#WrestleGuatemalaCity

USA gana ocho medallas de oro en el dia final de #WrestleGuatemalaCity

By Taylor Miller

GUATEMALA CITY, Guatemala – El Campeonato Panamericano Juvenil 2019 se acabó hoy con el estilo libre masculino en la Ciudad de Guatemala.

USA gano ocho de las 10 medallas de oro, y Cuba recogió las otra dos.

Recibiendo el Botín de Oro por ser la luchadora más destacada del torneo fue Roman BRAVO-YOUNG (USA), quien ganó el título en 61 kg.

USA reclamó su tercer título del equipo de la semana con 240 puntos. En segundo lugar fue Canadá con 120 puntos, y México resulto en tercer lugar con 113 puntos.

In English

The 2019 Junior Pan American Championships came to a close on Friday night with men’s freestyle.

The United States won eight of the 10 gold medals, and Cuba won the other two.

Receiving the Golden Boot as the tournament’s most outstanding wrestler was Roman BRAVO-YOUNG (USA), who won the title at 61 kg.

USA won its third team title of the weekend with 240 points. Canada was second with 120 points and Mexico finished third in 113 points.

Final team standings
1. USA - 240
2. Canada - 120
3. Mexico - 113
4. Ecuador - 102
5. Cuba - 70
6. Brazil - 59
7. Guatemala - 51
8. Peru - 38
9. Panama - 34
10. Colombia - 30

Finals results

57 kg
GOLD – Trevor MASTROGIOVANNI (USA) TF Elkin ESPANA SANTA (COL), 12-1
BRONZE – Brayden TODD (CAN) TF Luis MENDONZA JIMENEZ (BOL), 10-0
BRONZE – Lucas NAVARRETE VIDAL (ECU) TF Jonathan PRATA (ARG), 10-0

61 kg
GOLD – Roman BRAVO-YOUNG (USA) TF Carlos MENDOZA PENA (MEX), 10-0
BRONZE – Esteban PEREZ CASTELLANOS (GUA) TF Bryan MORA VALENZUELA (ECU), 11-1

65 kg
GOLD – Cristian SOLENZAL LOPEZ (CUB) df. Real WOODS (USA), 6-4
BRONZE – Francisco GONZALEZ TORRES (MEX) df. Oscar CALVOPINA CANCIO (ECU), 3-2
BRONZE – Eduardo AYALA PENA (ESA) TF Raul BATISTA BARRIA (PAN), 10-0

70 kg
GOLD – Peyton ROBB (USA) TF Diego SANDOVAL ZARCO (MEX), 10-0
BRONZE – Sergio GODOY VITE (ECU) TF Leonardo RIVERA CASTRO (PER), 12-2
BRONZE – Connor QUINTON (CAN) df. Jhoan SERNA RODRIGUEZ (COL), 9-8

74 kg
GOLD – Daniel BRAUNAGEL (USA)
SILVER – Raul Israel PALACIOS DOMINGUEZ (MEX)
BRONZE – Pedro ARAUJO CAMPOS (BRA)

79 kg
GOLD – Shane GRIFFITH (USA) TF Carson LEE (CAN), 12-1
BRONZE - Miguel ORENLAS REYNOSO (MEX) TF Brisd WALTTUONI ROJAS (PER), 11-0
BRONZE - Giovanni DE OLIVEIRA GAION PIAZZA (BRA) df. Jonathan LOPEZ VARGAS (GUA), fall 2:18

86 kg
GOLD – Zac BRAUNAGEL (USA)
SILVER – Arturo SILOT TORRES (CUB)
BRONZE – Gino AVILA DILBERT (HON)

92 kg
GOLD – Yonger BASTIDA POMARES (CUB)
SILVER – Jakob WOODLEY (USA)
BRONZE – Josue CAMPOS ARIZPE (MEX)

97 kg
GOLD – Tanner SLOAN (USA)
SILVER – Ikjyot RANDHAWA (CAN)
BRONZE – Victor MANCHENO JUMBO (ECU)

125 kg
GOLD – Seth NEVILLS (USA)
SILVER – Jackson SERNA (CAN)
BRONZE – Steeven YEPEZ PENAFIEL (ECU)