Weekly FIVE!

Weekly FIVE! March 12, 2019

By Eric Olanowski

Reviewing Russia's updated World Cup roster and results from the U23 European Championships and the Dan Kolov. Also looking at the updated world rankings after the first two Ranking Series events, and United World Wrestling's Hanuman: Hindu God of Wrestling. 

1. World Cup Beings On Saturday
The 2019 Freestyle World Cup begins this Saturday in Yakutsk, Russia, and 
head freestyle coach Dzambolat TEDEEV announced that Russia's roster will now include three-time world and Olympic champion Abdulrashid SADULAEV (97kg). In addition to the inclusion of Sadulaev, two-time world runner-up Gadshimurad RASHIDOV (65kg) was also added to the updated roster. 

Also of note, reigning world champions Zaur UGUEV (57kg) and Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (70kg), and 2018 third-place finishers Akhmed CHAKAEV (65kg) and Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (79kg) were excluded from Russia's World Cup rosters. 

The host nation will compete this weekend in Group A. For Russia to earn top-billing in 2019, the home side will need to win a Group A side which includes a resurgent Cuban team, Japan, and Turkey. 

The United States heads up Group B but faces steep competition from a Georgia squad rife with former world and Olympic champions, including two-time defending heavyweight world champion Geno PETRIASHVILLI. A young Iranian team and ever-improving Mongolia squad fill out Group B. 

Group A - RUS (1), CUB (4), JPN (5), TUR (8)
Group B - USA (2), GEO (3), IRI (6), MGL (7)

Russia’s Updated World Cup Roster
57kg - Muslim SADULAEV                   
57kg - Aryian TIUTRIN             
61kg - Zelimkhan ABAKAROV
61kg - Ramazan FERZALIEV                    
65kg - Gadshimurad RASHIDOV 
65kg - Viktor RASSADIN                        
70kg - David BAEV                  
70kg - Anzor ZAKUEV   
74kg - Zaurbek SIDAKOV                    
74kg - Timor BIZHOYEV        
79kg - Magomed RAMAZANOV          

79kg - Husej SUUNCEV
86kg - Vladislav VALIEV                      
86kg - Dauren KURUGLIEV                  
92kg - Magomed KURBANOV             
92kg - Alikhan ZHABRAILOV               
97kg - Abdulrashid SADULAEV                 
97kg - Vladislav BAITSAEV 
125kg - Zelimkhan KHIZRIYEV 
125kg - Pavel KRIVTSOV 

Unofficial Schedule 
March 16 (Saturday) 
08:30 - Medical examination and weigh in 
11:00 - First round matches 
16:00 - Opening ceremony 
16:30 - Second round matches

March 17 (Sunday) 
08:30 - Medical examination and weigh in 
11:00 - Third round matches  
13:30 - Fifth - sixth, seventh-eighth place matches 
15:15 - Third-fourth place match 
17:00 - Final, award ceremony

2. Russia Dominates U23 European Championships
Russia wrapped up the U23 European Championships in Novi Sad, Serbia, with the women’s wrestling and freestyle team titles, while also finishing in second place behind Georgia in the Greco-Roman competition. 

In total, the Russian Federation claimed an impressive 11 overall gold medals after putting 19 wrestlers into the championship match.

In freestyle, Russia had six champions, eight finalists, and finished 77 points ahead of second-place Turkey (132 points). Ukraine (110 points), Georgia (109 points), and Belarus (82 points) rounded out the top-5 respectively.

In women’s wrestling, Russia (180 points) narrowly edged Ukraine (168 points) by 12 points and won the team title. The difference in the team race came down to Russia’s six finalists to Ukraine five finalists. The other three teams who finished in the top-5 respectively were Turkey (118 points), Belarus (95 points), and Romania (85 points). 

In Greco-Roman, Georgia (178 points) won the team title, 11 points ahead of second-place Russia(167 points). Georgia closed out the Greco-Roman portion of the tournament with five of the ten gold medalists and only dropped one of their six gold-medal bouts. Turkey (141 points), Romania (78 points), and Ukraine (70 points) finished third through fifth respectively. 

Click here for full results 

3. China and the United States win Dan Kolov Team Titles 
The second freestyle and women’s wrestling Ranking Series event, the Dan Kolov, concluded last weekend in Ruse, Bulgaria, and the United States and China won the team titles.

The United States, on the backs of their pair of Olympic champions Jordan BURROUGHS and Kyle SNYDER, won the freestyle team title 32 points ahead of Russia, while China rode the coattail of their 2018 world champion RONG Ningning to the top of the women’s wrestling podium.

Freestyle 
GOLD - United States (147 points)
SILVER - Russia (115 points)
BRONZE - Turkey(100 points)
Fourth - Ukraine (88 points)
Fifth - Georgia (80 points)

Final Results 
57kg - Beka BUJIASHVILI (GEO) df. Suleyman ATLI (TUR), 6-4
61kg - Nurislam SANAYEV (KAZ) df. Sandeep TOMAR (IND), 10-0
65kg - Bajrang BAJRANG (IND) vs. Jordan OLIVER (USA), 12-3
70kg - Ilias BEKBULATOV (RUS) df. Anzor ZAKUEV (RUS), 10-0
74kg - Jordan Ernest BURROUGHS (USA) df. Bekzod ABDURAKHMONOV (UZB), 4-3
79kg - Alexander DIERINGER (USA) df. Omaraskhab NAZHMUDINOV (ROU), 10-0
86kg - Hassan YAZDANICHARATI (IRI) df. Ali SHABANAU (BLR), 16-5 
92kg - Magomed KURBANOV (RUS) df. Irakli MTSITURI (GEO), 9-5
97kg - Kyle Frederick SNYDER (USA) df. Valerii ANDRIITSEV (UKR), 4-0 
125kg - Parviz HADI (IRI) df. Oleksandr KHOTSIANIVSKYI (UKR), 6-4 

Women’s Wrestling 
GOLD - China (112 points)
SILVER - Ukraine (92 points)
BRONZE - United States (77 points)
Fourth - Turkey (75 points)
Fifth - India (65 points)

Final Results 
50kg - Iwona Nina MATKOWSKA (POL) df. Erin Simone GOLSTON (USA), 4-1 
53kg - PANG Qianyu (CHN) df. Vinesh VINESH (IND), 9-2 
55kg - Maria PREVOLARAKI (GRE) df. Marina SEDNEVA (KAZ), 10-0
57kg - RONG Ningning (CHN) df. Grace Jacob BULLEN (NOR), via fall 
59kg - Pooja DHANDA (IND) (Round-robin winner) 
62kg - Yuliia TKACH OSTAPCHUK (UKR) df. Taybe YUSEIN (BUL), 4-2
65kg - Henna JOHANSSON (SWE) df. Sakshi MALIK (IND), 8-3
68kg - Tamyra Mariama MENSAH (USA) df. Bakhtigul BALTANIYAZOVA (UZB), 11-1 
72kg - Buse TOSUN (TUR) df. Alina BEREZHNA STADNIK MAKHYNIA (UKR), 6-4
76kg - Yasemin ADAR (TUR) df. Paliha PALIHA (CHN), via fall

Turkey's 2018 world runner-up Fatih Erdin (TUR) takes over the No. 1 spot in the latest world rankings after a runner-up finish at the Ivan Yariguin and a fifth-place finish at the Dan Kolov. (Photo: Sachiko Hotaka) 

4. New Updated Rankings Posted on United World Wrestling's Homepage 
The newest set of freestyle, Greco-Roman, and women’s wrestling rankings have been updated on United World Wrestling’s homepage. 

The freestyle and women's wrestling rankings take into account results from the 2018 World Championships, and the first two Ranking Series events, the Ivan Yariguin, and Dan Kolov. 

Freestyle and women's wrestlers will have their Continental Championships, and the final two Ranking Series events, the Sassari City Matteo Pellicone Memorial (May 24-25), and the Yasar Dogu (July 11-14), to earn points towards their seeding at the 2019 Astana World Championships. 

The Greco-Roman rankings take into account results from the 2018 World Championships, the Zagreb Open, and the Hungarian Grand Prix. Greco-Roman wrestlers will also have three opportunities to earn seeding points prior to the 2019 World Championships. In addition to the Continental Championships, the Sassari City Matteo Pellicone Memorial (May 24-25), and Oleg Karavaev (July 26-28) are the two remaining Greco-Roman Ranking Series events. 

5. United World Wrestling Releases Hanuman: Hindu God of Wrestling
Find out why the popular Hindu god Hanuman is so well respected by Indian wrestlers. You'll never guess which star Indian wrestler shares Hanuman's more common name!

Weekly FIVE! In Social Media 
1. 
Wrestling Fans! Today marks #500DaysToGo until #Tokyo2020 and #WrestleTokyo2020. Check out wrestling's pictogram for the 2020 Games! Любители борьбы, сегодня начинается обратный отсчет осталось ровно 500 дней до начала Олимпийских Игр Токио-2020! Пиктограмма борьбы к вашему вниманию! #Токио2020
2. Big Move Monday -- @kyledake444 (USA) -- 2018 Freestyle World Cup По традиции, бросок понедельника😉Кубок Мира по вольной борьбе 2018
3. Strong. Dedicated. Stars of our Sport . UWW supports our Women Wrestlers this #womensday and every day! Be sure to watch this clip and all our women’s wrestling content on our YouTube channel: /unitedworldwrestling. 
4. Watch as @suples.wrestling heads a workout with @wrestlingcanada using their one-of-a-kind Bulgarian Bag and Suples Ball. #uww #unitedworldwrestling#wrestlingcanada #suplestrainingsystems
5. Razambek ZHAMALOV 🇷🇺 secures his place in the finals tomorrow with this win at 70KG. Разамбек Жамалов (Россия) данной победой в весе 70 кг забронировал себе место в завтрашнем финале. #uww #unitedworldwrestling #wrestling#WrestleNoviSad‬ #борьба #Новисад

L'Hebdo !

L'Hebdo du 26 février !

By Eric Olanowski

En revue cette semaine, le Dan Kolov, les sélections russes pour la coupe de monde de lutte libre, les résultats des Grands Prix d'Allemagne et de Hongrie, le Cerro Pelado.

1. Le Dan Kolov - Nikola Petrov commence jeudi 

Quatre médaillés d'or olympique et quatre champions du monde sont inscrits au tournoi Dan Kolov-Nikola Petrov, le deuxième événement de série de classement de lutte libre et de lutte féminine de la saison.

Le double champion du monde et tenant du titre Geno PETRIASHVILI (GEO) et les champions olympiques Taha AKGUL (TUR), Jordan BURROUGHS (USA), Kyle Frederick SNYDER (USA) et Hassan YAZDANICHARATI (IRI) seront tous réunis à Ruse, en Bulgarie.

Trois championnes du monde en titre illumineront la lutte féminine : Petra OLLI (FIN), RONG Ningning (CHN) et Taybe Mustafa YUSEIN (BUL).

Les champions du Dan Kolov-Nikola Petrov récolteront huit points, les secondes, troisièmes et cinquièmes places rapportant six, quatre et deux points respectivement.

En addition aux points de placement, les lutteurs et lutteuses recevront des points supplémentaires en fonction du nombre d'athlètes de leur tableau. Pour les catégories de poids avec 10 ou moins d'entrées, 6 points seront ajoutés, de 11 à 20 athlètes 8 points, et 10 points pour une catégorie de poids comprenant plus de 20 entrées.

Les deux autres événements de série de classement de lutte libre et de lutte féminine sont le Sassari (le 24 mai) et le Yasar Dogu (le 12 juillet).

Si vous avez manqué le premier, le Yariguin, cliquez ici.

2. Le Hongrois Lorincz décroche un titre au Grand Prix de Hongrie

Viktor LORINCZ (HUN) remporte son second titre de l'année en événement de série de classement par une victoire sans appel 6-0 sur l'Algérien Ivan LIZATOVIC en finale du Grand Prix de Hongrie, catégorie des 87kg, emmenant le pays hôte au sommet du classement par équipe 5 points au-dessus de l'Iran, qui était en tête après que neuf catégories de poids ont été courues.

Lors de la finale, le Hongrois a mis deux fois son adversaire en danger par des ceintures de côté en pont, prenant la tête 5-0 sur Lizatovic après que celui-ci a été averti pour passivité. Une sortie de tapis en seconde période a permis à Lorincz d'atteindre 6-0 et sa deuxième médaille d'or d'événement de série de classement de la saison - Lorincz avait déjà décroché la médaille d'or de l'Open de Zagreb il y a deux semaines.

Lorincz rejoint petit à petit le club fermé des lutteurs gréco-romains prédominants. Il reste cette saison invaincu depuis neuf combats, a conquis six victoires par jeu blanc pour 45 points obtenus et seulement 8 concédés.

Le pays hôte, la Hongrie (91 points), qui n'était même pas dans les cinq premiers à la fin du premier jour du Grand Prix, surpasse l'Iran (86 points) et s'arroge le titre par équipe. L'Ukraine (83 points), la Turquie (68 points) et la Corée (65 points) les suivent.

RÉSULTATS FINAUX
55kg - Ilkhom BAKHROMOV (UZB) df. Reza Kheirollah KHEDRI (IRI), 6-4
60kg - Seunghak KIM (KOR) df. Firuz TUKHTAEV (UZB), forfait pour blessure 
63kg - Shinobu OTA (JPN) df. Erbatu TUO (CHN), 6-0 
67kg - Hansu RYU (KOR) df. Ruslan KUDRYNETS (UKR), 8-1 
72kg - Shmagi BOLKVADZE (GEO) df. Sachino DAVITAIA (GEO), forfait pour blessure  
77kg - Viktor NEMES (SRB) df. Dmytro PYSHKOV (UKR), 2-1 
82kg - Gela BOLKVADZE (GEO) df. Rajbek BISULTANOV (DEN), 7-1
87kg - Viktor LORINCZ (HUN) df. Bachir SID AZARA (ALG), 6-0 
97kg - Tracy Gangelo HANCOCK (USA) df. Fatih BASKOY (TUR), 3-3 
130kg - Heiki NABI (EST) df. Georgi CHUGOSHVILI (BLR), 2-0 

Récap' J1
Récap' J2

3. Annonce des sélections russes pour la coupe du monde 
Les champions du monde Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (70kg) et Zaurbek SIDAKOV (74kg) mèneront la vingtaine de lutteurs russes sélectionnés pour la coupe du monde 2019 de lutte libre. 

Les champions du monde de lutte libre 2018 seront quelque peu esseulés en l'absence des autres médaillés d'or Zaur UGUEV (57kg), Abdulrashid SADULAEV (97kg) et le deux fois dauphin RASHIDOV Gadshimurad (61kg), une absence compensée par la venue des médaillés de bronze 2018 Akhmed CHAKAEV (65kg) et Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (79kg). 

Pour que la Russie décroche la timbale cette année, les représentants du pays hôte devront prendre le meilleur d'un groupe A comprenant une équipe cubaine renaissante, le Japon et la Turquie. 

Les États-Unis mènent le groupe B, où ils rencontreront une forte opposition de la part d'une équipe géorgienne gonflée à bloc par la présence de plusieurs champions du monde et champions olympiques - dont le double champion du monde en titre des poids lourds Geno PETRIASHVILLI. Une jeune équipe iranienne et une Mongolie montante seront aux aguets. 

Groupe A - RUS (1), CUB (4), JPN (5), TUR (8)
Groupe B - USA (2), GEO (3), IRI (6), MGL (7)

La coupe du monde de lutte libre 2019 ouvre le 16 mars prochain à Yakutsk en Russie et sera diffusée en direct sur www.unitedworldwrestling.org. 

Sélections russes pour la coupe du monde 2019
57kg - Muslim SADULAEV                   
57kg - Aryian TIUTRIN             
61kg - Eduard GRIGOREV                   
61kg - Magomedrasul IDRISOV                      
65kg - Akhmed CHAKAEV                   
65kg - Nachyn KUULAR                       
70kg - David BAEV                  
70kg - Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV    
74kg - Zaurbek SIDAKOV                    
74kg - Magomed KURBANALIEV         
79kg - Magomed RAMAZANOV          
79kg - Akhmed GADZHIMAGOMEDOV                      
86kg - Vladislav VALIEV                      
86kg - Dauren KURUGLIEV                  
92kg - Magomed KURBANOV             
92kg - Alikhan ZHABRAILOV               
97kg - Rasul MAGOMEDOV                
97kg - Igor OVSIANNIKOV                   
125kg - Anzor KHIZRIEV                      
125kg - Said GAMIDOV                       

4. Cuba décroche six médailles d'or au Cerro Pelado 
Les lutteurs cubains ont remporté six des huit médailles d'or de lutte libre en jeu au Cerro Pelado de La Havane à Cuba. Les Américains Ben WHITFORD et Brandon SORENSEN s'attribuent les médailles d'or restantes dans les catégories des 61 et 70kg respectivement.

Le Canadien Darthe CAPELLAN (CAN) est le seul lutteur non Cubain ou non Américain à repartir avec une médaille du Cerro Pelado - le bronze de la catégorie des 57kg.

R?ESULTATS
57kg 
OR - Reineri ANDREU ORTEGA (CUB)
ARGENT - Alexei ALVAREZ BLANCO (CUB)        
BRONZE - Frank PERELLI (USA) 

BRONZE - Darthe CAPELLAN (CAN)

61kg
OR – Ben WHITFORD (USA)            
ARGENT - Cory CLARK (USA)

BRONZE - Aleynier HERNANDEZ GUILARTE (CUB)

65kg
OR - Alejandro VALDES TOBIER (CUB) 
ARGENT – Evan HENDERSON (USA)
BRONZE – Dean HEIL (USA) 

Cristian SOLENZAL LOPEZ (CUB) 

70kg    
OR – Brandon SORENSEN (USA)    
ARGENT - Lavion MAYS  (USA)    
BRONZE - David CARR (USA) 
BRONZE Franklin MAREN CASTILLO (CUB)

74kg    
OR - Geandry GARZON CABALLERO (CUB)
ARGENT - Thomas GANTT (USA)           
BRONZE Joey LAVALLEE (USA)
BRONZE - Dan VALIMONT (USA)

79kg - Pas de compétition                                                           

86kg    
OR - Yurieski TORREBLANCE QUERALTA (CUB)      

ARGENT - Kenneth COURTS (USA)        
BRONZE - Brett PFARR (USA) 
BRONZE - Lazaro HERNANDEZ LUIS (CUB)

92kg - Pas de compétition                                               

97kg    
OR - Reineris SALAS PEREZ (CUB)   
ARGENT - Yongen BASTIDAS (CUB)
BRONZE - Kevyn GADSON (USA)

125kg  
OR -  Yudenny ALPAJON ESTEVES (CUB)

ARGENT  - Dominique BRADLEY (USA)
BRONZE - Lazaro SILVA (CUB)

BRONZE - Tanner HALL (USA)

5. Fin du Grand Prix d'Allemagne
Cinq pays se répartissent les médailles d'or de lutte féminine du Grand Prix d'Allemagne tenu le weekend dernier, le Canada et les États-Unis en tête avec chacun trois titres.

Le pays hôte garde deux médailles tandis que le Nigéria et la Russie ont chacun une championne.

La meilleure performance est indiscutablement venue de la championne olympique russe 2012 et médaillée d'argent 2016 Natalya VOROBIEVA (RUS). Il s'agissait pour Natalya, qui a fait son retour sur les tapis il y a trois semaines à l'occasion du Henri Deglane à Nice, de sa seconde participation à une compétition depuis les Jeux de Rio - elle avait donné naissance à un petit garçon juste après.

Natalya Vorobieva a vaincu Martina KUENZ (AUT) en finale et décroche sa première médaille d'or depuis le Golden Grand Prix en 2015. 

RÉSULTATS
50kg 
OR - Whitney CONDER (USA)         
ARGENT - Katharina BAUMGARTNER (GER)     
BRONZE - Victoria ANTHONY (USA)
BRONZE - Emanuela LIUZZI (ITA) 

53kg    
OR - Diana WEICKER (CAN)
ARGENT - Sofia MATTSSON (SWE)        

BRONZE - Jessica BLASZKA (NED) 
BRONZE - Marina RUEDA FLORES (ESP) 

55kg
OR - Cameron GUERIN (USA)

ARGENT - Anastasia BLAYVAS (GER)
BRONZE - Jeannie  KESSLER (AUT)

57kg    
OR - Adekuoroye ODUNAYO (NGR)           
ARGENT - Anna Hella SZEL (HUN)         
BRONZE - Elena BRUGGER (GER)
BRONZE - Francesca INDELICATO (ITA) 

59kg    
OR - Andrea GRASRUECK (GER)
ARGENT - Diana KAYUMOVA (KAZ) 

BRONZE – Debora LAWNITZAK (GER)

62kg
OR - Luisa LIEMESCH (GER)

ARGENT - Johanna MATTSSON (SWE)
BRONZE - Marwa AMRI (TUN) 
BRONZE - Mallory VELTE (USA) 

65kg
OR - Braxton STRONE-PAPADOPOULOS (CAN)
ARGENT - Amanda HENDEY (USA)
BRONZE - Macey KILTY (USA)
BRONZE - JuliaSALATA (USA) 

68kg    
OR - Olivia DIBACCO (CAN)
ARGENT - Danielle LAPPAGE (CAN)       
BRONZE - Anna SCHELL (GER)
BRONZE -Blessing OBORUDUDU (NGR)

72kg    
OR - Guilford, Dymond GUILFORD (USA)
ARGENT - Sennett, Andrea Rose SENNETT (USA)         
BRONZE -Molnar, Zsuszanna  MOLNAR (SVK)

76kg    
OR - Natalya VOROBIEVA (RUS)
ARGENT - Martina KUENZ (AUT)           
BRONZE - Francy RAEDELT (GER)

L'Hebdo dans les réseaux ! 

1. Big Move Monday -- Ibragim Ilyasov (RUS) -- 2018 U-23 Europe @ilyasov_57
2. RYU Hansu abîmé ! La Corée a pondu deux champions ce weekend, assez pour prendre la cinquième place par équipe !   #grecoromanwrestling #wrestling 📸 @martin_gabor__
3. Le champion olympique KIM Hyeonwoo 🇰🇷 prend rapidement le dessus #hungariangp2019 .
4. Belle action au J.1 #hungariangp2019 #unitedworldwrestling #wrestling#grecoromanwrestling
5. Belle journée @alliseeisgold (2/22) ! Счастливого @alliseeisgold дня !