs.  Aslanbek SOTIEV (RUS)
SEMIFINAL - Aslanbek SOTIEV (RUS) df. Aliaksei PARKHOMENKA (BLR), 10-4
SEMIFINAL - Askhab HAMZATOV (AZE) df. Matous VONDAL (CZE), 6-0 

125kg
GOLD - Saipudin MAGOMEDOV (RUS) vs. Yurii IDZINSKYI (UKR)
SEMIFINAL - Saipudin MAGOMEDOV (RUS) vs. Islam ABUEV (AZE), 5-0 
SEMIFINAL - Yurii IDZINSKYI (UKR) df. Mikita HORHUN (BLR), 11-0 

#WrestleXian

طلایی شدن گرایی و عبدولی در بین برادران کشتی گیر؛ بهرام اف مانند برادرش قهرمان آسیا شد

By Ken Marantz

اسلام جون بهرام اف وقتی دید که برادرش در روز قبل به مدال طلای آسیا رسید، کاری را کرد که خواهران و برادران معمولا انجام می دهند؛ هر چه او دارد من هم می خواهم!

با عنوان قهرمانی وزن 60 کیلوگرم، دو مدال طلا توسط خانواده بهرام اف در روز پایانی و در مسابقات پنج وزن پایانی کشتی فرنگی بدست آمد.

بهرام اف موفق شد با حساب 12 بر 4 و با ضربه فنی ری سه اونگ از کره شمالی را شکست دهد و و انتقام شکست در نیمه نهایی سال گذشته قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان را بگیرد. بهرام اف در آن مسابقات به مدال برنز رسیده بود.

با این قهرمانی، دومین مدال طلا نیز نصیب ازبکستان شد ضمن اینکه اولین مدال طلا روز قبل توسط برادر کوچکتر این کشتی گیر یعنی در 55 کیلوگرم توسط ایلخوم بهرام اف بدست آمده بود.

اسلام جون بهرام اف پس از قهرمانی گفت: حضور دو برادر در یک ورزش بسیار عالی است. ما همدیگر را تشویق و ترغیب می کنیم. اگر برادر کوچکتر مدال بگیرد، چرا نباید برادر بزرگتر هم این کار را انجام ندهد؟ اگر او می برد، من هم باید ببرم.

ضمن اینکه محمدرضا گرایی و سعید عبدولی که آنها نیز برادرهایشان در شهر شی آن چین مبارزه کردند و هر دو برنز گرفتند، به ترتیب به عناوین قهرمانی اوزان 72 و 82 کیلوگرم دست یافتند تا به تیم ایران کمک کنند که تنها با دو امتیاز اختلاف نسبت به ازبکستان قهرمان شود.

تعیین تیم قهرمان به مسابقه آخر کشید جایی که اوزور ژوزوپبکوف از قرقیزستان با حساب 3-2 جهانگیر توردیف از ازبکستان را در فینال 97 کیلوگرم شکست داد تا ازبکستان دو امتیاز از ایران کم بیاورد و ایران با 4 طلا و 3 برنز و 165 امتیاز قهرمان شود.

قزاقستان نیز به لطف 6 مدال برنزی که گرفت با 134 امتیاز سوم شد.

ایلخوم بهرام اف نیز گفت: وقتی من دیروز قهرمان شدم واقعا خوشحال بودم اما انگار فقط 50 درصد آن بود و با قهرمانی برادرم، 100 درصد شد. من در این لحظه فریاد می زدم و بالا و پائین می پریدم.

محمدرضا گرایی که برادر بزرگترش در 77 کیلوگرم مدال برنز گرفته بود، در مسابقه فینال 72 کیلوگرم و در هر تایم حریفش را خاک کرد و در طول مسابقه هرگز به خطر نیفتاد.

عبدولی که قهرمان سابق جهان و دارنده مدال برنز المپیک ریو است نسبت به سینگ هارپیت هندی برتری داشت و در زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه به پیروزی ضربه فنی 8-0 رسید که دو بار حریف را خاک کرد و 4 بار او را از تشک بیرون برد.

سعید عبدولی پس از قهرمانی در 82 کیلوگرم که با سه برد با ضربه فنی بدست آمد و هیچ امتیازی از دست نداد، گفت: برنامه من برای این مسابقات پنج ماهه بود. من برای این مسابقات آماده و قوی بودم.

عبدولی همچنین معتقد است که برادر کوچکترش سامان که به برنز 63 کیلوگرم رسید، شانس کسب طلا را هم داشت. او گفت: سامان یک اشتباه کرد و این باعث شد که ببازد.

 

یکی دیگر از مدالهای طلا در روز پایانی نیز به ریو هان سو از کره جنوبی رسید که در 46 ثانیه پایانی با یک فن 4 امتیازی موفق شد میرژان شرماخانبت دارنده مدال برنز جهان از قزاقستان را با حساب 5 بر یک مغلوب کند و به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم برسد.

این کشتی گیر کره ای که دو طلای بازیهای آسیایی و طلای 2017 جهان را دارد در مورد این بردش گفت: این شرایط چیزی بود که من همیشه برای آن تمرین می کنم. چنین شرایطی برای من طبیعی است چرا که به دفعات این کار را کرده ام.

Day 6 results

Greco-Roman

60kg (12 entries)

Gold – Islomjon BAKHRAMOV (UZB) df. RI Se Ung (PRK) by TF, 12-4, 6:00
Bronze – Gyanender GYANENDER (IND) df. HUANG Jui Chi (TPE) by TF, 9-0, 2:45
Bronze – Kenichiro FUMITA (JPN) df. Sailike WALIHAN (CHN) by Default

67kg (14 entries)
Gold – RYU Hansu (KOR) df. Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ), 5-1
Bronze – ZHANG Gaoquan (CHN) df. Abdulkarim AL HASAN (SYR), 7-0
Bronze – Shogo TAKAHASHI (JPN) df. Mirzobek RAKHMATOV (UZB), 5-2

72kg (9 entries)
Gold – Mohammadreza GERAEI (IRI) df. ZHANG Hujun (CHN), 5-0 
Bronze – Ruslan TSAREV (KGZ) df. Yogesh YOGESH (IND) by TF, 8-0, 1:12 
Bronze – Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Aram VARDANYAN (UZB)  by Fall, 2:29 (3-2)

82kg (9 entries)
Gold – Saeid ABDVALI (IRI) df. Singh HARPEET (IND) by TF, 8-0, 3:54
Bronze – Maxat YEREZHEPOV (KAZ) df. Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB) by Fall, 2:02 (2-5)
Bronze – QIAN Haitao (CHN) df. Burgo BEISHALIEV (KGZ) by TF, 9-0, 3:29 

97kg (9 entries)
Gold – Uzur DZHUZUPBEKOV (KGZ) df. Jahongir TURDIEV (UZB), 3-2
Bronze – XIAO Di (CHN) df. LEE Seyeol (KOR), 1-1 
Bronze – Mahdi ALIYARIFEIZABADI (IRI) df. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 4-2

Team Standings
1. Iran 165 points (4 gold-0 silver-3 bronze)
2. Uzbekistan 163 (2-3-1)
3. Kazakhstan 134 (0-1-6)