#WrestleYakutsk

Freestyle World Cup Rosters

By Eric Olanowski

YAKUTSK, Russia (March 13) - United World Wrestling has released the full rosters for the 2019 Freestyle World Cup, which begins Saturday, March 16, in Yakutsk, Russia. 

The host nation will compete this weekend in Group A. For Russia to earn top-billing in 2019, the home side will need to win a Group A side which includes a resurgent Cuban team, Japan, and Turkey. 

The United States heads up Group B but faces steep competition from a Georgia squad rife with former world and Olympic champions, including two-time defending heavyweight world champion Geno PETRIASHVILLI. A young Iranian team and ever-improving Mongolia squad fill out Group B. 

Groups
Group A - RUS (1), CUB (4), JPN (5), TUR (8)
Group B - USA (2), GEO (3), IRI (6), MGL (7)

Unofficial Schedule 
March 16 (Saturday) 
08:30 - Medical examination and weigh in 
11:00 - First round matches 
16:00 - Opening ceremony 
16:30 - Second round matches

March 17 (Sunday) 
08:30 - Medical examination and weigh in 
11:00 - Third round matches  
13:30 - Fifth - sixth, seventh-eighth place matches 
15:15 - Third-fourth place match 
17:00 - Final, award ceremony

Russia's three-time world and Olympic champion Abdulrashid SADULAEV was added to the host nation's roster last weekend. He'll join Russia's other reigning world champion Zaurbek SIDAKOV as a team captain. (Photo: Max Rose-Fyne)

Group A 

Russia (2018 World Championships: 1st place) 
57kg - Muslim SADULAEV                   
57kg - Aryian TIUTRIN             
61kg - Zelimkhan ABAKAROV
61kg - Ramazan FERZALIEV                    
65kg - Gadshimurad RASHIDOV 
65kg - Viktor RASSADIN                        
70kg - David BAEV                  
70kg - Anzor ZAKUEV   
74kg - Zaurbek SIDAKOV                    
74kg - Timor BIZHOYEV        
79kg - Magomed RAMAZANOV          
79kg - Husej SUUNCEV
86kg - Vladislav VALIEV                      
86kg - Dauren KURUGLIEV                  
92kg - Magomed KURBANOV             
92kg - Alikhan ZHABRAILOV               
97kg - Abdulrashid SADULAEV                 
97kg - Vladislav BAITSAEV 
125kg - Zelimkhan KHIZRIYEV 
125kg - Pavel KRIVTSOV 

Cuba (2018 World Championships: 4th place) 
57kg - Reineri ANDREU ORTEGA
61kg- Yowlys BONNE RODRIGUEZ
65kg - Alejandro Enrique VALDES TOBIER
70kg - Franklin MAREN CASTILLO
74kg - Jeandry GARZON CABALLERO
79kg - Reinier PEREZ ABREU
86kg - Yurieski TORREBLANCA QUERALTA
92kg - Lazaro Daniel HERNANDEZ LUIS
97kg - Reineris SALAS PEREZ
125kg - Oscar PINO HINDS

Japan (2018 World Championships: 5th place) 
57kg - Yuki TAKAHASHI
61kg - Yudai FUJITA
65kg - Daichi TAKATANI
70kg - Kojiro SHIGA
74kg - Yuhi FUJINAMI
74kg - Yuto MIWA
79kg - Yuta ABE
86kg - Sohsuke TAKATANI
92kg - Atsushi MATSUMOTO
97kg - Naoya AKAGUMA
125kg - Nobuyoshi ARAKIDA
125kg - Katsutoshi KANAZAWA

Turkey (2018 World Championships: 8th place) 
57kg - Ali KARABOGA
61kg - Munir Recep AKTAS
65kg - Cengizhan ERDOGAN
70kg - Serhat ARSLAN
74kg - Nazim Selami KARA
79kg - Abdulkadir OZMEN
86kg - Fatih ERDIN
92kg - Suleyman KARADENIZ
97kg - Ali BONCEOGLU
125kg - Abdullah OMAC

Reigning world bronze medalist TUMENBILEG Tuvshintulga (MGL) leads a Mongolian squad that's looking to improve on their sixth-place finish from the past four years. (Photo: Max Rose-Fyne) 

Group B

United States (2018 World Championships: 2nd place) 
57kg - Zane RICHARDS
57kg - Zachary SANDERS
61kg - Nicholas MEGALUDIS
65kg - Zain RETHERFORD
70kg - Jason CHAMBERLAIN
74kg - Isaiah MARTINEZ
79kg - Thomas GANTT JR
86kg - Samuel BROOKS
92kg - Hayden ZILLMER
97kg - Kyven GADSON
125kg - Anthony NELSON

Georgia (2018 World Championships: 3rd place) 
57kg - Lasha LOMTADZE
61kg - Tornike KATAMADZE
65kg - Amiran VAKHTANGASHVILI
70kg - Mirza SKHULUKHIA
74kg - Zurabi ERBOTSONASHVILI
79kg - Davit KHUTSISHVILI
86kg - Tarzan MAISURADZE
92kg - Dato MARSAGISHVILI
97kg - Mamuka KORDZAIA
125kg - Rolandi ANDRIADZE

Iran (2018 World Championships: 6th place) 
57kg - Alireza SARLAK
61kg - Iman SADEGHIKOUKANDEH
65kg - Morteza GHIASI CHEKA
70kg - Meisam NASIRI
74kg - Reza AFZALIPAEMAMI
79kg - Mojtaba ASGHARI OSMAVANDANI
86kg - Mersad MARGHZARI
92kg - Hossein SHAHBAZIGAZVAR
92kg - Mohammadjavad EBRAHIMIZIVLAEI
97kg - Alireza GOODARZI
97kg - Ali SHABANIBENGAR
125kg - Komeil GHASEMI
125kg - Amin TAHERI

Mongolia (2018 World Championships: 7th place) 
57kg - TUMENBILEG Tuvshintulga
61kg - GANSUKH Otgonbaatar
65kg - BATCHULUUN Batmagnai
70kg - GANZORIG Mandakhnaran
74kg - BAT ERDENE Byambadorj 
79kg - PUREVJAV Unurbat
86kg - ORGODOL Uitumen
92kg - BAASANTSOGT Ulziisaikhan 
97kg - ULZIISAIKHAN Batzul
125kg - DORJKHAND Khuderbulga

#WrestleNoviSad

La Géorgie remporte le championnat d'Europe U23 de lutte gréco-romaine

By Eric Olanowski

NOVI SAD, Serbie (le 6 mars) – La Géorgie (178 points) remporte le titre par équipe du championnat d'Europe de lutte gréco-romaine des U23 avec 11 points d'avance sur la Russie (167 points). La Géorgie a marqué la fin de la compétition par une médaille d'or supplémentaire - pour un total de cinq obtenues au cours du tournoi.

La médaille d'or du jour revient à Ramaz ZOIDZE, vainqueur par 7 à 1 de la catégorie des 72kg dans un combat tout en maîtrise face au Russe Magomed YARBILOV. 

La Géorgie avait un autre lutteur en finale ce même jour, Giorgi MELIA (GEO), qui n'a pu que s'incliner par 4-1 face au Finlandais Arvi SAVOLAINEN en finale de la catégorie des 97kg. Le Géorgien menait sur critères 1-1 mais a concédé en fin de combat un amené à terre et un challenge perdu, amenant le score à 4-1 en faveur de son adversaire. Bien que le titre lui ait échappé, la médaille d'argent de Melia a donné les 20 points nécessaires à l'équipe géorgienne pour qu'elle décroche le titre. 

La Russie avait trois lutteurs placés en finale ce troisième jour ; un seul décroche l'or. 

Alen MIRZOIAN est le deuxième champion russe de cette compétition, soufflant chez lui le Serbe Sebastian NAD 10-0 dès la première période de la finale des 67kg. 

Mirzoian a pris la tête grâce à un point pour passivité, puis l'a concrétisée en position par terre, accumulant deux points pour faute de jambe et un point sur challenge serbe perdu, amenant le score à 4-0. Puis le tenant du titre a pris commande du combat par une projection à quatre points et une ceinture en pont, au cas où. 

En finale des 82kg, Zotlan LEVAI (HUN) était mené sur critère 1-1, avant d'inscrire le premier amené à terre du combat, arrachant l'or des mains de son adversaire et troisième finaliste russe Vaag MARGARIAN, 3-1. 

Par cette victoire, Levai obtient son second titre européen consécutif en U23. 

La dernière médaille d'or du jour est revenue à Kerem KAMAL, qui a vaincu le Roumain Razvan ARNAUT en finale de la catégorie des 60kg et placé la Turquie sur la troisième marche du classement par équipe. 

Kamal a inscrit le premier point pour passivité, mais le Roumain est remonté grâce à un renversement. Le lutteur turc a ensuite inscrit un point sur sortie de tapis, reprenant la tête avant la fin de la première période.

Kamal a ouvert la deuxième période par deux sorties de tapis, montant à 4-1 avant d'arréter une prise de bras à la volée, atteignant son deuxième titre consécutif du championnat d'Europe des U23 et sa cinquième médaille d'or européenne cadet/junior.

La Géorgie (178 points) remporte le titre par équipe du championnat d'Europe de lutte gréco-romaine des U23 avec 11 points d'avance sur la Russie (167 points), suivies par la Turquie, la Roumanie et l'Ukraine.

Lutte gréco-romaine
Résultats par équipes 
OR – Géorgie (178 points)
ARGENT – Russie (167 points)
BRONZE - Turquie (141 points)
4me – Roumanie (78 points)
5me –  Ukraine (70 points)

60kg
OR - Kerem KAMAL (TUR) df. Razvan ARNAUT (ROU), 5-1 
BRONZE - Ivo Krasimirov ILIEV (BUL) df. Zhora ABOVIAN (UKR), 4-2 
BRONZE - Sadyk LALAEV (RUS) df. Irakli DZIMISTARISHVILI (GEO), 7-0 

67kg
OR - Alen MIRZOIAN (RUS) df. Sebastian NAD (SRB), 10-0 
BRONZE - Artur POLITAIEV (UKR) df. Valentin PETIC (MDA), 8-0
BRONZE - Aliaksandr LIAVONCHYK (BLR) df. Alexandru SOLOMON (ROU), 7-4

72kg
OR - Ramaz ZOIDZE (GEO) df. Magomed YARBILOV (RUS), 7-1 
BRONZE - Cengiz ARSLAN (TUR) df. Juan Sebastian AAK (NOR), 9-5
BRONZE - Stoyan Stoychev KUBATOV (BUL) df. Islambek DADOV (AZE), 4-2

82kg 
OR - Zotlan LEVAI (HUN) vs. Vaag MARGARIAN (RUS), 3-1 
BRONZE - Hasan Basri YILDIRIM (TUR) df. ltun VAZIRZADE (AZE), 2-0 
BRONZE - Stanislau SHAFARENKA (BLR) df. Svetoslav NIKOLOV (BUL), par tombé

97kg 
OR - Arvi SAVOLAINEN (FIN) df. Giorgi MELIA (GEO), 4-1 
BRONZE - Ibrahim TIGCI (TUR) df. Ruslan BEKUZAROV (RUS), 5-0
BRONZE - Vladen KOZLIUK (UKR) df. Arif NIFTULLAYEV (AZE), par tombé