#YasarDogu

Yasar Dogu Women's Wrestling Entries

By Eric Olanowski

ISTANBUL, Turkey (July 11) --- The most anticipated Ranking Series event of the year, the Yasar Dogu, will take place July 11 to 14 in Istanbul, and more nearly 150 women from 20 countries are expected to make the journey to Turkey's most populated city. The goal remains simple: try to pocket the remaining Ranking Series points before heading to Nur-Sultan, Kazakhstan, for September's World Championships. 

Since the Budapest World Championships, wrestlers have been stashing away Ranking Series points with hopes of becoming one of the forty top-four seeded wrestlers come September. The Yasar Dogu leaves those on the cusp of earning a top-four seed one last opportunity to gain those additional much-needed Ranking Series points. 

Heading into Istanbul, five wrestlers have seized the No. 1 seed, 15 wrestlers have cemented at least a top-four seed, leaving 25 seeds open for the taking in Istanbul. Though they're not all entered, there are still 74 wrestlers who could steal a seed from a current top-four seeded wrestler if they were to win a gold medal in a weight class with 20+ wrestlers in Turkey. 

Wrestling begins July 11 and can be followed live on www.unitedworldwrestling.org. 

50kg
Kseniya STANKEVICH (BLR)
Kamila BARBOSA VITO DA SILVA (BRA)
Natasha Irene Vera KRAMBLE (CAN)
Seema SEEMA (IND)
Maria Alexandra CIOCLEA (ROU)
Nadezhda SOKOLOVA (RUS)
Valeriya CHEPSARAKOVA (RUS)
Veronika GURSKAYA (RUS)
Sarra HAMDI (TUN)
Zehra DEMIRHAN (TUR)
Aynur ERGE (TUR)
Evin DEMIRHAN (TUR)
Dauletbike YAKHSHIMURATOVA (UZB)
Diyora AMONOVA (UZB)

53kg
Camila FAMA TRISTAO (BRA)
Diana Mary Helen WEICKER (CAN)
Luisa Elizabeth VALVERDE MELENDRES (ECU)
Nina HEMMER (GER)
Annika WENDLE( GER)
Ellen RIESTERER (GER)
Vinesh VINESH (IND)
Aigul NURALIM (KAZ)
Zhuldyz ESHIMOVA (KAZ)
Tatyana AKHMETOVA AMANZHOL (KAZ)
Silje Knutsen KIPPERNES (NOR)
Emilia Alina VUC (ROU)
Ekaterina POLESHCHUK (RUS)
Natalia MALYSHEVA (RUS)
Faten HAMMAMI (TUN)
Emine CATALOGLU (TUR)
Zeynep YETGIL (TUR)
Funda TUKENMEZ (TUR)
Liliya HORISHNA (UKR)
Iryna HUSYAK (UKR)


Odunayo ADEKUOROYE (NGR), the fourth-ranked wrestler at 57kg, will be dropping down to compete at 55kg at the Yasar Dogu. (Photo: Kadir Caliskan). 

55kg
Zalina SIDAKOVA (BLR)
Samantha Leigh STEWART (CAN)
Zulfiya YAKHYAROVA (KAZ)
Marina SEDNEVA (KAZ)
Odunayo Folasade ADEKUOROYE (NGR)
Viktoriia VAULINA (RUS)
Bediha GUN (TUR)
Elvira KAMALOGLU (TUR)
Sinem KOROGLU (TUR)

57kg
Giullia RODRIGUES PENALBER DE OLIVEIRA (BRA)
Alexandria Rebekkah TOWN (CAN)
Lissette Alexandra ANTES CASTILLO (ECU)
Sandra PARUSZEWSKI (GER)
Elena Heike BRUGGER (GER)
Emese BARKA (HUN)
Pooja DHANDA (IND)
Altynay SATYLGAN (KAZ)
Emma TISSINA (KAZ)
Nazgul NURAKHAN (KAZ)
Olga KHOROSHAVTSEVA (RUS)
Siwar BOUSETTA (TUN)
Eda TEKIN (TUR)
Mehlika OZTURK (TUR)
Ozge FINDIKCI (TUR)
Tetyana KIT (UKR)
Sevara ESHMURATOVA (UZB)
Nigora BAKIROVA (UZB)

59kg
Katsiaryna HANCHAR YANUSHKEVICH (BLR)
Kumari MANJU (IND)
Kateryna ZHYDACHEVSKA (ROU)
Emma JOHANSSON (SWE)
Sara Johanna LINDBORG (SWE)
Hatice Ece TEKIN (TUR)
Nurife DUMAN (TUR)
Elif YANIK (TUR)
Gulnora TOSHPULATOVA (UZB)

European Games champion Yuliia TKACH OSTAPCHUK (UKR) will be looking for her second Ranking Series title of the year after winning the Dan Kolov earlier this year. (Photo: Sachiko Hotaka)

62kg
Veranika IVANOVA (BLR)
Lais NUNES DE OLIVEIRA (BRA)
Luisa Helga Gerda NIEMESCH (GER)
Marianna SASTIN (HUN)
Sakshi MALIK (IND)
Ayaulym KASSYMOVA (KAZ)
Aisuluu TYNYBEKOVA (KGZ)
Aminat ADENIYI (NGR)
Anzhela FOMENKO (RUS)
Iuliia ALBOROVA (RUS)
Uliana TUKURENOVA (RUS)
Henna Katarina JOHANSSON (SWE)
Moa NYGREN (SWE)
Malin Johanna MATTSSON (SWE)
Asli TUGCU (TUR)
Cansu AKSOY (TUR)
Gamze Nur ADAKAN (TUR)
Ilona PROKOPEVNIUK (UKR)
Yuliia TKACH OSTAPCHUK (UKR)
Nabira ESENBAEVA (UZB)

65kg
Yuliana Vasileva YANEVA (BUL)
Aina TEMIRTASSOVA (KAZ)
Rimma RYSSAYEVA (KAZ)
Natalia FEDOSEEVA (RUS)
Ekaterina BALDANOVA (RUS)
Anna SHCHERBAKOVA (RUS)
Asli DEMIR (TUR)
Yagmur CAKMAK (TUR)
Sule KABAK (TUR)
Forrest Ann MOLINARI (USA)

68kg
Yauheniya ANDREICHYKAVA (BLR)
Maryia MAMASHUK (BLR)
Danielle Suzanne LAPPAGE (CAN)
Anna Carmen SCHELL (GER)
Nadine WEINAUGE (GER)
Maria SELMAIER (GER)
Divya KAKRAN (IND)
Yekaterina LARIONOVA (KAZ)
Irina KAZYULINA (KAZ)
Blessing OBORUDUDU (NGR)
Rihem AYARI (TUN)
Beste ALTUG (TUR)
Merve PUL (TUR)
Kadriye AKSOY (TUR)
Alina BEREZHNA STADNIK MAKHYNIA (UKR)
Bakhtigul BALTANIYAZOVA (UZB)

72kg
Anastasiya ZIMIANKOVA (BLR)
Alena STARODUBTSEVA (RUS)
Buse TOSUN (TUR)
Vahide Nur GOK (TUR)
Tugba KILIC (TUR)
Nilufar GADAEVA (UZB)

Third-ranked Aline ROTTER FOCKEN (GER) will be looking for her fourth Ranking Series medal of the year. If she medals in Istanbul, she'll move into the top two of the world rankings at 76kg. (Photo: Gabor Martin)

76kg
Aline DA SILVA FERREIRA (BRA)
Erica Elizabeth WIEBE (CAN)
Aline ROTTER FOCKEN (GER)
Kiran KIRAN (IND)
Gulmaral YERKEBAYEVA (KAZ)
Elmira SYZDYKOVA (KAZ)
Iselin Maria Moen SOLHEIM (NOR)
Fanny Helene GRADIN (SWE)
Aysegul OZBEGE (TUR)
Yasemin ADAR (TUR)
Mehtap GULTEKIN( TUR)
Alla BELINSKA (UKR)

Junior Asian Championships

عملکرد فوق العاده ایران با 4 طلای دیگر در کشتی فرنگی جوانان آسیا

By United World Wrestling Press

چونبوری تایلند (10 جولای)- روز چهارشنبه و در ادامه مسابقات جوانان آسیا، تیم ایران در مسابقات کشتی فرنگی جوانان عملکرد فوق العاده ای را به نمایش گذاشت و با تصاحب 4 مدال طلای دیگر، در مجموع صاحب هفت عنوان قهرمانی در رقابتهای فرنگی شد.

ایران مسابقات را با 218 امتیاز به پایان رساند که برای قهرمانی کافی بود و 72 امتیاز با تیم دوم یعنی قزاقستان ایجاد کرد. هند هم با یک امتیاز اختلاف نسبت به هند، بر سکوی سوم ایستاد.

بهرام معروف خانی در 67 کیلوگرم، محمدرضا رستمی در 72، حسین فروزنده در 82 و حامد عبدولی در 97 کیلوگرم در روز پایانی مسابقات فرنگی در تایلند، ایران را صاحب 4 مدال طلا کردند.

معروف خانی که نایب قهرمان جام تختی است، با شکست 6-0 نورژیگیت کنشبک اولو از قرقیزستان در فینال 67 کیلوگرم، به دومین مدال طلای متوالی اش در جوانان آسیا رسید. این کشتی گیر ایرانی در 35 ثانیه نخست با یک خاک و بارانداز 4 امتیاز گرفت و در فاصله 10 ثانیه تا پایان وقت نخست یک خاک دیگر کرد.

رستمی دارنده چندین مدال نوجوانان آسیا نیز اعداد جالبی را بر روی اسکور بورد ثبت کرد و در فینال مقابل علیجون حسینوف از ازبکستان در تایم اول 12 امتیاز گرفت تا در نهایت مسابقه فینال 72 کیلوگرم را 13 بر 5 برنده شود. زمانی که رستمی 6-0 پیش بود و قصد داشت با یک بارانداز کار را تمام کند، کشتی گیر ازبکی رو کرد و نتیجه در نهایت 8-5 بسود کشتی گیر ایرانی شد. رستمی در ادامه کشتی را در کنترل خود داشت و با 5 امتیازی که بخاطر بیرون بردن پیاپی حریف از تشک بدست آورد به پیروزی با ضربه فنی رسید.

فروزنده نیز مانند معروف خانی به دومین مدال طلایش در قهرمانی آسیا رسید و با پیروزی ضربه فنی 10 بر صفر مقابل تشین هیگوچی از ژاپن قدرتنمایی کرد. فروزنده پس از اینکه با بیرون بردن حریف از تشک و یک فن پرتابی 6-0 جلو افتاد، در اواخر وقت نخست حریف را از بالا به پل زد و به برتری 10 بر صفر رسید و قهرمان 82 کیلوگرم شد.

در فینال وزن 97 کیلوگرم نیز عبدولی به برتری 4-2 مقابل جئونگ یول کون از کره جنوبی رسید و به مدال طلا دست یافت. کشتی گیر ایرانی با بارانداز دو امتیاز در تایم نخست گرفت و  در اوایل تایم دوم هم با خاک کردن دو امتیاز دیگر بدست آورد. کون در اواخر وقت دوم دو امتیاز گرفت اما عبدولی کشتی را کنترل کرد تا برنده شود.

در وزن 60 کیلوگرم، محمدکودیر یوسف اف از ازبکستان با پیروزی 3-2 مقابل ساچین رانا از هند مدال طلا را تصاحب کرد.  یوسف اف هر سه امتیازش را در وقت اول و اجرای بارانداز بدست آورد. رانا در لحظات پایانی با بیرون بردن حریف به امتیاز دوم رسید اما دیگر دیر شده بود.

 

رده بندی تیمی کشتی فرنگی 2019 جوانان آسیا

طلا – ایران با 218 امتیاز

نقره قزاقستان با 146 امتیاز

برنز- هند با 145 امتیاز

چهارم – ازبکستان با 137 امتیاز

پنجم- ژاپن با 101 امتیاز

 

60kg
GOLD - Mukhammadkodir YUSUPOV (UZB) df. Sachin RANA (IND), 3-2
BRONZE - Olzhas SULTAN (KAZ) df. Alamusi ALAMUSI (CHN), 11-0
BRONZE - Milad Ali REZANEZHAD (IRI) df. Yun Bin SHIN (KOR), 11-2

67kg
GOLD - Bahram MAROUFKHANI IMCHEH (IRI) df. Nurzhigit KENESHBEK UULU (KGZ), 6-0
BRONZE - Saurabh SAURABH (IND) df. Guotao ZHANG (CHN), 2-1
BRONZE - Umidjon AKHROROV (UZB) df. Minseong PARK (KOR), 8-0

72kg
GOLD - Mohammadreza ROSTAMI (IRI) df. Alijon KHUSEYNOV (UZB), 13-5
BRONZE - Rahul RAHUL (IND) df. Xin HUANG (CHN), 7-7
BRONZE - Daler REZA ZADE (TJK) df. Almazbek BEGALIEV (KGZ), 5-0

82kg
GOLD - Hosein FOROUZANDEH GHOJEHBEIGLOU (IRI) df. Tesshin HIGUCHI (JPN), 10-0
BRONZE - Eli MAGOMADOV (KAZ) df. Sanjeet SANJEET (IND), 8-0
BRONZE - Toyly ORAZOV (TKM) df. Danuson ARRICHUAI (THA), 8-0

97kg
GOLD - Hamed ABDOVALI (IRI) df. Jeongyul KWON (KOR), 4-2
BRONZE - Deepanshu DEEPANSHU (IND) df. Houzhi HAO (CHN), 5-4
BRONZE - Aday KURMANSEITOV (KAZ) df. Daniiar SHERIMBEKOV (KGZ), 3-0