#WrestleNoviSad

Ukraine Advances Trio to Friday Night Finals

By Eric Olanowski

NOVI SAD, Serbia (March 7) – Ukraine won three of their four semifinal matches and will meet a German opponent twice on Friday night for a U23 European gold medal. The two Ukraine and Germany matchups will take place at 53kg and 62kg. 

At 53kg, semifinal winners Khrystyna BEREZA (UKR) and Annika WENDLE (GER) both scored come-from-behind wins and punched their tickets to Friday’s gold-medal bout. 

In Bereza’s semifinal match, she was behind 4-1 with under 10 seconds left when she dug in double underhooks and threw Zeynep YETGIL (TUR) to her back, picking up four points and the 5-4 lead. A failed Turkey challenge ultimately gave Bereza the 6-4 victory. 

Wendle trailed Azerbaijan’s Tatyana VARANSOVA 6-0 after the opening period but scored 16 unanswered points before planting the Azeri on her back to pick up the fall. 

At 62kg, returning U23 European gold medalist and U23 world runner-up Ilona PROKOPEVNIUK (UKR) will take on Luzie MANZKE (GER) in the second Ukraine and Germany matchup. 

Prokopevniuk was up 6-0 before she threw Daria BOBRULKO (RUS) to her back for the fall, while Manzke used an inactivity point and a step out to shutout Ameline DOUARRE (FRA), 2-0. 

The third Ukrainian Day 5 finalist is Alina AKOBIIA. She’ll meet Valeryia YARMOLA (BLR) in the 57kg finals. 

Akobiia punched her ticket to the finals with 10-0 win over a clearly injured Elif YANIK (TUR), who was last year’s U23 European bronze medalist. 

Her Belarusian finals opponent led 9-0 after the opening period before capitalizing on a second-period defensive stop, which gave her the 11-0 victory over Ramona GALAMBOS (HUN). 

Mariia KUZNETSOVA (RUS) will wrestle for the 65kg U23 European title on Friday night. (Photo: Sachiko Hotaka) 

The lone weight not featuring a Ukrainian finalist is 65kg. Russia’s Mariia KUZNETSOVA will wrestle Romania’s Kriszta INCZE in the gold-medal bout. 

Kuznetsova capped off her run to the gold-medal match with a 10-0 routing of Anastasiia LAVRENCHUK (UKR), while Incze scored a hard-fought 8-3 win over France’s Pauline LECARPENTIER (FRA) to punch her way to Friday night’s finals.

The Day 5 finals begin at 18:00 (local time) and can be watched live on www.unitedworldwrestling.org.

RESULTS
53kg 
GOLD - Annika WENDLE (GER) vs. Khrystyna BEREZA (UKR)
SEMIFINALS - Annika WENDLE (GER) df. Tatyana VARANSOVA (AZE), via fall
SEMIFINALS - Khrystyna BEREZA (UKR) df. Zeynep YETGIL (TUR), 6-4

57kg 
GOLD - Valeryia YARMOLA (BLR) vs. Alina AKOBIIA (UKR)
SEMIFINALS - Valeryia YARMOLA (BLR)  df. Ramona GALAMBOS (HUN), 10-0 
SEMIFINALS - Alina AKOBIIA (UKR) df. Elif YANIK (TUR), 10-0 

62kg
GOLD - Ilona PROKOPEVNIUK (UKR) vs. Luzie MANZKE (GER)
SEMIFINALS - Ilona PROKOPEVNIUK (UKR) df. Daria BOBRULKO (RUS), via fall 
SEMIFINALS - Luzie MANZKE (GER) df. Ameline DOUARRE (FRA), 2-0 

65kg
GOLD - Mariia KUZNETSOVA (RUS) vs. Kriszta Tunde INCZE (ROU)
SEMIFINALS - Mariia KUZNETSOVA (RUS) df. Anastasiia LAVRENCHUK (UKR), 10-0 
SEMIFINALS - Kriszta INCZE (ROU) df. Pauline LECARPENTIER (FRA), 8-3 

#WrestleNoviSad

La Géorgie remporte le championnat d'Europe U23 de lutte gréco-romaine

By Eric Olanowski

NOVI SAD, Serbie (le 6 mars) – La Géorgie (178 points) remporte le titre par équipe du championnat d'Europe de lutte gréco-romaine des U23 avec 11 points d'avance sur la Russie (167 points). La Géorgie a marqué la fin de la compétition par une médaille d'or supplémentaire - pour un total de cinq obtenues au cours du tournoi.

La médaille d'or du jour revient à Ramaz ZOIDZE, vainqueur par 7 à 1 de la catégorie des 72kg dans un combat tout en maîtrise face au Russe Magomed YARBILOV. 

La Géorgie avait un autre lutteur en finale ce même jour, Giorgi MELIA (GEO), qui n'a pu que s'incliner par 4-1 face au Finlandais Arvi SAVOLAINEN en finale de la catégorie des 97kg. Le Géorgien menait sur critères 1-1 mais a concédé en fin de combat un amené à terre et un challenge perdu, amenant le score à 4-1 en faveur de son adversaire. Bien que le titre lui ait échappé, la médaille d'argent de Melia a donné les 20 points nécessaires à l'équipe géorgienne pour qu'elle décroche le titre. 

La Russie avait trois lutteurs placés en finale ce troisième jour ; un seul décroche l'or. 

Alen MIRZOIAN est le deuxième champion russe de cette compétition, soufflant chez lui le Serbe Sebastian NAD 10-0 dès la première période de la finale des 67kg. 

Mirzoian a pris la tête grâce à un point pour passivité, puis l'a concrétisée en position par terre, accumulant deux points pour faute de jambe et un point sur challenge serbe perdu, amenant le score à 4-0. Puis le tenant du titre a pris commande du combat par une projection à quatre points et une ceinture en pont, au cas où. 

En finale des 82kg, Zotlan LEVAI (HUN) était mené sur critère 1-1, avant d'inscrire le premier amené à terre du combat, arrachant l'or des mains de son adversaire et troisième finaliste russe Vaag MARGARIAN, 3-1. 

Par cette victoire, Levai obtient son second titre européen consécutif en U23. 

La dernière médaille d'or du jour est revenue à Kerem KAMAL, qui a vaincu le Roumain Razvan ARNAUT en finale de la catégorie des 60kg et placé la Turquie sur la troisième marche du classement par équipe. 

Kamal a inscrit le premier point pour passivité, mais le Roumain est remonté grâce à un renversement. Le lutteur turc a ensuite inscrit un point sur sortie de tapis, reprenant la tête avant la fin de la première période.

Kamal a ouvert la deuxième période par deux sorties de tapis, montant à 4-1 avant d'arréter une prise de bras à la volée, atteignant son deuxième titre consécutif du championnat d'Europe des U23 et sa cinquième médaille d'or européenne cadet/junior.

La Géorgie (178 points) remporte le titre par équipe du championnat d'Europe de lutte gréco-romaine des U23 avec 11 points d'avance sur la Russie (167 points), suivies par la Turquie, la Roumanie et l'Ukraine.

Lutte gréco-romaine
Résultats par équipes 
OR – Géorgie (178 points)
ARGENT – Russie (167 points)
BRONZE - Turquie (141 points)
4me – Roumanie (78 points)
5me –  Ukraine (70 points)

60kg
OR - Kerem KAMAL (TUR) df. Razvan ARNAUT (ROU), 5-1 
BRONZE - Ivo Krasimirov ILIEV (BUL) df. Zhora ABOVIAN (UKR), 4-2 
BRONZE - Sadyk LALAEV (RUS) df. Irakli DZIMISTARISHVILI (GEO), 7-0 

67kg
OR - Alen MIRZOIAN (RUS) df. Sebastian NAD (SRB), 10-0 
BRONZE - Artur POLITAIEV (UKR) df. Valentin PETIC (MDA), 8-0
BRONZE - Aliaksandr LIAVONCHYK (BLR) df. Alexandru SOLOMON (ROU), 7-4

72kg
OR - Ramaz ZOIDZE (GEO) df. Magomed YARBILOV (RUS), 7-1 
BRONZE - Cengiz ARSLAN (TUR) df. Juan Sebastian AAK (NOR), 9-5
BRONZE - Stoyan Stoychev KUBATOV (BUL) df. Islambek DADOV (AZE), 4-2

82kg 
OR - Zotlan LEVAI (HUN) vs. Vaag MARGARIAN (RUS), 3-1 
BRONZE - Hasan Basri YILDIRIM (TUR) df. ltun VAZIRZADE (AZE), 2-0 
BRONZE - Stanislau SHAFARENKA (BLR) df. Svetoslav NIKOLOV (BUL), par tombé

97kg 
OR - Arvi SAVOLAINEN (FIN) df. Giorgi MELIA (GEO), 4-1 
BRONZE - Ibrahim TIGCI (TUR) df. Ruslan BEKUZAROV (RUS), 5-0
BRONZE - Vladen KOZLIUK (UKR) df. Arif NIFTULLAYEV (AZE), par tombé