#Yariguin2019

Three "Must Watch" Day Two Matches at the Ivan Yariguin

By Eric Olanowski

KRASNOYARSK, Russia (January 24) - The brackets for the second day of freestyle and women's wrestling at the Ivan Yariguin have been released and here are three potential matches that you can't afford to miss. 

1. Akhmed CHAKAEV (RUS) vs. Gadzhimurad RASHIDOV (RUS)

This 65kg semifinals match is a long-shot and would require several pieces to fall perfectly into place, but if they do, the matchup between two-time world bronze medalist, Akhmed Chakaev and two-time world runner-up Gadzhimurad Rashidov will be a high-flying electric showdown. 

Here’s the scenario that would give wrestling fans this matchup: 

  1. Rashidov wins the special wrestle-in against Alan's champion Kurban SHIRAEV (RUS). 
  2. Rashidov beats the United States’ 2017 65kg world team representative Zain RETHERFORD (USA) in the quarterfinals.
  3. Chakaev wins his quarterfinals matchup against Cristian SOLENZAL LOPEZ (CUB). 

2. Khanum VELIEVA (RUS) vs. Yudari SANCHEZ RODRIGUES (CUB) 

This 68kg qualification match between four-time age-level world champion Khanum VELIEVA (RUS) and 2018 U23 world champion Yudari SANCHEZ RODRIGUES (CUB) is a quarterfinals rematch of the 2018 Bucharest U23 World Championships, where the Cuban wrestler topped the Russian, 5-0. 

Sanchez Rodrigues’ 5-0 quarterfinal win over Velieva, who was named United World Wrestling’s 2018 Female Junior Wrestler of the Year, helped catapult her to the top of the world podium and played a pivotal role in her becoming the first Cuban woman to win a world title in any age group.


Sumiya ERDENECHIMEG (MGL) will wrestle Sarah HILDEBRANDT (USA) in a battle of previous world finalists. (Photo: Sachiko HOTAKA) 

3. Sumiya ERDENECHIMEG (MGL) vs. Sarah Ann HILDEBRANDT (USA)

This 53kg qualification bout features the pair of previous world silver medalists, Sarah Hildebrandt and Ergenechimeg Sumiya. 

Sarah Hildebrandt is the reigning world runner-up at this 53kg, while Erdenechimeg, a four-time top-10 finisher at the world championships, is a 2013 world runner-up at 51kg. 

This is the first time these world finalists have met in their storied careers. 

#Yariguin2019

À voir : les dix meilleurs combats du Yariguin

By Eric Olanowski

Quantité de combats ont rempli les quatre jours de lutte du premier événement de série de classement de l'année, le Grand Prix Ivan Yariguin, et nous avons compilé les dix rencontres les plus intenses et les plus commentées. 

1. Lutte Libre 74kg FINALE - Le champion du monde en titre Zaurbek SIDAKOV (RUS) affrontait le double médaillé mondial Yakup GOR (TUR) en finale des 74kg. Victoire par 5-4 pour Sidakov.

2. Lutte Féminine 72kg FINALE -  Tamyra MENSAH (USA) vainc Yuka KAGAMI (JPN) et devient la première lutteuse américaine, tous styles confondus, à remporter trois titres du Yariguin. 

3. Lutte Libre 125kg FINALE - Anzor KHIZRIEV (RUS) barre la route de son premier titre du Yariguin au double champion du monde et champion olympique Taha AKGUL (TUR). 

4. Lutte Libre 97kg Qualifications - Rasul MAGOMEDOV (RUS) assomme le double champion du monde et champion olympique de Rio Kyle SNYDER (USA) lors du premier tour. 

5. Lutte Féminine 68kg Qualifications - Khanum VELIEVA (RUS), quadruple championne du monde cadet/junior, prend sa revanche sur la première championne du monde cubaine Yudari SANCHEZ RODRIGUES (CUB) au premier tour. Cette rencontre rappelle celle du championnat du monde des U23 - Rodrigues l'avait emporté sur Velieva 5-0. 

6. Lutte Libre 65kg Demi-Finale  - Akhmed CHAKAEV (RUS), double médaillé mondial de bronze, atteint la finale grâce à une victoire sur son compatriote Gadzhimurad RASHIDOV (RUS), double médaillé mondial d'argent. C'est le second tournoi de Rashidov en 65kg, plutôt habitué à concourir avec les 61kg, et qui espère rester dans sa nouvelle catégorie. 

7.  Lutte Féminine 57kg Demi-Finale - SUKHEE Tserenchimed (MGL) arrête la championne du monde des U23 Grace BULLEN (NOR) et passe en finale. 

8. Lutte Libre 125kg Demi-Finale - Taha Akgul maîtrise la dauphine du championnat du monde 2018 Zhiwei DENG (CHN) et atteint une finale du Yariguin pour la première fois de sa carrière.

 9. Lutte Libre 79kg Qualifications - Magomed RAMAZANOV (RUS) met un frein aux ambitions du médaillé mondial de bronze 2018 Ahmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) lors du premier tour ; Ramazanov perdra à son tour et face à Gadzhimagomedov lors des finales du tournoi à la nordique de la catégorie. 

10. Lutte Féminine 68kg Quarts de Finale - ENKH AMAR Davaanasan (MGL) remporte une énorme victoire sur la quatre fois championne du monde cadet/junior et Lutteuse Junior UWW de l'Année Khanum Velieva lors des demi-finales. Elle prendra finalement la médaille d'argent de la catégorie.